Ahmet Türk: Seçimler referandum havasına dönüştürülmemeli

Ahmet Türk: Seçimler referandum havasına dönüştürülmemeli
16 Mart 2019 Cumartesi Saat 17:13 1

HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk, Meclis Başkan Vekili HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ve HDP İl Başkanı Eylem Amak, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti ile Mardin Life Gazetesini ziyaret etti.

31 Mart belediye seçimleri öncesi seçim çalışmaları kapsamında Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti ile Mardin Life Gazetesine ziyarette bulunan HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk, HDP Mardin Milletvekilleri Mithat Sancar ile Ebru Günay, HDP İl Başkanı Eylem Amak seçim gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundular.

Gazetecilerle görüş alışverişinde bulunan HDP Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Türk, Türkiye’nin geleceği ve

demokrasisi açısından önemli bir seçimin arifesinde olunduğunu ancak yerel seçim olmasına karşın seçimlerin bir referandum havasına dönüştürülmüş olmasına tepki gösterdi.

"HALKLARIN ÖZGÜR İRADESİ SANDIKLARA YANSIMALI"

İktidar partisinin toplumu ayrıştıran, ötekileştiren bir siyaset dili kullandığına işaret eden Türk, "Yerel seçimler öncesi kullanılan bu ayrıştırıcı dil, Türkiye'nin her yerinde hissedilmeye başlandı. Tehlikeli bir noktaya getirmeye başlandı. Oysaki biz bu ülkede Demokratik bir cumhuriyet oluşmasını İnsanların özgür eşit yaşanması mantığına sahibiz. Bizler halkların partisiyiz bütün halkların haklarını güvence altına alan biri siyasetin ortaya çıkması için çaba harcıyoruz. Mardin’de şunu ifade etmek istiyorum; bizim İnsanlarımız, gerçekten özgür iradeleriyle sandık başına gitmesini istiyoruz. Baskının olmadığı, tehdidin olmadığı bir seçim atmosferinde gidip halkımıza düşüncelerimizi anlatmaya yönelik bir siyasetin ortaya çıkmasını istiyoruz. ama maalesef bugün baskının arttığını, bir çok yerlerde insanların tehdit edildiğini duyuyoruz görüyoruz. Bu seçim sonuçlarını çok farklı etkilemez bunu yapanlar aslında halkla kendilerini karşı karşıya getiriyorlar. Bu nedenle Biz bu seçimin özgür irade ile sandıklara yansıması için mücadele veriyoruz." diye konuştu

HDP'li yüz beledinin 95'ine kayyum atandığını hatırlatan Büyükşehir adayı Ahmet Türk, Kayyum uygulamasının halkın iradesi ipotek altına alma anlamına geldiğini söz konusu bu ipoteğin kaldırılmasına yönelik bir mücadele verdiklerini kaydetti.

Türk, "Elbetteki halkımıza hizmet etme belediyecilik alanında çok şey yapmak için projelerimiz var Projelerimizi de Halkımızla paylaşıyoruz paylaşmaya devam edeceğiz. Ama önemli olan demokratik bir ülkeyi inşa etmektir. İkinci önemli nokta şudur ki; Türkiye gerçekten ayrıştıran ötekileştiren bir mantıkla Toplumun % 50'sini düşman, %50'sini dost gören bir mantıkla hareket ediyor. Özellikle bugün ırkçı, milliyetçi bir politika ile apolitik kesimi elinde tutmaya çalışan bir mantıkla hareket etmeye çalışılıyor. Biz de bu anlayışın sadece Kürtlere değil, bütün Türkiye’de yaşayan halklara Türk halkına bile zarar vereceğini inanıyorum. Bu nedenle referanduma dönüştürülen bu seçimde bir fren yapma görevi yaptığımıza inanıyoruz. Gerçekten toplum olarak, halk olarak bir uçuruma yuvarlanıyoruz ve bunun önüne bir set çekemezsek bu anlayışı durduramazsak anlayışı geriletmezsek yarın acılı sancılı günlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle bu seçimi halkımız, kardeşlerimiz, İnsanlarımız, kadınlarımız sadece bir belediye başkanı seçme olarak görmemelidir. Türkiye’nin değişimin ve dönüşümünün önünü açacaktır bugün değişimi ve dönüşümü istemeyen tekçi anlayışa karşı iradelerini ortaya koymalarını istiyoruz ve bekliyoruz."dedi.

"BÜTÜN İNANÇLARA HER ZAMNA SAYGILI OLDUK"

Seçim gündemi değerlendirmesine güncel yaşanan gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Türk, İstanbul'da yaşanan ıslıklama olayı ve Yeni Zelanda'da yaşanan cami baskını ve katliamına yönelik görüşlerini paylaştı.

Ahmet Türk, "Bugün tabii ki Dünyamız gerçekten demokrasinin askıya alındığı gerçekten hukuksuzluğun yürütüldüğü Gerçekten çok tehlikeli bir nesil yetiştiğini görüyoruz. Örneğin biz her zaman bütün İnançlara karşı saygılı olduk, değerlere saygılı olduk. İstanbul’da kadınların protestosunu sanki Ezana karşı yapılmış gibi gösterilmeye çalışıldı. Oysa ki bütün herkes biliyor ki O aşamada polislere yapılan saldırıyı kınamak için ıslıklarla tepki gösteriliyordu. Ancak bunu ezana tepki olarak dönüştürüldüğü iddiaları yayıldı. Biz halk olarak her zamanda İnançlara saygılı olduk, ezan okunduğu zaman mitinglerde konuşmalarımıza hep arar verdik. Öte yandan bugün çok acı bir olay yaşandı, Yeni Zelanda’da 49 kişinin ölümüyle 60 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan çok acı bir olay yaşadık. Biz tabiki böyle bir anlayışı her zaman protesto ettik bugün de aynı şekilde bu eylemi yapanları, bu kadar cana kıyanları lanetliyoruz." şeklinde değerlendirmelerini tamamladı.YORUMLAR :::

  1. Halid Bin Velid
    18 Mart 2019 Pazartesi Saat 15:51 CEVAPLA
    Onlara ölü demeyiniz. Onlar bedir'in şehitleridir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu

Aralarında iş adamı ve basın mensuplarının da yer [...]

1 gün önce...

TOKİ sözünün yerine getirilmesini istiyorlar

Savur'da yaşayan vatandaşlar, daha önce ilçede yap [...]

1 gün önce...

Derik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi

Derik İlçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birli [...]

1 gün önce...

Midyat'ta 15 Temmuz Şehidi Mezarı başında anıldı

Midyat ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birl [...]

1 gün önce...

TÜİK'in Türkçe bilmeyen kadına kestiği para cezası Meclis'e taşındı

TÜİK Siirt Bölge Müdürlüğü, anketörleri tarafından [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

2
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

3
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

4
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7