15 Kişi İle Başladı 15 Ülkeye İhracat Yapıyor

15 Kişi İle Başladı 15 Ülkeye İhracat Yapıyor
11 Nisan 2019 Perşembe Saat 09:04 0

Mardin’de 15 kişi ile başlanan ve şu anda 320 kişinin çalıştığı tekstil fabrikası hem Mardinli gençlerin umudu hem de Mardin’den Avrupa’ya en fazla ihracat yapan firma oldu.

Mardin Organize Sanayi Bölgesinde 3 bin metrekarelik kapalı alanda 15 kişi ile başlayan Akkuş Tekstil Genel Müdürü İbrahim Batuk, fabrikaya 5 bin kapalı alan daha ilave ederek, işçi sayısını 320’ye çıkararak günlük ürettikleri 7 bin ürünü Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi.

1990'lı yıllarda yaşanan terör olayları nedeniyle göç ettikleri İstanbul'dan huzur ve güvenin sağlanması ile yeniden memleketine döndüklerini ifade eden Batuk, hedeflerinin yeni organize bölge sanayisi ile birlikte Mardin´de istihdam sayısını bin kişi çıkarmak olduğunu vurguladı.

15 KİŞİ İLE BAŞLADI 320 KİŞİ ÇALIŞTIRIYOR

Ürettikleri ürünleri Almanya, Fransa, İspanya başta olmak üzere 15 Avrupa ülkesine ihraç ettiklerini anlatan Batuk, Mardin’den Avrupa ülkelerini giydiren bir marka haline geldiklerini dikkat çekti.

Mısır´a yapılması düşünülen fabrikayı kendi memleketlerine hizmet etmek için 8 yıl önce Mardin’e kurduklarını ifade eden Batuk, “Biz buradan Avrupa’ya jean pantolon başta olmak üzere tekstil ürünlerimizi ihraç ediyoruz. Çalıştığımız markalar dünyanın önde gelen markaları. 15 kişi ile başladığımız fabrikamızda bugün 320 kişi çalışıyor. Biz 2011 yılında buraya geldik, biz buraya geldiğimizde daha bölgede teşvik yoktu, buna rağmen yatırım yaptık.”dedi.


ARTIK KIZLAR İSTEDİKLERİ KİŞİ İLE EVLENEBİLİYOR

15 milyon liraya mal olan tesiste ilk günlerde kalifiye eleman bulmakta zorluk çektiklerini anlatan Batuk, Mardin’deki ilk yıllarının kolay olmadığını o dönemlerde köy köy dolaşıp, aileleri ikna edip kadınlara işbaşı yaptırdıklarını belirterek, “Bölgemizde ilimizde bayanlarımızı biliyorsunuz. Bölgemizde daha önce kadınlarımıza kadir kıymet gösterilmiyordu maalesef. Çoğu babasının abisinin eline bakıyordu. Artık kendileri evlenebilecekleri kişileri seçmeye başladılar çünkü ekonomi özgürlüklerini kazanmaya başladılar. Bu anlamda biz de buna destek veriyoruz bayan ve genç çalıştırma konusunda pozitif ayrımcılık yapıyoruz.diye konuştu.

Türkiye’de ihracat yapan ilk 600 firma arasında olduklarını hatırlatan Batuk şunları söyledi:

“Yaklaşık 35 senedir tekstil sektöründeyiz. 2011 yılında biz Mardin’e geldik 3000 metre² olarak başladığımız yerde şimdi 8000 metre² olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. 15 kişiyle başladığımız fabrikamızda şimdi 320 kişiyle devam ediyoruz. Bizler buradan Avrupa’nın en büyük markalarına ürün ihracat yapıyoruz. Biz genel anlamda Akkuş Grup olarak 2 milyonu Mardin’den olmak üzere yılda yaklaşık 4 milyon parça ihracat yapıyoruz.”

Yatırım anlamında bölgeye ilk gelen tekstil firması olarak birçok sıkıntı çektiklerini işaret eden Batuk, “Ciddi anlamda yaşadığımız sıkıntıların hepsini giderdik. Bizden sonra buraya yatırım yapmaya gelen gelen firmalara da bir nevi onlara danışmanlık yaptık. Şimdi bütün devlet kurumları her alanda yatırım yapmak isteyenlere yardımcı oluyorlar. Ama biz buraya yatırım yaptığımızda ne bir katkı bir teşvik ne de bir destek vardı. Gençler iş bulamazlarsa ya batıya gidecekler, ya da başka yollara sapacaklar. Bu gençlerin kötü yollara tevessül etmemeleri için yatırımcıların buraya gelmeleri lazım. Bölgemizde iş yapmaktan memnun ve mutluyuz”ifadelerini kullandı.

Fabrikada işçi olarak çalışan Fatma Demir de ürettikleri ürünlerin Avrupalılar tarafından satın alınıp giyildiklerini düşünmenin kendilerini memnun ettiğini belirterek, “Beş yıldır burada çalışıyorum. Fabrikadan memnunum. Burada çalışma şartlarımız uygun kadınlar için iyi bir yer.”dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteli işçiler ‘statü değişikliği’ istiyor

Kamuda işçi statüsünde çalıştırılan üniversite mez [...]

19 saat önce...

Müşteri yokken yaptığı tek iş Kur'an okumak

Kızıltepe Yeni Camii önünde açtığı seyyar tezgâhla [...]

1 gün önce...

Bir litre benzinden 300 litre gaz üreten mucit

Aydın'da motorlar üzerinde çalışan Deniz Geldeç, b [...]

1 gün önce...

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla sıkıştığı yerden çıkarıldı

Dargeçit'te iki duvar arasına sıkışarak mahsur kal [...]

1 gün önce...

Milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı başkanlığ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Darbeler…

1
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

3
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

4
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

5
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7