"Artık yeni şeyler söylemek gerek cancağazım”

09 Mayıs 2017 Salı Saat 03:01

               15 Temmuz darbe girişim ile sistemi tamamen çökertilmek istenen AK Parti iktidarı; cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş sürecinde MHP'nin mecliste omuz vermesi ve Kürtlerin can suyu  sayesinde sistem tamir edilerek eski haline getirilebildi.

              Tabi herhangi bir sistemden istenilen performansı alabilmek için malumunuz o sistemin fabrika ayarlarına geri dönmesidir. Peki  AK Parti fabrika ayarlarına nasıl dönecek?

              2001'de "Artık yeni şeyler söylemek gerek cancağazım” sözü ile kuruluşu açıklanan AK Parti 3Y olan Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla mücadele ile yola koyulmuştu.

              Kavramların içinin boşaltıldığı, değerlerin eskitildiği, sözün anlamını yitirdiği bir dönemde Türkiye'ye yeni ve taze bir anlayışa ihtiyaç duyulduğu için AK Parti kurulmuştu.

 

ÇOK ÇALIŞMAK HERŞEYE ÇÖZÜM DEĞİL

              Cumhuriyetin doksan dört yılda yapamadığını, AK Parti iktidarı 13 yıl gibi kısa bir zamanda başarmış ve dünyada söz sahibi olmak adına önemli projelere imza attı. Ancak çok çalışmış olmanın veya çok proje üretmenin yeterli olmadığını ise son seçim sonuçları bir kez daha gösterdi. 

              Ülke kalkınmasının önündeki tüm engelleri ortadan kaldırmayı, Türkiye’yi layık olduğu aydınlığa kavuşturmayı amaçlayan AK Parti, “Herkes özgür olmadıkça kimse özgür değildir” özdeyişini temel ilke yaparak, bireyi bütün politikaların merkezine alarak demokratikleşmenin sağlanmasını, temel insan hak ve özgürlüklerini temin etmeyi ve korumayı en önemli ödevleri arasında sayarak başlamıştı.

              Yozlaşma, yolsuzluk, usulsüzlük, çıkarcılık, iltimas, hukuk önünde ve fırsat açısından eşitsizlik, ırkçılık, partizanlık, despotluk gibi olumsuzluklarla mücadeleyi ön plana çıkararak yola çıkan AK Parti, zorlaştıran değil kolaylaştıran, iten değil kucaklayan, bölen değil birleştiren, haklı zayıfları haksız güçlülere karşı koruyan bir yönetim anlayışına sahip olduğunu deklere etmişti.

              Ekonomik kalkınma hamlesini başlatacak, gelir dağılımındaki bozuklukları düzeltecek, yoksulluğu ortadan kaldıracak, küskünlükleri giderecek; birleştirici, kucaklayıcı, toplumsal barışı temin edici, kurumlarla vatandaş arasında güven sağlayıcı, değerlerle kurulmuştu.

              İşte bu kurucu değerlerinden gün geçtikçe uzaklaşan Ak Parti zamanında üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü tesis etme şiarı ile ezilenlerin gür sesi olma hedefi ile yola çıkmıştı.

              Bu şiar ve hedefle yeniden seyyar sevdalara kapılmadan bir başlangıç yapmanın zamanı geldi ve geçiyor bile.

 

PERGELİN AYAKLARI YER DEĞİŞTİRDİ

              İlk olarak geleneksel pergel metaforu olarak ifade edilen ve bir ayağı parti ilkelerinde sabit, diğer ayağı ise siyaseten ulaşabildiği yere kadar dolaşması olgusunu tersine çevirerek değerlerini esnetip değersizleştiren siyasi kalıpları ise sabitleştirerek tekçi zihniyetin peşinde koşan kendini Hint kumaşı sanan parti kurmayları ile bir an önce yol ayırımına gidilmelidir. 

              Benliğinden sıyrılarak, bir kenara bıraktığı, Biz olgusu ile hareket etmenin vakti geldi. Parti içindeki  birlik ve beraberlikleri geçmişe oranla son derece deforme olmuş, erozyona uğramış kadrolar biran önce kendi aralarında yaşadığı psikolojik savaşı bir kenara bırakarak dava desturu ile hareket etmeli.

 

YÜZLEŞEREK, DİNLEMELİDİR

              Kendi istek ve doğrularını empoze eder hale gelmiş ve partiye yakın olan medya görüntüsü veren dünün şişebendi ve benamazlarına  aldırmadan toplumun isteklerini karşılayarak, gerçeklerle yüzleşilmelidir. Bu parti tasmaları başkasının elinde ve arkalarında deh dehleyenleri çok olanları değil, davası uğruna geri adım atmamak için gemileri yakanları dinlemelidir.

              Partinin misyon ve vizyonundan uzak makamları ne olursa olsun kendi çıkarları için Parti'ye kapak atmış, medya maymunu olmak için 10 takla atabilecek yalaka tipleri mutlak suretle kendisinden uzaklaştırmalıdır.

              Zamanında bürokratik oligarşi ile mücadele ve onu dizayn etme savaşı veren parti bugün bürokrasi tarafından dizayn edilir hale gelmiştir. En kısa zamanda bunun farkına varılarak önüne geçilmelidir. Millete hizmetten “devletleşen” parti algısını oluşturan bürokrasinin dil ve uygulamalarını biran önce gözden geçirmelidir. Parti mutlak surette bunun önüne geçerek ilk günkü söylemine geri dönerek bürokrasiye ve bürokratlara esir olmamalıdır.

