FOTOĞRAF GALERİ :::

Mardin’in Taç Mahal’ı: Sadık Yay Camisi

Mardin’in Taç Mahal’ı: Sadık Yay Camisi


 • Mardin’in Taç Mahal’ı: Sadık Yay Camisi

  Mardin’de hayırsever bir aile yaptırdığı camide Artuklu ve Hint Mimarisi birleştirerek adeta bir Taç Mahal modelini Mardin’de inşa etti. Mardin’deki diğer camilerden farklı bir özellik taşıyan, inşaatına 2010 yılında başlanan ve Ravza caddesinde bulunan Sadık Yay Camii, açılışı gününü bekliyor.
  Artuklu Mimarisi ile meşhur tarihi kent Mardin’in Yenişehir Semtinde yapımı bitme aşamasına gelen Sadık Yay Camisinde Artuklu ve Hint Mimarisi kullanılarak Taç Mahal benzeri bir cami ortaya çıktı. Yay Ailesi tarafından yapımı devam edilen Caminin inşaatı 3 yıldan beri devam ediyor.
  En ince ayrıntısına kadar düşünülerek yapılan 3 bin kapasiteli camide simetriğe büyük bir önem verildi. Cami içi ve dış yapımının her aşamasında Mardin’e özgü Artuklu motifleri kullanıldı. Tamamı Mardin taşı ile yapılan caminin kubbeleri Taç Mahal’a model alınarak yapıldı.


::: FOTOĞRAFLAR ::: 1 / 40 FOTOĞRAF

YORUMLAR :::

 1. mehmed nur
  14 Ocak 2014 Salı Saat 12:30 CEVAPLA
  Serdal Kardeşimizle üniversite yıllarında beraber okuduk. Serdal Kardeşimi bu eseri ve başarısından dolayı canı gonulden tabrik ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul etsın INSAALLAH.

  Neil Alden Armstrong, ABD'li astronot ve Ay'a ilk ayak basan insandır. Ay'a ayak bastığında ilk söylediği tarihi cümle şudur:
  That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind. [Bir] insan için küçük, insanlık için büyük bir adım. Bu eder kendisin için küçür bir başarı fakat MARDİN için büyük bir başarıdır.

  Tüm samimiyetimle söylüyorum, bu eser veya yaptığı çalışmalar kendisi için küçük adımlardır. Tüm kalbimle inanıyorum ki Mardinimize çok daha büyük faydaları olacaktır.

  Serdal YAY fikrimce Mardin için büyük bir imkandır. Bu eseri Mardinimize kazandırdığı için kendisine tekrar çok teşekkür eder, Rabbimden muvaffakiyetlerinin devamını niyaz ederim.

  mehmed nur - 2013

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

Güvenlik

SON EKLENEN :::

YORUMLANANLAR :::

Erbakan Vakfından Mardin Müzesine Misyonerlik Tepkisi

Mardin'de daha önce yaptığı misyonerlik faali [...]

1 gün önce...

Ak Parti'de Bayramlaşma Heyecanı

AK Parti Mardin İl Başkanlığı geleneksel bayr [...]

1 gün önce...

Yavuz: Kürt meselesini altı ayda çözeriz!

Partisinin Şanlıurfa mitingde konuşan HÜDA PAR [...]

22 saat önce...

Aslan'dan Mıhallemi ve Süryanice sorusu

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Başbaka [...]

21 saat önce...

'HÜDA PAR siyaseti yeniden şekillendirecektir'

Kızıltepe'de düzenlediği bayramlaşma merasimi [...]

1 gün önce...