35 yıl içtiği sigara yüzünden damarı tıkandı

35 yıl içtiği sigara yüzünden damarı tıkandı
12 Şubat 2018 Pazartesi Saat 07:54 0

Kalbe giden damarlarının tıkanması nedeniyle ameliyat olan 51 yaşındaki kişi, içtiği sigarayı bırakmanın sevincini yaşıyor.

Kalbe giden damarlarının tıkanması nedeniyle geçtiğimiz günlerde ameliyat olup damarlarına 2 adet stant takılan 51 yaşındaki Orhan Tarkan, şimdi ise içtiği sigarayı bırakmanın sevincini yaşıyor.

5 çocuk babası olan 51 yaşındaki Batman Valiliğinde Basın Şefi olarak görev yapan Orhan Tarkan, geçtiğimiz günlerde nefes darlığı yüzünden gittiği Bölge Devlet Hastanesinde kalbe giden bir damarının tamamının tıkandığı tespit edildi. Burada doktorlar tarafından acil olarak ameliyata alınan Tarkan, tıkanan damarına 2 adet stant takılmasının ardından tekrar sağlığına kavuştu.

Damarının tıkanmasından önce doktorların kendisine sigarayı bırakması gerektiğini belirtmesine rağmen sigarayı çok sevdiği için bir türlü bırakamadığını söyleyen Tarkan, geçirdiği ameliyat sonrası denk geldiği "Dünya Sigarayı Bırakma Günü"nde 35 yılı aşkın süredir içtiği sigarayı bırakmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Yıllarca zararını bildiği halde tiryakisi olduğu sigarayı içmeye devam ettiğini, sigara dumanı yüzünden bir damarı tıkanıp ameliyat olmasının ardından tekrar sağlığına kavuşmasıyla sigarayı terk ettiğini aktaran Tarkan, "Zararın neresinden dönülürse kârdır." dedi.

"Kriz geçirene kadar sigara içmeye devam ettim"
Sigara içenlere tavsiyelerde bulunarak, bir an önce içtikleri sigarayı terk etmelerini isteyen Tarkan, "35 yıldır bir tiryaki olarak sigara içtim. Sigara yüzünden kalp krizi geçirdim ve anjiyo oldum. Bir damarım takınmıştı ve iki adet stant taktılar. Kriz geçirmeyene kadar sigara içmeye devam ettim. Başıma gelen bu olaydan sonra 35 yıldır içtiğim sigarayı '9 Ocak Dünya Sigarayı Bırakma Gününde' terk ettim ve bıraktım. Günde bir buçuk paket sigara içiyordum, bağımlısıydım. Sigaraya aylık yaklaşık 300 TL para veriyordum. Sigara içenlere sesleniyorum; beni örnek alsınlar ve kesinlikle içmesinler." diye konuştu.

"Dünyamızda en çok ölümlerin sebep olduğu şey sigaradır"
Sigaranın zararlarına dikkat çeken Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, dünyada her yıl milyonlarca kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti.

Sigaranın hem maddi hem de manevi olarak büyük zararının olduğuna işaret eden Güneş, "Özellikle sağlık açısından düşündüğümüz zaman sigaranın felce, kansere, yüz cildinin çabuk yaşlanmasına yol açtığını ve birçok hastalığa neden olduğunu görüyoruz. Sigaranın çocuklar üzerinde de büyük etkisi vardır. Bu olumsuz etkilerle birlikte insanlarda genelde sağlık sorunları olarak psikolojik sorunlar da ortaya çıkıyor. Psikolojik sorunların yanı sıra insanların düzenli yürümesine, nefes almalarına engel oluyor ve insanlar çabuk bir şekilde yaşlanıyor. Dünyamızda en çok ölümlerin sebep olduğu şey sigaradır ve buna olan bağlılıktır. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz, insan sağlığı üzerinde ciddi etkisi bulunan sigarayı en kısa sürede terk etmeleridir." ifadelerini kullandı.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençlerin kavgası kanlı bitti

Kızıltepe Mezopotamya Mahallesinde 2 grup genç [...]

1 gün önce...

Elektrik akımına kapılan kadın vefat etti

Derk'e bağlı çadırlı mahallesinde elektrik ak [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de ilk kez Flyboard gösterisi düzenlendi

Nusaybin DSİ Barajı ve Gölünde ekstrem sporlar [...]

1 gün önce...

Feci Kazada Bisiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Mardin’in Artuklu ilçesinde direksiyon hakimiye [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, Savur'da Yıldırım Çarpan Askerleri Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'in Sav [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7