70’inde okumayı söktü, üniversiteli olmak istiyor

70’inde okumayı söktü, üniversiteli olmak istiyor
20 Mart 2019 Çarşamba Saat 09:58 0

Kızıltepe’de yaşayan Türkan Bozkurt 70 yaşında okuma ve yazma ile tanıştı. Kendi döneminde kız çocuklarının okutmanın ayıp sayıldığını belirten Bozkurt, “Bizim zamanımızda erkek çocuklarını gönderiyorlardı, kız çocuklarını okutmuyorlardı.” dedi. Bozkurt’un tek hedefi üniversiteyi okumak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan okuma yazma seferberliği devam ediyor. Bu kapsamda Kızıltepe Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) bünyesinde kadınlara yönelik açılan okuma yazma kursu devam ediyor. Kızıltepeli Türkan Bozkurt da okutulmadığı için 70 yaşında okuma ve yazma ile tanıştı. Bir çocuk annesi azimli kadın kısa sürede okuma ve yazmayı öğrendi.

Beş kız kardeşi ile birlikte okutulmadığını vurgulayan Bozkurt, “Bizim zamanımızda erkek çocuklarını gönderiyorlardı, kız çocuklarını okutmuyorlardı. Biz beş kız kardeşiz beşimizde okumadık ama erkekler okudu. Köy yerinde okul yoktu. Büyüklerimiz de kız çocuklarını dışarıya göndermiyorlardı. Büyüklerin kabahati bu bizim kabahatimiz değil.” diye konuştu.

Üniversiteyi de okumak isteğini anlatan Bozkurt, “Okumayı çok istedim. Şimdi haberler çıkınca okuyamıyoruz. Bir şey anlayamıyoruz. Okumak güzel bir şey. Ben de okumak istedim. Oğlum ‘anne gidebilirsin, okumanın yaşı yo ’ dedi. Ve oğlum bana yardımcı oldu. Okumanın çok avantajı var. Bilgin artıyor, çevreyi tanıyorsun haberleri dinliyorsun. Onun için ben okumayı her zaman tercih ederim. Bütün yaşlı kadınlara da tavsiye ederim. Okumayanlar gelsin okusunlar. Üniversiteyi de okumayı düşünüyorum.” açıklamasını yaptı.

Azmi gençlere örnek oldu

Okuma Yazma Öğretmeni Mine Aydoğdu da “Türkan teyzemiz okuma yazma kursuna kayıt yaptırdı. İlk geldiğinde okuma ve yazmayı bilmiyordu ve burada öğrendi. Onun azmini ve başarısını görünce buradaki gençler bile umutlandı. “ şeklinde konuştu.

İsmail AydoğanYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN