Abdullah Öcalan: Yarın 10 katı olabilir

Abdullah Öcalan: Yarın 10 katı olabilir
21 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:56 1

Abdullah Öcalan, Diyarbakır Silvan’da 13 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili olarak, “Benim dışımda kimse silahları bıraktıramaz. Yarın bunun on katı gelişebilir. Eskisi gibi sadece kırsalda da olmayabilir, şehirlerde de olabilir” dedi.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre; 18 Temmuz’da avukatlarıyla görüşen Abdullah Öcalan, ŞU mesajları verdi:

- Heyetle en son bir görüşme daha gerçekleştirdik. Silahları bıraktırma irademiz var. Açık ve net söylüyorum. Benim dışımda kimse silahları bıraktıramaz. Görüştüğümüz devlet yetkilileri de bunu söylüyor. Ben de bu rolden kaçamam. Sayın Başbakana sesleniyorum. Bana rolümü oynamam için gerekli pratik araçların sunulması gerekir.

- Önüm açılırsa rolümü oynarım. Başbakan bir çağrı yapabilir: ‘Biz bu işin silahlarla çözülmeyeceğine inanıyoruz. Bu meseleyi demokratik anayasal yöntemlerle çözeceğiz’ derse, bir haftada hallederiz. Elimde Alaattin’in sihirli lambası ya da sihirli değnek yok ki! Ben sağımı solumu yoklayacağım, ne var ne yok bileceğim, bu konuda örgütleme yapmam gerekir.

- Sorun sürüncemede bırakılırsa bu çatışmalar devam eder. Ben gerilla kayıplarına da asker polis kayıplarına da üzülüyorum. Askeri yakan ateş de gerillayı yakan ateş de aynı ateştir. İşte görülüyor Silvan’daki olaylar. Yarın bunun on katı gelişebilir. Bir günde çok fazla kayıplar da yaşanabilir. Eskisi gibi sadece kırsalda da olmayabilir, şehirlerde de olabilir.

- Her an büyük patlamalara yol açabilir. Bunu söyleyen de ben değilim. PKK söylüyor; Devrimci halk savaşını geliştirme güçlerinin, hazırlıklarının olduğunu söylüyor. Onun için parlamento gerekirse olağanüstü toplanmalı diyorum.

- Biz bölücü değiliz. Biz tekçi zihniyete karşıyız. Kesinlikle bölücü değiliz, bütünlükten yanayız. Vatanın bütünlüğünden ve ortak vatandan yanayız. Ulusun da bütünlüğüne itirazımız yok ama demokratik ulus temelinde bütünlük diyoruz.


KAYNAK: MilliyetYORUMLAR :::

  1. Gözdağı
    21 Temmuz 2011 Perşembe Saat 15:20 CEVAPLA
    Doğruları söylemek nasıl göz dağı oluyor anlamak zor! Nasıl herşeyi kendi meşrebinizce yorumlayabiliyorsunuz anlamkta zorlanıyor insan. Olanlar ortada, olabilecekler herkezce malum niye gözdağı olsun bilinen şeyler dile getirildiğinde. Akp'nin, Başbakanın söyledikleri gözdağı, tehdit, şantaj olmuyor da doğruları söylemek mı oluyor gözdaği v.s. Ölümler, sanırım sadadece bedel ödeyen kürtleri derinden üzüyor. Çünkü onlar dışında kimse ölümler olmasın demiyor, çaba sarf etmiyor. Diyen bazı kendine münhasır bazı şahsiyetler var tabii. Onlar, o ulu şahsiyetler, kürtler teslim olsunlar, kendileri inkar etsinler ölümler son bulur diyorlar. Yani, olmayacak dua amin diyorlar.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu

Aralarında iş adamı ve basın mensuplarının da yer [...]

1 gün önce...

TOKİ sözünün yerine getirilmesini istiyorlar

Savur'da yaşayan vatandaşlar, daha önce ilçede yap [...]

1 gün önce...

Çakmak tamirciliğiyle çocuklarını okuttu eşinin tedavisini yaptırdı

Kızıltepe ilçesinde ikamet eden Abdülkadir Kayan, [...]

1 gün önce...

26 yıllık evlat hasreti 'Ömer Halis’le sona erdi

Mardin'de şehit çocukları olan Aynur(42) ve İshak [...]

1 gün önce...

Derik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi

Derik İlçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birli [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

2
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

3
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

4
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7