Anuk: Kurban bayramı sadece kurban kesip, etlerini paylaşacağımız zaman dilimi değildir!

Anuk: Kurban bayramı sadece kurban kesip, etlerini paylaşacağımız zaman dilimi değildir!
20 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:30 0

Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Kurban Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Yayımladığı mesajında; Dini bayramların yüce yaradanın ümmet coğrafyasına lütfettiği birer armağan olduğunu kaydeden Anuk, bütün hemşehrilerinin mübarek kurban bayramını kutladı.

AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve Mardin Sakatlar Derneği Başkanı Hasan Anuk, Dini Bayramların; hakkın, gerçeğin, iyinin, güzelin, mazlumun, ezilenin, fakirin, açın, kimsesiz ve muhtaçların yanında olmanın zamanı olduğunu hatırlatarak yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Kurban bayramı sadece kurban kesip, etlerini paylaşacağımız bir zaman dilimi değildir. Paylaşımın ana amacına hizmet etmek ve gönül vermek gerekir ki, bu sayede insanlar birbirine yaklaşır ve kardeşlik bağlarıyla birlikte gönüller buluşup birleşir.

Kurban aslında Yaradan’ın kullarına lütfettiği nimetlere şükran günlerinden belki de en önemlisidir ve Hazreti İbrahim’in duasıyla şekillenmiş ve yaşam bulmuştur. Kurban ayni zamanda teslimiyetin yalnızca Yüce Yaradan’a olması gerektiğini hatırlatır.

İslam dini de Kur’anı referans alarak bunu böyle tanımlar ve algı dünyamızdaki karmaşalara son verir. Kula kulluk gibi ziyadeleşmiş hürmet eğilimleri, güç gösterisindeki soytarı ve şarlatanlara tapınmalar İslam ilminde yer almaz, kabul görmez.

Kurban bayramı bizlere çok güçlü, çok cepheli ve çok anlamlı bir şekilde bir borç, bir sevinç, bir bilinç ve duygu birlikteliği olarak anlaşılabilir mesajını vermektedir. Kurban kanı üzerinden değil insan kanı üzerinden güç elde etmek ve alan kazanmak isteyenlerin farkına varmak ve dünya kardeşliğini yok ederek kavga,düşmanlık ve ayrılık yaratmaya çalışanlara ve küresel emperyalizme karşı karşı mücadele etmek,karşı durmak ve çözüm için çare üretmek hepimizin,tüm insanlığın görevi olmalıdır.

Hac ve kurban inananların Yüce Yaradan’a sığınma talepleridir ve karşılanacağına dair bilgiler İslam ilminde vardır.

Bu değerdeki günler bizlere geleceğimizi daha özgür, daha vicdani ve dostça planlama fırsatı ve arzusu verir. Geçmişe bakıp geleceğe yönelmemize olanak sağlar, bu dünyadaki geleceğimizi sağlam temellere oturtma şansı ve azmi verdiği gibi inananların ebedi dünyaya hazırlıklarını da tam olarak yapmalarını öğütler.

Kurban bayramı için İlahi ilim,birlik içinde duanın ve yakarışın, statülerden arınarak eşitlenmenin, kendini bilmenin, sabrın, hassasiyetin, kesilen kurbanlar dahil hiç bir canı incitmemenin ve heba etmemenin, tarihe şahitlik etmenin, geçmişi idrak edip bütün Müslüman halklarla bir arada Kabe’nin etrafında geleceğe dair umut beslemenin günleridir der..

Bu değerdeki günler bizlere geleceğimizi daha özgür, daha vicdani ve dostça planlama fırsatı ve arzusu verir. Geçmişe bakıp geleceğe yönelmemize olanak sağlar, bu dünyadaki geleceğimizi sağlam temellere oturtma şansı ve azmi verdiği gibi inananların ebedi dünyaya hazırlıklarını da doğru yapmalarını öğütler.

Bu duygularla yeryüzünün her neresinde olursa olsun bütün Müslümanların Kurban bayramı’nı kutluyor; insanlık alemini her türlü felaket, ve afetten, savaş ve terörist girişimlerden koruması için Yaradan’a dua ediyorum. Yürekleri yanmış insanlara aydınlık günler ve gelecekler göstermesi temennisi ile,yüreği iyilik ve güzellik için çarpan tüm insanlara gereksinim duydukları sabır, güç ve sarsılmaz bir irade vermesini de Yüce Allah’tan diliyorum."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Acabey: Tarihi Artuklu'yu, modern belediyecilikle bütünleştireceğiz!

Mardin Belediyesi İmar Müdürlüğü görevinde [...]

2 saat önce...

Müftü Taşçı'nın aracı kaza yaptı

Kızıltepe İlçe Müftüsü Masum Taşçı’nı [...]

1 gün önce...

Adaylar, tanıtım toplantısında teşkilatla buluştu

AK Parti Artuklu belediye başkan aday adayları t [...]

1 gün önce...

Kaçakçılık operasyonu

Düzenlenen bir operasyonda piyasa değeri 252 bin [...]

1 gün önce...

Gençler Kardeşlik Turnuvasında biraraya geldi

Kızıltepe’de Alman Vakfı Welt hunger hilfe T [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

2
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

4
Fırat Ensari
5
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7