15 Temmuz Şehitleri Camisi onarım bekliyor

15 Temmuz Şehitleri Camisi onarım bekliyor
21 Ekim 2018 Pazar Saat 16:54 0

Midyat, TOKİ de 2011 yılında ibadete açılan 15 Temmuz Şehitleri Camisinin, çatı bölümü deforme olunca yağmurlu havalarda su akıtmaya başladı.

Cemaat, caminin restore edilmesini yetkililerden talep etti.

Bağlar Mahallesinde bulunan 15 Temmuz Şehitleri Camisi 6 yıllık olmasına rağmen caminin duvarları çatlamış, sıvaları dökülmüş, çatı bölümü de oldukça yıpranmış durumda. Yaz aylarında vatandaşlar camiye yoğun ilgi gösterirken, yağışların başlamasıyla birlikte cemaatte azalma yaşanıyor. Yağmurlu günlerde içeri dolan sular yüzünden camide namaz kılanlar, halıların ıslanmaması için su damlayan yerlere kova koyarak önlem alıyor. Toplam kapasitesi 5 yüz ve üç katlı olan camide Cuma günleri dışarıdan yoğun ilgi görmekte. Cami imamı ve mahalle sakinleri ıslak halıların üstünde namaz kılmakta zorlandıklarını ve bu sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Üç yıldır bakım-onarım görmeyen caminin tadilata ihtiyacının olduğunu belirten 15 Temmuz Şehitleri Camii İmamı Abdullah Yıldız “ Üç yıldır cami böyle. Belediyeye başvurduk, iki tane mühendis geldi. Ama hala cevap gelmedi, cami beklenmeye gelmez. Buradaki okul hariç, dışarıdan gelen ayriyeten iki tane lise öğrencileri var, Cuma günleri burası çok yoğun oluyor. Havanın kötü olduğu durumlarda cemaat ıslak halıların üstünde namaz kılıyorlar. Hal böyle olunca cumasız kalan da oluyor. Hava güzel olunca camide yer olmuyor, şu anda cami dökülüyor. Geçen sene cami daha kötüydü, bakım olmadığı için ve yağmur yağdığı için. Hayırseverlerden yardım talep ediyoruz. Yetkilere sesleniyoruz.’’dedi.

Mahalle sakinlerinden Hüseyin Bütün ise “ Ben burada sekiz yıldır yaşıyorum. Son üç yıldır baya camide sıkıntılar başladı ve gittikçe çoğalıyor. Camiye gelen cemaatten de eleştiri alıyorum, camiye sahip çıkan yok diye. Camiye acilen bakım gerekiyor. Bütün yetkililerden ve tüm hayırsever vatandaşlara sesleniyoruz. Gelip kendileri görsün, camimiz onarılsın.’’ diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

19 saat önce...

Sinanoğlu, Artuklu İçin başvurusunu yaptı

Eski dönem AK Parti Mardin İl Başkanlığı gö [...]

8 saat önce...

AK Parti'den Yerel Seçim Sürprizi: Parti Dışındakilere Teklif Götürülüyor

AK Parti'nin yerel seçimlerde siyasete daha önce [...]

1 gün önce...

Büyükşehir için ilk resmi başvuru Aydoğan'dan geldi

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil A [...]

1 gün önce...

İşte AK Partinin Mardin'deki Aday Adayları Listesi

Mardin ve ilçelerinde 2019 Mart Yerel seçimleriy [...]

10 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7