28 Şubat sürecine bitti gözüyle bakamayız

28 Şubat sürecine bitti gözüyle bakamayız
17 Mart 2018 Cumartesi Saat 09:59 1

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “28 Şubat sürecine tabi ki bitti gözüyle bakamayız. Orada mağdurların taleplerinin karşılanmadığını görüyoruz. Ve bu hükümet olarak en önemli problemlerimizden biri.” olduğunu söyledi.

Ak Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ile Ceyda Bölünmez Çankırı Kızıltepe’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Yapılan esnaf ziyaretinin ardından muhtarla bir araya gelerek sorunlarını dinleyen Miroğlu ve Çankırı, daha sonra Mezopotamya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek burada gazetecilere açıklamada bulundular.

“28 Şubat sürecine bitti gözüyle bakamayız”

Bir gazetecinin 28 Şubat mağdurlarının yeniden yargılama talebinin olduğunu ve bununla ilgili ne tür çalışmaların yapıldığı yönelik soruya Miroğlu, şöyle cevap verdi:

"Türkiye uzun bir dönem bu askeri darbeler dönemiyle bir yüzleşme yaşadı. Bu yüzleşme bir yönüyle tabi ki hukuk alanına da taşındı. Mahkemelerde devam eden davalar oldu. 12 Eylül davası açıldı. Sembolik de olsa 12 Eylül askeri darbesinden sorumlu tutulan generallerin yargılandığını gördük. Ben de o davanın bir mağduruydum, aynı şekilde müdahiliydim. 28 Şubat sürecine tabi ki bitti gözüyle bakamayız. Orada mağdurların taleplerinin karşılanmadığını görüyoruz. Ve bu hükümet olarak en önemli problemlerimizden biri. Adalet Bakanlığımızın bu yönde yürüttüğü çalışma çok yerinde bir çalışma."

"15 Temmuz'la alakası olan adli kadroların 28 Şubat sürecinde de rol aldığını görüyoruz"

Meclis'te 28 Şubat Sürecini Araştırma Komisyonunun kurulduğunu hatırlatan Miroğlu, "Ben o zaman köşe yazıları yazıyordum. Ve bana her şey çok komik göründü. Çünkü 28 Şubat’tan sorumlu olan gazete, medya patronları, hatta mankenler dünyasından bir takım insanlar geldiler ve verdikleri ifadelerle aslında davaya hizmet etmek değil, davayı sulandırma süreci, itibarsızlaştırma gayreti içerisinde oldular. O zaman ben dâhil birçok gazeteci arkadaşımız bunu eleştirmiştik. O komisyonun amaca çok da hizmet etmediğini söylemiştik. Tabi devletin hem bu yargılama yani FETÖ’den şuan aralarında tutuklu olan hatta 15 Temmuz'la alakası olan bu adli kadroların 28 Şubat sürecinde de rol aldığını görüyoruz. Dolayısıyla burada Adalet Bakanlığının çalışmaları belki bir yönüyle bunu da kapsayacaktır." ifadelerini kullandı.

"500- 600 kişiyi ilgilendiren davaların yeniden görülmesi çok iyi olacak"

Miroğlu, "Hâlâ 500- 600 kişiyi ilgilendiren bu davaların yeniden görülmesi bence çok iyi olacak. En azından bir nebze de olsa mağdurlarımızın adalet duygusunu tatmin etmiş olacağız. Bunu zaten Ergenekon davalarında yaşadık. Yeniden yargılamalar yapıldı biliyorsunuz, Ergenekon ve balyoz davalarıyla ilgili. O davalardaki yeniden yargılanmalar haksız yargılanma süreçlerinden doğan mağduriyetleri önemli oranda giderildi ama aynı şeyi 28 Şubat davası için söyleyemiyoruz. Adalet Bakanlığının çalışmasını beklemek lazım zannediyorum. O mağdur olan arkadaşlarımızın yeniden yargılanması yoluyla bu mağduriyetlerde sona erecektir." diye konuştu.

"En çok Kızıltepe çevre yolu probleminin olduğunu gördük"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Mardin'e gerçekleştireceği ziyarete değinen Miroğlu, "Cumhurbaşkanımızın vereceği mesajları çok merakla beklendiğini gördük. Tabi bu mesajların merakla beklenmesi, bildiğiniz gibi sebepleri var. Şehrimiz stratejik bir şehir. Suriye’ye, Irak’a sınırı olan bir şehir. Dolayısıyla Afrin’den şehitlerimizin geldiği bir dönemde ve terör bulutlarının da Afrin’deki varlığının sona erdiği bir zamanda sayın Cumhurbaşkanımızın Mardin’i ziyaret edecek olması daha da önem kazanıyor. Başarılı bir kongre olmasını temenni ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Gerçekleştirdikleri temaslarda halkın beklentilerinin alt yapı çalışmaları, yoğun fiziki hizmetler, Kızıltepe Çevre Yolu problemi gibi sorunlar olduğunu belirten Miroğlu, bununla ilgili çalışmaların ilgili bakanlıkları tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

Kızıltepe halkının hiçbir zaman çukur siyasetine izin vermediğini ve bundan sonra da izin vermeyeceğine inandıklarını vurgulayan Ceyda Bölünmez Çankırı ise "Biz de hükümetimiz olarak yapacağımız hizmetlerle bunlara bundan sonra hiçbir şekilde izin verilmemesi için hem yasal olarak hem de sosyal olarak her zaman sahadayız." dedi.

Açıklamanın ardından Miroğlu, yeni yazdığı “Yeni Yüzyıl Kürtler ve Bağımsızlık” adlı kitabını imzalayarak Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil Aydoğan’a hediye etti. Aydoğan da yeni yazdığı “Mezopotamya Siyasi Sosyal ve Toplumsal Değerlendirme” adlı kitabını imzalayarak Miroğlu’na, Çankırı’ya ve 22’incci dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez’e takdim etti.


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    17 Mart 2018 Cumartesi Saat 10:53 CEVAPLA
    Bir olayın neyin nesi olduğunu anlamak için sebep-sonuç ilişkisine bakmak lazım. 28 Şubat bir sebepti, bunun neticesi ise AKP iktidarıdır. AKP iktidardan gittiğinde 28 Şubat süreci de bitecektir kanaatindeyim.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kabalalılar AK Parti Genel Merkezine Seslendi

Kabala mahallesinde yaşayan kanaat önderleri ve aş [...]

1 gün önce...

Kılıç: Daima gücünü milletten alan tek parti AK Parti’dir

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, “12 Ocak C [...]

1 gün önce...

Emeklilere yakıt ve kira müjdesi

TÜED Genel Başkanı Ergün, kira fiyatlarındaki artı [...]

1 gün önce...

Cemiloğlu, SP'den başvurusunu yaptı

Ömerli eski belediye başkanı Servet Cemiloğlu, 31 [...]

1 gün önce...

 Satın aldığı daireye gelen elektrik cezası karşısında şok oldu  

Kızıltepe'de   satın aldığı dairenin elektriğini a [...]

11 saat önce...