 

BİAT EDENİ DEĞİL REHBER OLANI

              STK'lardan kendisine biat edeni değil, yeri geldiğinde kendisini eleştiren, yol gösteren ve sivil gönüllük esası ile hareket eden STK'ların rehberliğinde yol almalıdır.

              Son dönemde yaşadığı kimlik bunalımından hızlıca çıkması gereken parti, teşkilatlar arasındaki çatışma alanını da ortadan kaldırmalıdır. Ne kadar sümen altı edilmek istense de parti içindeki ekipçiliğe son verilmeli ve birilerinin adamı/kadını olmaktan vazgeçilmelidir.

              AK Parti'nin geçmiş yıllarda nadiren de olsa yaptığı gibi bunu yine kendi içerisinde tartışmalı ve kimliğini tekrar kazanması adına fabrika ayarlarına geri dönmelidir.

              Unutulmasın ki AK Parti'nin fabrika ayarları olarak bilinen kuruluş felsefesine geri dönmesi hem Mardin'imizin, hem de Türkiye'mizin de hayrınadır…

 

BEŞ KURUŞ UĞRUNA BU DAVA SATILMASIN

              Doyumsuz, iştahları kabaran,  tuttuğu koltukları bırakmayan, ensesi kalın,  bu davanın neferlerini bile beğenmemeye başlayan, bu partinin tek sahibi olarak kendilerini görenler dışkalife edilerek kuruluşunda var olan ancak daha sonra kapı önüne konulan, menfaat ilişkilerinden uzak,  bir bütün olarak dava şuuru ile hareket eden, gönüllü çalışan, bedel ödediği için değerleri olanlar yine iş başına getirilmelidir.

              Bu parti beş kuruş uğruna çakallarla birlikte bakallarda değerlerini hiç eden parti neferleri sayesinde değil, yeri geldiğinde gecesini gündüzüne katan sessiz çoğunluğun, bütün zamanını davasına adayan, hiçbir makam ve dünyalığın rüzgarına kapılmadan, bir mermi gibi hedefine kilitlenmiş dava adamları, onların Reisi ve bu ümmetin duaları ile bugünlere geldi.

              10 yıl önce Türkiye halkalarının gözü AK Parti'deydi. Ama bugün Unutulmasın ki bütün Ümmetin gözü bu partinin üzerinde...

 


YORUMLAR :::

 1. ali
  10 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 14:00 CEVAPLA
  onlar söylendi cancağızım
 2. Selman
  10 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 02:24 CEVAPLA
  ır. Ne kadar sümen altı edilmek istense de parti içindeki ekipçiliğe son verilmeli ve birilerinin adamı/kadını olmaktan vazgeçilmelidir..
  Bence çok güzel bir tespit ve hemen genel merkez bu konuya el atmalıdır.
 3. Ali Hoca
  09 Mayıs 2017 Salı Saat 14:36 CEVAPLA
  Yahu Nezir kardeşim! Davaları kasa, nisa, masa olanlardan ne bekliyorsun!?
 4. M.S.K
  09 Mayıs 2017 Salı Saat 10:48 CEVAPLA
  Yüreğine sağlık...Çok yerinde ve haklı tespitler.Çok umudum yok ama inşaallah bu dediklerin yapılır.Yapıl(a)maz ise Ak partinin sonu olur.Umudumun olmamasının nedeni bahsettiğin kişilerin köşebaşlarını tutmuş olması...REİS bunları yapacak bilinçte ama gücü yeter mi?bence meçhul.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. 28 Şubat ve Mazlum-Der 14 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:15
2. TIP Fakültesi için Son Fırsat 06 Şubat 2018 Salı Saat 12:46
3. Tıp Fakültesini Hak etmiyor mu bu Memleket? 30 Ocak 2018 Salı Saat 21:00
4. Mardinliler Tıp Fakültesi İstiyor 23 Ocak 2018 Salı Saat 17:05
5. Ayrılmaz ikili: Umut ve Ölüm 15 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:17
6. Mardin, Bediuzzaman'a da Sürgün yeri olmuş 08 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:15
7. Güneydoğu'nun Sümela Manastırı keşfedilmeyi bekliyor 03 Ocak 2018 Çarşamba Saat 10:19
8. Mezopotamya'nın simgesel dili ve taşıyıcısı son bir nesil kalan sanat: Daq / Nexş / Dövme 28 Aralık 2017 Perşembe Saat 19:38
9. MÜSİAD ve Yerel Medya 25 Aralık 2017 Pazartesi Saat 17:16
10. İktidar partisinin Mardin İl başkanı kim olmalı? 24 Kasım 2017 Cuma Saat 15:19

YORUMLANANLAR :::

Gırnavaz'ın gizemini "Şeytan'ın İntikamı" kitabına yazdı

Diyarbakır’da görev yapan Kızıltepeli Eğiti [...]

17 saat önce...

"Kamuda yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı"

Büro Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Ümit Unat, [...]

1 gün önce...

Derikli Korucular Afrin Operasyonuna katılıyor

Derik'te görev yapan Güvenlik Korucuları Afrin' [...]

1 gün önce...

Fenerbahçe basketbol takımından nezaket ziyaretleri

PTT Kadınlar Türkiye Kupası 2018 final maçlar [...]

22 saat önce...

Mardin FETÖ operasyonu: 61 gözaltı

Mardin merkezli 7 ilde düzenlenen FETÖ Operasyun [...]

1 saat önce...