Mardin’in Taç Mahal’ı: Sadık Yay Camisi - GALERİSİ galeri FOTOĞRAF GALERİ Mardin Life Gazete, Dergi, Ajans ve Matbaası

17 Eylül 2014 02:28          İletişim    Künye    Ziyaretçi Defteri    Sitene Ekle          Fotoğraf Galeri FOTO GALERİ    Video Galeri VİDEO GALERİ   
 
/>
Mardin’in Taç Mahal’ı: Sadık Yay Camisi

Mardin’de hayırsever bir aile yaptırdığı camide Artuklu ve Hint Mimarisi birleştirerek adeta bir Taç Mahal modelini Mardin’de inşa etti. Mardin’deki diğer camilerden farklı bir özellik taşıyan, inşaatına 2010 yılında başlanan ve Ravza caddesinde bulunan Sadık Yay Camii, açılışı gününü bekliyor.
Artuklu Mimarisi ile meşhur tarihi kent Mardin’in Yenişehir Semtinde yapımı bitme aşamasına gelen Sadık Yay Camisinde Artuklu ve Hint Mimarisi kullanılarak Taç Mahal benzeri bir cami ortaya çıktı. Yay Ailesi tarafından yapımı devam edilen Caminin inşaatı 3 yıldan beri devam ediyor.
En ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılan 3 bin kapasiteli camide simetriğe büyük bir önem verildi. Cami içi ve dış yapımının her aşamasında Mardin’e özgü Artuklu motifleri kullanıldı. Tamamı Mardin taşı ile yapılan caminin kubbeleri Taç Mahal’a model alınarak yapıldı.

YORUMLAR - YORUM YAZ      
mehmed nur
14 Ocak 2014 Salı Saat 12:30
Serdal Kardeşimizle üniversite yıllarında beraber okuduk. Serdal Kardeşimi bu eseri ve başarısından dolayı canı gonulden tabrik ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul etsın INSAALLAH.

Neil Alden Armstrong, ABD'li astronot ve Ay'a ilk ayak basan insandır. Ay'a ayak bastığında ilk söylediği tarihi cümle şudur:
That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind. [Bir] insan için küçük, insanlık için büyük bir adım. Bu eder kendisin için küçür bir başarı fakat MARDİN için büyük bir başarıdır.

Tüm samimiyetimle söylüyorum, bu eser veya yaptığı çalışmalar kendisi için küçük adımlardır. Tüm kalbimle inanıyorum ki Mardinimize çok daha büyük faydaları olacaktır.

Serdal YAY fikrimce Mardin için büyük bir imkandır. Bu eseri Mardinimize kazandırdığı için kendisine tekrar çok teşekkür eder, Rabbimden muvaffakiyetlerinin devamını niyaz ederim.

mehmed nur - 2013
DİĞER GALERİLER
MARDİN KENT REHBERİ
ÇOK OKUNANLAR

ANKET :
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:17 05:53 12:22 15:52 18:32 19:55
:: GÜNÜN
Gerçeği arayanlara inanın. Bulduklarını iddia edenlerden çekinin.

Andre Gide

  Mardin Life Link Bankası Mardin Biyografiler Gündemdekiler Diğer  
   
Fotoğraf Galeri
Video Galeri
Güncel
Ekonomi
Spor
Eğitim
Politika
Yaşam
Kültür & Sanat
Sağlık
Dünya
Artuklu Üniversitesi
Mardin Adliyesi
Mardin Belediyesi
Kültür-Turizm Müdürlüğü
Çevre ve Orman Müdürlüğü
Mardin Barosu
Dicle Kalkınma Ajansı
USTAD Düşünce Kuruluşu
Milli Eğitim Müdürlüğü
Mardin Valiliği
Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi
Kızıltepe İlçesi
Mardin'deki Manastır ve Kiliseler
Mardin'de Türbeler (Evliya, sahabi,şeyh,derviş)
Midyat'ın Tarihi
Mardin Harabeleri, Sit Alanları
Mardin Haritası
Mardin'de Bir Akşamüstü
Mor Yakup Manastırı (Salah)
Nusaybin İlçesi
Abdulrezzak Dağ Kimdir?
Yusuf Turgay Kimdir?
Abdullah Erin
Nihat Eri kimdir?
Turhan Ayvaz
Mithat Özgür Sekizkardeş Kimdir ?
Markus Ürek Kimdir?
Mahmut Kılınç Kimdir?
Gönül Bekin Şahkulubey Kimdir?
Nusaybinli Mor Yakup
Serdar Bedii Omay
Beşir Ayanoğlu
Halit Demir
Cüneyt Yüksel
Gönül Bekin
Süleyman Çelebi
Abdullah Erin
Turhan Ayvaz
Emine Ayna
Ahmet Türk
Dicle Kalkınma Ajansı
Artuklu Üniversitesi
Mardin Valiliği
Mardin Belediyesi
Mardin Valiliği
Mardin TSO
Milli Eğitim
Mardin Sağlık
Mardinspor
Mardin Emniyet Mil Haber
 

 
Reklam - İletişim - İnsan Kaynakları - Yayın İlkeleri - Önemli Telefonlar - MOBİL
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2013 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım ve Tasarım Hakkı GrupTR.Com'a aittir.  
13 Mart Mahallesi,Mehtap Caddesi, Yıldız Kent Sitesi Altı No: 1-2-3 Mardin / Yenişehir Mardin LİFE Gazete ve Matbaası / 0533 560 0332 / 0542 576 2590 / 0482 213 33 20    
 
Mardin haberleri Mardin haberi Mardin MARDİN Mardin mardın Mardin Mardin fotoğrafları Mardin ünlüleri Mardin iş adamları Mardin valiliği Mardin belediyesi Mardin kütüphanesi Mardinspor Mardinspor fotoğrafları Mardin cezaevi Mardin videoları Mardin galerileri Mardin basını Mardinte yaşayan ünlüler Mardin kaplıcaları Mardinliler Mardinli ünlüler www.Mardinilkhaber.com Mardinin plakası Mardin56 www.Mardinmanset.com Mardin manşetleri Mardin sondakika Mardinliler Mardinli MARDİNLİLER MardinLILER Mardinliler mardınlıler www.Mardinliler.net Mardin gazeteleri Mardin basını Mardin kaleleri Mardin botan çayı Mardin tillo TİLLO tıllo egemen bağış emine erdoğan MARDİNLİ ünlüler Mardinde doğanlar kimler Mardinli Mardinin tarihçesi www.Mardinnethaber.com Mardinde yaşayanlar Mardinin plakası kaç? Mardinin plaka kodu 47 nerenin plakası Mardin telefon kodu 482 Mardin eğitim haberleri www.Mardinimiz.com Mardindekiler Mardinim Mardinliyiz Mardin siteleri Mardin gazete siteleri Mardin haber sitesi Mardin gazeteleri Mardine kim gelecek Mardine gelen ünlüler Mardin konserleri Mardin bdp Mardin ak parti Mardin belediye başkanı mehmet beşir ayanoğlu hasan duruer mehmet halit demir cüneyt yüksel gönül bekin sahkulubey süleyman celebi hakimiyet gazetesi temel kocaklar marev marder marimder artuklu üniversitesi serdar bedii omay kürtçe kürdoloji kasımiye deyrulzafaran manastırı kırklar kilisesi zinciriye medresesi ulu camii artuklular selim sadak SELİM SADAK Selim Sadak Mardin Manşet