Yeşil Liste

19 Nisan 2018 Perşembe Saat 14:45


Kent gündemini aylardır meşgul eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO) seçimleri geçtiğimiz haftasonu yapıldı.Kentin ekonomik aktörlerinin yarıştığı ve adeta yerel seçim havası içinde geçen DTSO seçimleri yeşil listenin tüm meslek gruplarında kazanarak 16-0 gibi sıradaşı bir zafere imza atmasıyla sonuçlandı.

Mehmet Kaya’nın öncülüğündeki yeşil listenin 16 grubun tamamını büyük farklarla kazanması üzerinde fazlasıyla durulması gereken bir konu,zira bölge insanının içinden geçtiği çatışmalı süreç bölge ekonomisini ciddi oranda küçültmüştü.

Buna birde kalkınma eşitsizliğide eklenince,beş farklı listede seçime giden ekonomik aktörlerin DTSO üyelerinden ziyade toplumun tüm bileşenlerinide ikna etmesi gerekiyordu.Yeşil listenin “Birlikte Diyarbakırız” sloganı akıllarda en fazla kalan olurken,sarı listeyle seçimlere giren Abdulkadir Karavil’in sıfırdan gelip Ülke çapında bir iş adamına dönüşme hikayesi ise umut vericiydi.

Yeşil listenin bir diğer söylemi olan “Kişiyi zenginleştirmek değil,toplumu zenginleştirmek” sloganı ise sivil toplum kuruluşlarından en çok destek alan söylem oldu.Yeşil listenin toplumun tüm bileşenlerine hitap eden tutumu, “Toplumda kuvvetli karşılığımız var” söyleminin topluma yansımaları,ayak basılmadık yer bırakmayan bir seçim çalışması,başarının gerisinde yatan sosyolojinin güzel bir izahıydı.

Türkiye Odalar ve Borsalar seçim tarihi(tüm meslek gruplarında 16-0) böyle bir ilki daha önce yaşamamıştı.Bu seçim aklın,fikrin ve projelerin kıyasıya yarıştığı bir seçim oldu.Bölge ekonomisinin ciddi bir yapısal değişime ihtiyacı olduğu aşikarken,bu yönüyle yeşil listenin önerdiği fuarcılık anonim şirketi,güç birliği anonim şirketi ve ekspertiz anonim şirketi gibi iktisadi işletmeler ile bölge ekonomisine katkı sağlanacağı gibi belli bir sermaye birikimininde yaratılabileceği hesaplanıyor.

Bilindiği gibi öz kaynakların yatırım için yetmediği zamanlar olmakta ve bu yönüyle ihtiyaç duyulan kredilere istenildiği gibi ulaşım sorunu yaşandığı anlarda devreye girmesi öngörülen güçbirliği anonim şirketi gibi iktisadi kuruluşlarla büyük yatırımlarda sermayeyi bir araya getirme imkanının yakalanacağı düşünülen önemli bölgesel kalkınma projeleri arasında.

Tabi bu büyük zaferin ardından tüm bu anlatılan projelerin ne kadarının hayata geçeceği ise şimdilik bir soru işareti ve bekleme,bekletilme dönemi....


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Nasıl mı Okudum? 07 Kasım 2018 Çarşamba Saat 10:24
2. IKBY’de Seçime Doğru 28 Eylül 2018 Cuma Saat 17:18
3.    24 Haziran’a Doğru 05 Haziran 2018 Salı Saat 13:07
4. Kudüs’ün işgal tarihi  14 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 10:31
5.  Köy Odaları 27 Nisan 2018 Cuma Saat 12:23
6. Nusaybin'den Şırnak'a 09 Eylül 2017 Cumartesi Saat 14:22
7. Referanduma doğru kararsızlar 29 Mart 2017 Çarşamba Saat 14:39
8. Newroz ve Kürt Spartaküsün hikayesi 20 Mart 2017 Pazartesi Saat 12:39
9. "Bugünlerde Bilinmesi Gerekenler" 07 Aralık 2015 Pazartesi Saat 17:26
10. Başkanlık Sistemine 1 Kasım Vizesi 08 Kasım 2015 Pazar Saat 12:39

YORUMLANANLAR :::

 Satın aldığı daireye gelen elektrik cezası karşısında şok oldu  

Kızıltepe'de   satın aldığı dairenin elektriğini a [...]

1 gün önce...

Havalimanında Buz Önleyici Araç Muamması

Mardin Havalimanındaki Anti De icing (Buz Önleyici [...]

13 saat önce...

Yol araç trafiğine kapandı

Mardin Midyat Karayolu Hop Geçidi kar yağışı nede [...]

1 gün önce...

AK Parti adayları basınla buluştu

AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından AK Parti [...]

1 gün önce...

70 yaşındaki futbolcu Kızıltepe'ye transfer oldu

Kızıltepe 2. Amatör takımlarından Kızıltepe Gençle [...]

1 gün önce...