ABD Konsolosluk Görevlisinin Davası Ertelendi

Damadının ismi üzerinden savundu ABD Konsolosluk Görevlisinin Davası Ertelendi
27 Aralık 2017 Çarşamba Saat 16:14 0

Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan ABD Adana konsolosluğu görevlisi Hamza Uluçay’ın davası 14 Mart 2018 tarihine ertelendi.

Konsoloslukta 37 yıldır tercüman olarak görev yapan Uluçay, geçtiğimiz Mart ayında PKK terör örgütü üyeliğinden tutuklanmıştı. Hakkında ’terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Uluçay’ın duruşması bugün Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.
ABD'nin Adana Konsolosluğu'nda tercüman olarak görev yapan Hamça Uluçay'un tutuklu ve İnsan Hakları Derneği Mardin Şube avukatı Hüseyin Cangir'in tutuksuz yargılandığı ve 'terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla, 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Davanın bugün görülen 3'üncü celsesine tutuklu sanık Hamza Uluçay SEGBİS sistemi ile katılırken Hüseyin Cangir ise katılmadı. Duruşmada ifadesi alınan tercüman Hamza Uluçay suçlamaları reddederek, "Üzerime isnat edilen hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Evimde bulunarak el konulan kitapların hiçbirinin terör örgütleri ile ilgisi yoktur. Bu kitapların çoğu Milli Kütüphanede, üniversite kütüphanelerinde, fuarlarda ve kitapçılarda olan kitaplardır. Ortaokul yıllarımdan beri kitaplarla aram çok iyi ve kütüphanemde herkonuda, her düşüncede ve her alandan kitaplar vardır. Gençlik yıllarımdan beri hiçbir olaya karışmadım. Hiçbir terör örgütü ile ne bir bağım ne de bir ilişkim olmamıştır. Sicilim tertemiz. Dürüst bir Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olarak ülkemin bölünmez bütünlüğüne, toprak bütünlüğüne bağlı bir kişiyim."diyerek savunmasını yaptı.
Hakkındaki iddiaları cevaplayan Uluçay, isnat edilen suçlamaların çoğunu konsolosluk görevlisi olarak yerine getirdiğini anlattı. Duruşmada Hamza Uluçay'ı savunan avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu ve isnat edilen iddiaları kabul etmediğini söyledi.
Müvekkilinin Terör örgütü üyeliğinin oluşmasını sağlayacak hiçbir delilin dosyada olmadığını savunan avukat, müvekkilinin yurtdışında katıldığı denilen eğitimlere konsolosluk görevlisi olarak katıldığını, evinde bulunan ve yasaklı denilen kitabın konsolosluk görevlisi olarak gittiği bir yerde kendisine hediye edildiğini, bulunan dolarların konsoloslukta yaptığı bir alışverişten kalan para olduğunu işaret ederek bu kapsamda değerlendirilmesini istedi.
Uluçay'ın avukatı, geçen celsede mahkemenin müvekkilinin kullandığı özel bir telefon hattı olduğunu, bu hattın diplomatik hat olup olmadığını belirlemek amacıyla ABD Konsolosluğu'na yazı yazılmasına karar verdiğini hatırlatarak gelen cevapta bu telefon ödemesinin konsolosluk tarafından karşılandığını ve kendisinden öncede başka bir konsolosluk görevlisinin kullandığını hatırlatarak bu isnat edilen suçlamaların da bu yönde değerlendirilmesini istedi.
Avukat, müvekkilinin Türk adet ve geleneklerine bağlı bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak iki çocuğunun olduğunu ve Metehan isminde bir damadının olduğunu belirterek, "Bir Türk büyüğünün ismini alan damada sahip müvekkilime yapılan suçlamaları kabul etmiyorum."diyerek tahliyesini istedi.
Daha sonra kararını açıklayan Mahkeme, Hamza Uluçay'ın evinde yakalanan ve adli emanette bekletilen Kürtçe kitapların içeriğinin tespiti için Kürtçe bilen bir bilirkişi görevlendirilmesine karar verdi. Uluçay'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 14 Mart 2018 tarihine erteledi.

İDDİANAMEDEN
Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 23 Şubat'ta Adana'daki Konsolosluk binası önünde gözaltına alınan ABD Adana Konsolosluk tercümanı Hamza Uluçay, 7 Mart'ta çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra, savcılığın itirazı üzerine tutuklanmıştı
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 17 Şubat günü Nusaybin ilçesi kırsal alanında düzenlenen operasyonda bazı üst düzey terör örgütü mensuplarının ölü olarak ele geçirildiği, bu kişilerin üzerinden ve kullandıkları sığınaklardan çok sayıda dijital materyal elde edildiği belirtildi. 22 Şubat günü polise yapılan bir ihbarda, Adana ABD Konsolosluğunda çalışan Hamza Uluçay ve Kızıltepe'de Avukat Hüseyin Çangır'ın Nusaybin'deki yapılan başarılı operasyonları provoke etmek ve köylerdeki halkı sokağa dökmek için çalıştıklarının bildirildiğini belirten savcı, bunun üzerine iki şüphelinin de gözaltına alındığını kaydetti. İddianameye göre Uluçay, Suriye Kamışlı'da PKK'lıların tedavisi için protez merkezi kurulması için çalıştı. Uluçay'ın Mardin'de 'Soro' kod adlı teröristin ölü ele geçirilmesinin ardından Nusaybin'e giderek örgüt sempatizanlarını eylemsel faaliyetlere yönlendirdiği belirtildi. Evinden çeşitli serilerde bir dolarlar çıkan Uluçay'ın FETÖ ile iltisaklı olabileceğin dikkat çekildi. Uluçay, 1 dolarları "İncirlik'te bahşiş vermek için bulundurduğunu" iddia etti.
Dinlemeye alınan bir teröristin, Uluçay'ı arayarak PKK ve FETÖ lehine provokatif eylemler yapılması talimatında bulunduğu öğrenildi. Uluçay'ın PKK/KCK'nın Türkiye Yapılanması'nda yer alan avukat Hüseyin Cangir'le görüşme yaptığı da iddianamede yer aldı. Hamza Ulucay'ın evinde yasadışı olduğu ileri sürülen kitaplarda ele geçirilmişti.
İddianamede, Uluçay ve Cangır'ın, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' iddiasıyla 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları isteniyor.
Mahkeme tarafından davanın 14 Mart 2018'e ertelenmesine karar verildi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

7 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

4 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar