Afrin Operasyonunda bir hafta geride kaldı

Afrin Operasyonunda bir hafta geride kaldı
28 Ocak 2018 Pazar Saat 13:20 0

TSK'nın PKK/PYD’ye yönelik Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü operasyon 8’inci gününde devam ediyor.

Suriye'nin Halep iline bağlı Afrin ilçesine yönelik TSK tarafından başlatılan harekât 8'inci gününde devam ediyor.

TSK tarafından yapılan açıklamada, 20 Ocak 2018 tarihinde başlayan harekât kapsamında şu ana kadar en az 394 PKK'linin öldürüldüğü ve birçok hedefin uçaklarla vurulduğu belirtildi.

Çatışmalarda şu ana kadar 3 asker ile 13 ÖSO mensubu hayatını kaybederken, TSK, destek verdiği ÖSO ile birlikte olumsuz hava koşullarına rağmen kent merkezine doğru ilerliyor. PKK'nin sızma ihtimaline karşı dağlık alanlarda sık sık sıcak temas sağlanıyor.

Hedefler, akıllı bombalarla vuruluyor
Hava operasyonlarında hedefler, yüksek vuruş hassasiyetine sahip akıllı bombalarla vuruluyor. Önceki gece gerçekleştirilen hava operasyonunda PKK'nin sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullandığı 23 hedef vuruldu.

Burseya Dağı kontrol altına alındı
Doğudan Afrin'e ulaşılması bakımından oldukça önem taşıyan Burseya Dağı büyük ölçüde TSK tarafından kontrol altına alındı.

Tel Rıfat kontrol altına alınmaya çalışılıyor
Buranın güneyinde olan Mare hattı üzerinden Afrin'e doğru ilerleyen TSK ve ÖSO, Tel Rıfat bölgesini de kontrol altına almayı hedefliyor.

PKK, mevzilerini terk ediyor
İlerleyişin devam etmesine mukabil PKK'nin mevzilerini terk etmeye başladığı ve Türkiye sınırına 3 kilometre uzaklıkta bulunan Afrin'e bağlı Adamanlı köyünde yaşanan yoğun çatışmaların ardından köyün TSK'nın kontrolüne geçtiği belirtildi.

Yoğun yağış ve sis nedeniyle zor anlar yaşanıyor
Operasyonların gerçekleştirildiği Afrin ve çevresinde yoğun yağış ile sis nedeniyle zor anlar yaşanıyor.

ÖSO unsurları çamurlu araziyi geçemedi
Burseya Dağı bölgesine çıkan ÖSO unsurları, araçlarının hareket edememesi ve çamurlu arazinin yürümeye uygun olmaması nedeniyle geri dönmek zorunda kaldılar.

Top atışları Kilis'ten duyuluyor
Öte yandan, gün boyunca Afrin ve çevresindeki PKK hedefleri, Türkiye sınırında konuşlu birlikler tarafından fırtına obüsleriyle ateş altına alındı. Afrin'e yönelik top atışları Kilis kent merkezinden de net bir şekilde duyuluyor.

Ayrıca, geçtiğimiz haftadan bu yana Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçesi ile Kilis kent merkezine atılan roketlerin Bafliyun bölgesinden atıldığı öğrenildi. Buradaki PKK hedeflerinin zaman zaman fırtına obüsleriyle vurulduğu ifade edilirken, çatışmaların burada yoğunlaştığı bildirildi.

PKK'nin attığı roketlerle 4 sivil hayatını kaybetti, 61 kişi yaralandı
PKK'nin Afrin'den attığı roketler sonucu Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçesi ile Kilis kent merkezinde 4 kişi hayatını kaybetti, 61 kişi de yaralandı.

Tarihi camiye roket isabet etti
Kilis kent merkezine en son atılan ve kentteki Tarihi Çalık Camii'ne isabet eden roket sonucu camide büyük hasar oluşurken, 2 kişi hayatını kaybetmiş, 11 kişi de yaralanmıştı. Tarihi camide 336 yıl aradan sonra ilk kez cuma namazı kılınamamıştı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

7 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

4 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar