15 Temmuz Şehitleri Camisi onarım bekliyor

15 Temmuz Şehitleri Camisi onarım bekliyor
21 Ekim 2018 Pazar Saat 16:54 0

Midyat, TOKİ de 2011 yılında ibadete açılan 15 Temmuz Şehitleri Camisinin, çatı bölümü deforme olunca yağmurlu havalarda su akıtmaya başladı.

Cemaat, caminin restore edilmesini yetkililerden talep etti.

Bağlar Mahallesinde bulunan 15 Temmuz Şehitleri Camisi 6 yıllık olmasına rağmen caminin duvarları çatlamış, sıvaları dökülmüş, çatı bölümü de oldukça yıpranmış durumda. Yaz aylarında vatandaşlar camiye yoğun ilgi gösterirken, yağışların başlamasıyla birlikte cemaatte azalma yaşanıyor. Yağmurlu günlerde içeri dolan sular yüzünden camide namaz kılanlar, halıların ıslanmaması için su damlayan yerlere kova koyarak önlem alıyor. Toplam kapasitesi 5 yüz ve üç katlı olan camide Cuma günleri dışarıdan yoğun ilgi görmekte. Cami imamı ve mahalle sakinleri ıslak halıların üstünde namaz kılmakta zorlandıklarını ve bu sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Üç yıldır bakım-onarım görmeyen caminin tadilata ihtiyacının olduğunu belirten 15 Temmuz Şehitleri Camii İmamı Abdullah Yıldız “ Üç yıldır cami böyle. Belediyeye başvurduk, iki tane mühendis geldi. Ama hala cevap gelmedi, cami beklenmeye gelmez. Buradaki okul hariç, dışarıdan gelen ayriyeten iki tane lise öğrencileri var, Cuma günleri burası çok yoğun oluyor. Havanın kötü olduğu durumlarda cemaat ıslak halıların üstünde namaz kılıyorlar. Hal böyle olunca cumasız kalan da oluyor. Hava güzel olunca camide yer olmuyor, şu anda cami dökülüyor. Geçen sene cami daha kötüydü, bakım olmadığı için ve yağmur yağdığı için. Hayırseverlerden yardım talep ediyoruz. Yetkilere sesleniyoruz.’’dedi.

Mahalle sakinlerinden Hüseyin Bütün ise “ Ben burada sekiz yıldır yaşıyorum. Son üç yıldır baya camide sıkıntılar başladı ve gittikçe çoğalıyor. Camiye gelen cemaatten de eleştiri alıyorum, camiye sahip çıkan yok diye. Camiye acilen bakım gerekiyor. Bütün yetkililerden ve tüm hayırsever vatandaşlara sesleniyoruz. Gelip kendileri görsün, camimiz onarılsın.’’ diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

19 saat önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

Mardin'de turizm gelişmeye devam ediyor

Mardin Gönül Elçileri tarafından "Hikayemiz" adlı [...]

1 gün önce...

Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor

Son iki yıl içerisinde sağlanan huzur ortamıyla ta [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN