Abdullah Öcalan: Yarın 10 katı olabilir

Abdullah Öcalan: Yarın 10 katı olabilir
21 Temmuz 2011 Perşembe Saat 11:56 1

Abdullah Öcalan, Diyarbakır Silvan’da 13 askerin şehit olduğu saldırıyla ilgili olarak, “Benim dışımda kimse silahları bıraktıramaz. Yarın bunun on katı gelişebilir. Eskisi gibi sadece kırsalda da olmayabilir, şehirlerde de olabilir” dedi.

PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre; 18 Temmuz’da avukatlarıyla görüşen Abdullah Öcalan, ŞU mesajları verdi:

- Heyetle en son bir görüşme daha gerçekleştirdik. Silahları bıraktırma irademiz var. Açık ve net söylüyorum. Benim dışımda kimse silahları bıraktıramaz. Görüştüğümüz devlet yetkilileri de bunu söylüyor. Ben de bu rolden kaçamam. Sayın Başbakana sesleniyorum. Bana rolümü oynamam için gerekli pratik araçların sunulması gerekir.

- Önüm açılırsa rolümü oynarım. Başbakan bir çağrı yapabilir: ‘Biz bu işin silahlarla çözülmeyeceğine inanıyoruz. Bu meseleyi demokratik anayasal yöntemlerle çözeceğiz’ derse, bir haftada hallederiz. Elimde Alaattin’in sihirli lambası ya da sihirli değnek yok ki! Ben sağımı solumu yoklayacağım, ne var ne yok bileceğim, bu konuda örgütleme yapmam gerekir.

- Sorun sürüncemede bırakılırsa bu çatışmalar devam eder. Ben gerilla kayıplarına da asker polis kayıplarına da üzülüyorum. Askeri yakan ateş de gerillayı yakan ateş de aynı ateştir. İşte görülüyor Silvan’daki olaylar. Yarın bunun on katı gelişebilir. Bir günde çok fazla kayıplar da yaşanabilir. Eskisi gibi sadece kırsalda da olmayabilir, şehirlerde de olabilir.

- Her an büyük patlamalara yol açabilir. Bunu söyleyen de ben değilim. PKK söylüyor; Devrimci halk savaşını geliştirme güçlerinin, hazırlıklarının olduğunu söylüyor. Onun için parlamento gerekirse olağanüstü toplanmalı diyorum.

- Biz bölücü değiliz. Biz tekçi zihniyete karşıyız. Kesinlikle bölücü değiliz, bütünlükten yanayız. Vatanın bütünlüğünden ve ortak vatandan yanayız. Ulusun da bütünlüğüne itirazımız yok ama demokratik ulus temelinde bütünlük diyoruz.


KAYNAK: MilliyetYORUMLAR :::

  1. Gözdağı
    21 Temmuz 2011 Perşembe Saat 15:20 CEVAPLA
    Doğruları söylemek nasıl göz dağı oluyor anlamak zor! Nasıl herşeyi kendi meşrebinizce yorumlayabiliyorsunuz anlamkta zorlanıyor insan. Olanlar ortada, olabilecekler herkezce malum niye gözdağı olsun bilinen şeyler dile getirildiğinde. Akp'nin, Başbakanın söyledikleri gözdağı, tehdit, şantaj olmuyor da doğruları söylemek mı oluyor gözdaği v.s. Ölümler, sanırım sadadece bedel ödeyen kürtleri derinden üzüyor. Çünkü onlar dışında kimse ölümler olmasın demiyor, çaba sarf etmiyor. Diyen bazı kendine münhasır bazı şahsiyetler var tabii. Onlar, o ulu şahsiyetler, kürtler teslim olsunlar, kendileri inkar etsinler ölümler son bulur diyorlar. Yani, olmayacak dua amin diyorlar.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN