Ahmet Türk kimdir? Kimdir? Hayatı Biyografisi - Mardin Life Gazete, Dergi, Ajans ve Matbaası

30 Eylül 2014 22:52          İletişim    Künye    Ziyaretçi Defteri    Sitene Ekle          Fotoğraf Galeri FOTO GALERİ    Video Galeri VİDEO GALERİ   
 
/>
ANASAYFAYA DÖN
17 Aralık 2013 Salı Saat 23:51
Ahmet Türk kimdir?
2 Temmuz 1942 tarihinde Mardin'de doğdu. Sino ve Medine evladı. Kanco aşiretine mensup.
2 Temmuz 1942 tarihinde Mardin'de doğdu. Sino ve Medine evladı. Kanco aşiretine mensup. Lise mezunu. Siyasi hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. İlk defa milletvekilliği'ne XV. TBMM Döneminde (1974) CHP’den Mardin milletvekilli olarak seçildi. Bilahare SHP’den Mardin milletvekili seçildi. Bir ara TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı oldu. 1989 yılında Paris’teki Kürt Konferansı’na katıldığı gerekçesiyle SHP’den ihraç edildi. 1990'da HEP'nin kurucu üyesi oldu. DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde aktif roller üstlendi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Mardin Bağımsız Milletvekili olarak meclise girdi. DTP'nin kurulmasından sonra genel başkan seçildi. DTP'ye katıldı. 2007 tarihinde yapılan kongrede, genel başkanlığa seçildi. DTP Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, milletvekilliği düşürüldü. PKK talimatlarıyla kurulan Demokratik Toplum Kongresi’nin başkanlığını yaptı. Evli ve 8 çocuk babası.
HEP kuruculuğu ile DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlenen Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’la da zaman zaman görüşmeler yaptı. Bu konudaki bir anısını şöyle anlatıyor: “Biz rahmetli Özal’ın mesajını götürmek üzere Öcalan’la görüştük. Özal, bize ‘Akan kanın durması için çaba içinde olmanız gerekir.’ deyince, kendisine ateşkesin sürmesi için Bekaa’ya gitmeyi düşündüğümüzü söyledik. ‘Elbette’ dedi.”
Türk, eski DEP’li arkadaşlarının ısrarları sonucu yeniden Ankara’ya döndü ve siyasette 3. kez şansını denemeye karar verdi. Oysa birkaç ay öncesine kadar Zana ve arkadaşlarının kuracağı partiden umutsuzdu. Milliyet’ten Hasan Cemal’e verdiği röportajda, etnik partilerden şöyle bahsemişti: “Bugüne kadar kurduğumuz bütün partilerde, inandırıcılık eksiği vardı. Parti içi hukuk, parti içi demokrasi açısından olumlu bir şey söylemek güçtü. Bu yüzden Türk aydınlarına da güven veremedik. Çünkü ipler perde arkasında başkalarının elinde diye düşünülürdü. Bu nedenle muhataplarımız tarafından pek ciddiye alınmazdık. Şimdi yeni bir anlayış geliştirmek zorundayız. Vesayetle, vekâletle siyaset üretemeyiz artık.”
Lise mezunudur. Birinci, İkinci, Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Dönem Mardin Milletvekilliği ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. Evli ve 8 çocuk babasıdır.[5] 23. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir. 11 Aralık 2009 tarihinde partinin kapatılması ve milletvekilliğinin elinden alınması ile görevi sona erdi.[1] 24. Dönem Mardin Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiştir.
AHMET TÜRK’ÜN SOYADI NEDEN TÜRK
Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat, bugünkü yazısında Ahmet Türk ile görüşmesini ele aldı. Donat Türk’e “soyadınız neden Türk” diye sormuştu. Donat Ahmet Türk’ün cevabının ise Raif Türk’ün hikayesinde gizli olduğunu yazdı.
Donat’ın anlattığı Raif Türk’ün hikayesi şöyleydi:
“Baba askere gitmiş. Giderken "Türkçe sıfır", askerlik bitmiş köyüne dönmüş "Türkçe mükemmel."
Köyün "en iyi Türkçe konuşanı" oymuş.
Demişler ki:
- Senin soyadın Türk olsun."
İşte DİSİAD (Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği) Başkanı Raif Türk'ün "soyadının Türk oluşunun hikâyesi."
Oysa Odatv Ahmet Türk’ün soyadının neden Türk olduğunu, hatta üvey annesinin adının neden Türkiye olduğunu 1 Kasım 2007 tarihli yazıda ele almıştı. Konunun Raif Türk’ün soyası ile bir ilgisi yoktu.
İşte o yazı:
Ahmet Türk’ün babası Hacı Sinan, bir oduncuydu ama şanslı bir oduncuydu.
Dönemin ünlü Osmanlı Paşalarından İbrahim Paşa, ölmeden önce kaleyi andıran kasrını ve topraklarını, bölgenin aşiret reislerinden Hüseyin Kanco’ya bırakmıştı.
Hüseyin Kanco Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutandı. O da ölmeden tüm bu mal varlığını bir şartla, yanında çalışan oduncu Hacı Sinan’a bırakmaya karar verdi.
Hacı Sinan’a, “İbrahim Paşa’dan kalan tüm malvarlığımı ben de sana bırakacağım ama bir şartla, büyük kızım Türkiye ile evleneceksin ve damadım olacaksın” dedi.
Oduncu Hacı Sinan bu şartı kabul etti ve Hüseyin Kanco’nun büyük kızı Türkiye ile evlendi. Ve tabi Kanco aşiretinin de lideri oldu.
Soyadı kanunu çıktığında Kürt Kanco aşiretinin reisi Hacı Sinan, bölgede yaşayan birçok insanın yaptığı gibi, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık göstergesi olarak Türk soyadını aldı. Böylece kendi adı Sinan Türk, eşinin adı Türkiye Türk oldu.
Eşi Türkiye’nin yaşı Sinan Türk’ten büyüktü. Hacı Sinan Türk birkaç yıl sonra genç bir kadınla ikinci evliliğini yaptı.
İşte Hacı Sinan Türk’ün bu genç eşinden, Ahmet Türk doğdu.
Kaderin cilvesine bakın ki, ilerleyen günlerde Kürtler için siyasete soyunacak olan küçük Ahmet’in soyadı Türk olmakla kalmamış, üvey annesinin adı da Türkiye olmuştu.
Ahmet Türk’ün üvey annesi Türkiye Türk’ün hayat hikayesi de aslında çok ilginç.
Türkiye Türk genç bir kadının üzerine kuma getirilmesine dayanamayarak babasının dostları olan Derik’teki Necmioğlu aşiretine sığındı.
Yıllar sonra, annesi Türkiye'nin başka bir aşirete sığınmasını kabul edemeyen büyük oğlu gidip Derik'te annesini öldürdü. Böylece Ahmet Türk’ün üvey abisi katil oldu, üvey annesi Türkiye ise hayatı kaybetti.
Ailedeki trajediler bu kadarla da sonlanmadı. Ahmet Türk 10 yaşındayken bu kez babasını kaybetti. Artık aşirette söz sahibi abisi ile birlikte o olacaktı.
Türk ailesi, aşiretini diğer aşiretlere karşı korumak, gücünü arttırmak için de çok geçmeden siyasete soyunda. Önce 1970 seçimlerinde abisi Abdurrahim Türk, Adalet Partisi’nden milletvekili oldu.
Siyasetin ilk durağında bir kayıp verdiler bu kez abisi Kanco aşiretin daha fazla güçlenmesini istemeyen başka bir aşiretler tarafından öldürüldü.
Abisinin ölümünden sonra aşiretin başına geçen Ahmet Türk, abisinin tam tersi bir siyasi görüş ile 1974 seçimlerinde CHP milletvekili olarak meclise girdi. Ama CHP’den girdiği siyasetin kıvrımlı yolları onu etnik siyaset yapmaya götürdü.

YORUMLAR - YORUM YAZ
muhammed kurdistani
29 Haziran 2014 Pazar Saat 12:59
Faşistliğin bu kadarı...
Ayrıca aba altında sopa göstermekle kalmamışsınız. Vurdukça vurmuşsunuz.
Değerli gazete sahip bu Ahmet TÜRK efendilerinize eyvallah dememiş sizi mi tınlayacak...
:: HIZLI MENÜ
MARDİN KENT REHBERİ
ÇOK OKUNANLAR

ANKET :
YORUMLANAN HABERLER
YORUMCU: mardinli
YORUMCU: Hasan Hadi
YORUMCU: kızıltepe
YORUMCU: Tahir Ertas
YORUMCU: Şakin POYRAZ
YORUMCU: Demhat çelik
YORUMCU: slaw
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:29 06:04 12:18 15:39 18:12 19:34
:: GÜNÜN
Bir Devletin Devam ve Bekası, Adaletle mümkün olur.

Hz. Ali (r.a.)

  Mardin Life Link Bankası Mardin Biyografiler Gündemdekiler Diğer  
   
Fotoğraf Galeri
Video Galeri
Güncel
Ekonomi
Spor
Eğitim
Politika
Yaşam
Kültür & Sanat
Sağlık
Dünya
Kültür-Turizm Müdürlüğü
Emniyet Müdürlüğü
Çevre ve Orman Müdürlüğü
Mardin Adliyesi
Mardin'den Haberler
Mardin Valiliği
Artuklu Üniversitesi
Mardin Barosu
Dicle Kalkınma Ajansı
Milli Eğitim Müdürlüğü
Mardin Haritası
Midyat İlçesi
Zinciriye Medresesi
Mardin'de Mağaralar
Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi
Mardin Nüfusu
Mardin'de Türbeler (Evliya, sahabi,şeyh,derviş)
Deyrulzafaran Manastırı
Kızıltepe İlçesi
Midyat'ın Tarihi
Abdurrahman Hamidi
Mehmet Ali Dündar Kimdir?
M.Nezir Aydın’ı Tanıyalım
Dr. Nihat Özkan Kimdir?
Altan Tan Kimdir?
Muammer Güler
Nazan Şara Şatana
Yusuf Turgay Kimdir?
Turhan Ayvaz
Mahmut Kılınç Kimdir?
Serdar Bedii Omay
Beşir Ayanoğlu
Halit Demir
Cüneyt Yüksel
Gönül Bekin
Süleyman Çelebi
Abdullah Erin
Turhan Ayvaz
Emine Ayna
Ahmet Türk
Dicle Kalkınma Ajansı
Artuklu Üniversitesi
Mardin Valiliği
Mardin Belediyesi
Mardin Valiliği
Mardin TSO
Milli Eğitim
Mardin Sağlık
Mardinspor
Mardin Emniyet Mil Haber
 

 
Reklam - İletişim - İnsan Kaynakları - Yayın İlkeleri - Önemli Telefonlar - MOBİL
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2013 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım ve Tasarım Hakkı GrupTR.Com'a aittir.  
13 Mart Mahallesi,Mehtap Caddesi, Yıldız Kent Sitesi Altı No: 1-2-3 Mardin / Yenişehir Mardin LİFE Gazete ve Matbaası / 0533 560 0332 / 0542 576 2590 / 0482 213 33 20    
 
Mardin haberleri Mardin haberi Mardin MARDİN Mardin mardın Mardin Mardin fotoğrafları Mardin ünlüleri Mardin iş adamları Mardin valiliği Mardin belediyesi Mardin kütüphanesi Mardinspor Mardinspor fotoğrafları Mardin cezaevi Mardin videoları Mardin galerileri Mardin basını Mardinte yaşayan ünlüler Mardin kaplıcaları Mardinliler Mardinli ünlüler www.Mardinilkhaber.com Mardinin plakası Mardin56 www.Mardinmanset.com Mardin manşetleri Mardin sondakika Mardinliler Mardinli MARDİNLİLER MardinLILER Mardinliler mardınlıler www.Mardinliler.net Mardin gazeteleri Mardin basını Mardin kaleleri Mardin botan çayı Mardin tillo TİLLO tıllo egemen bağış emine erdoğan MARDİNLİ ünlüler Mardinde doğanlar kimler Mardinli Mardinin tarihçesi www.Mardinnethaber.com Mardinde yaşayanlar Mardinin plakası kaç? Mardinin plaka kodu 47 nerenin plakası Mardin telefon kodu 482 Mardin eğitim haberleri www.Mardinimiz.com Mardindekiler Mardinim Mardinliyiz Mardin siteleri Mardin gazete siteleri Mardin haber sitesi Mardin gazeteleri Mardine kim gelecek Mardine gelen ünlüler Mardin konserleri Mardin bdp Mardin ak parti Mardin belediye başkanı mehmet beşir ayanoğlu hasan duruer mehmet halit demir cüneyt yüksel gönül bekin sahkulubey süleyman celebi hakimiyet gazetesi temel kocaklar marev marder marimder artuklu üniversitesi serdar bedii omay kürtçe kürdoloji kasımiye deyrulzafaran manastırı kırklar kilisesi zinciriye medresesi ulu camii artuklular selim sadak SELİM SADAK Selim Sadak Mardin Manşet