5 Kürt partisi: HDP'yle anlaşamadık

5 Kürt partisi: HDP'yle anlaşamadık
17 Mayıs 2018 Perşembe Saat 15:01 0

24 Haziran'da yapılacak olan seçimlere doğru "Kürdistani Seçim İttifakı'nı oluşturan 5 partinin yetkilileri, HDP ile birlikte seçime girme koşullarının oluşmadığını açıkladı.

Türkiye'de 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) oluşturduğu “Cumhur İttifakı”na karşı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Saadet Partisi, İYİ Parti ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu “Millet İttifakı” yer alıyor.

Bu iki ittifak karşısında Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) nasıl bir pozisyon izleyeceği tartışılırken, iki kutuplu seçim yarışına Kürt ittifakları da üçüncü aktör olarak dâhil oldu.

Kürt partileri kendi aralarında kurdukları “Kürdistan Seçim İttifakı” ile başta anadilde eğitim ve Kürdistan'a statü olmak üzere birçok konuda taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin (PDK-T) oluşturduğu ittifak, Kürt partileriyle çeşitli temaslar kuruyor ve ortak mücadele için taleplerde bulunuyor.


Temaslarının olumsuz sonuçlandığı bilgisini veren PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik'in okuduğu ortak açıklamada şu konulara değinildi:

 “SORUN MİLLETVEKİLİ SAYISI DEĞİL”

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyetinde düzenlenen basın toplantısına Azadi Hareketi, PAK, PSK, KDP ve T-KDP yöneticileri katıldı. Basın açıklamasını okuyan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, görüşmelerin tıkandığını doğruladı. Görüşmelerin tıkanmasındaki nedenin milletvekili sayıları ile ilgili olmadığını ifade eden Özçelik, sorunun milletvekilliği ile yakından uzaktan ilgisinin olmadığını söyledi. Görüşmelerin daha o aşamaya gelmediğini ifade eden Özçelik, “Sorun HDP’nin tutumundan kaynaklanıyor” dedi.

“BULDAN KABUL ETMİŞTİ”

4 Mayıs’ta HDP heyeti ile Diyarbakır’da görüştüklerini hatırlatan Özçelik, “Sayın Pervin Buldan Başkanlığındaki HDP heyetine, siyasi prensiplerimizi içeren bir mektubu illettik. Sayın Pervin Buldan basına yaptığı açıklamada, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın dile getirmiş olduğu talepler, zaten programımızda olan, bizim de taleplerimizdir’ dedi. HDP, 6 Mayıs 2018 günü Kürdistani Seçim İttifakı’nın mektubuna yazılı bir cevap gönderdi. Bu yazılı cevapta, ‘Kürdistani Seçim İttifakı’nın açıkladığı siyasi prensiplerin HDP’nin de programında olan prensipler olduğu’ bir kez daha dile getirildi” dedi.

“SİYASİ PRENSİPLERİMİZİN HDP VE DEMİRTAŞ’IN DEKLARASYONUNA YERLEŞTİRİLMESİNİ İSTEDİK”

Bunun üzerinde seçim organizasyonunda birlikte çalışma prensiplerini belirleyen bir mektubu HDP’ye ilettiklerini ifade eden Özçelik, mektupta “Seçim İttifakı HDP ve Kürdistani Seçim İttifakı arasında imzalanmalı” ve “4 Mayıs’ta HDP’ye sunmuş olduğumuz Siyasi Prensipler hem HDP’nin seçim bildirgesine hem de sayın Selahattin Demirtaş’ın deklarasyonuna uygun bir biçimde yerleştirilmelidir” taleplerinin yer aldığını söyledi. HDP ile 8 Mayıs’ta yaptıkları görüşmede HDP heyetinin kendilerine “Sunmuş olduğunuz Siyasi Prensipler konusunda mutabıkız” dediğini aktaran Özçelik, HDP’nin kendilerine ayrıca “Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu” adı altında kendi görüşlerini içeren bir metni ilettiğini ve HDP’nin ilettiği “Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu” konusunda mutabakat sağlandığını belirtti.

“HDP İTTİFAKI YOK SAYDI”

HDP ile seçim organizasyonunda birlikte çalışma prensipleri konusunda görüşmeler devam ederken, HDP’nin 13 Mayıs günü Seçim Bildirgesi’ni kamuoyuna açıklayacağı bilgisinin kendilerine ulaştırıldığını anlatan Özçelik, şunları söyledi:

“Bu tutum süre gelen İttifak görüşmelerimizin ruhuna aykırı ve onu yok sayan bir girişimdi. HDP, ittifak görüşmelerimizi ve mutabakata vardığımız prensiplerin en yaşamsal olan kısımlarını yok sayarak, 14 Mayıs 2018 günü Seçim Bildirgesini ilan etti. HDP ve Cumhurbaşkanlığı Seçim Bildirgeleri, HDP heyeti ile mutabakata vardığımız ‘Kürdistan Demokratik Seçim İttifakı Deklarasyonu’nu yok sayarak hazırlanmıştır. Kürdistani Seçim İttifakı’nın, HDP ile mutabakata varılan prensipler temelinde seçim ittifakını sağlamak için yürüttüğü çalışmalar ne yazık ki HDP Yönetimi’nin tutumlarında ve Seçim Bildirgesi’nde karşılığını bulamamıştır.”

HDP’nin Seçim Bildirgesinde kendilerinin ilettiği bir hiç talebin yer almadığını ifade eden Özçelik, yapacakları görüşmelerin ardından 24 Haziran’da nasıl tutum sergileyeceklerini açıklayacaklarını söyledi. Bu aşamada tüm seçeneklerin masada olduğunu ifade belirten Özçelik, seçimleri boykot etme veya bağımsız girme gibi bir seçeneği tartışacaklarını kaydetti.

“BİR KEZ DAHA BECEREMEDİK DEMEK Kİ…”

Kürdistani partilerin HDP’ye ilişkin açıklamasına cevap HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Şerif Camcı’dan geldi. “Kim ne yaptı, ne etti, suçlu kimdi neydi bundan azede bir şekilde söylüyorum” diyen Camcı, “Beceremedik demek ki bir kez daha… Bu hepimiz için bir zaafiyet, bir eksikliktir. Kamuoyunda bu konuda ciddi beklentiler vardı” dedi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Havalimanında Buz Önleyici Araç Muamması

Mardin Havalimanındaki Anti De icing (Buz Önleyici [...]

1 gün önce...

'Park Etme' Kavgası: 3 Yaralı 2 Gözaltı

Kızıltepe ilçesinde, iki grup arasında park etme n [...]

23 saat önce...

Artuklu Belediyesi vatandaşın yanında

Sosyal Belediyecilik Projeleri kapsamında vatandaş [...]

1 gün önce...

Öğrenciler karne hediyesi “Buz Pistini” sevdi

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesinde [...]

1 gün önce...

E-posta uygulamalarını kullananlar tehlikede!

Son yıllardaki en büyük veri sızıntılarından birin [...]

1 gün önce...