Artuklu Buğday Üreticileri Birliği'nin Açılışı törenle yapıldı

Artuklu Buğday Üreticileri Birliği'nin Açılışı törenle yapıldı
09 Nisan 2018 Pazartesi Saat 18:04 0

Mardin'de kurularak faaliyetlerine başlayan Artuklu Buğday Üreticileri Birliği, Yukarı Aydınlı Köyü Aşağı Aydınlı Mezraası köy odasında düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi.

Artuklu Buğday Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bulut ile yörede tarım alanında faaliyet gösteren çiftçilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine çok sayıda davetli katıldı.

Ekolojik bütüne saygılı bir toplum hayali ile üretim faaliyetlerini sürdürdüklerini ve bu konuda 2002 yılında Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği çatısı altında kurumsallaşmak üzere karar aldıklarını hatırlatan birlik başkanı Hasan Bulut, ekolojik bütüne saygılı bir toplum alanında "örnekler oluşturma”, “var olana destek olma” ve “bilginin dolaşımını sağlama” misyonunu üstlendiklerini söyledi.

Köy yerinde gerçekleştirdikleri açılış töreni için davetlerini kırmayarak yanlarında bulunan bütün emekçi üreticilere teşekkür eden Bulut, "Buğday’ın niyeti, tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmak; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmak ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemektir. Bu niyeti gerçekleştirmek amacıyla 1990'dan beri atılan adımlar;
Çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması, Geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi, İnsan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması, Bireyin doğa ve çevresi ile uyum içinde yaşayabilmesi için bilgilendirilmesi ve becerilerini geliştirebilmesi amacıyla faaliyet alanları yaratılması, Bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması başlıkları altında toplanabilir." dedi.

Artuklu Buğday Üreticileri Birliği'nin Diyarbakır yolu üzerinde bulunan yeni hükümet konağı binasının karşısında birlik binasında çalışmalarını yürütmeye devam edeceklerini kaydeden Bulut, üyesi oldukları Ulusal ve uluslararası üyelikleri şöyle sıraladı. Artuklu Buğday Üreticileri Birliği, Türkiye’de ekolojik tarımın hukuksal alt yapısının ve ulusal stratejisinin hazırlanması ve uygulanması konusunda çalışan, resmi yapıdaki Tarım ve Köy işleri Bakanlığı Ekolojik Tarım Ulusal Yönlendirme Komitesi üyesidir. IFOAM (Uluslararası Ekolojik Tarım Hareketleri Federasyonu) aktif üyesi ve destekçisi; ECEAT (Ekolojik Tarım Turizmi Avrupa Merkezi) ve WWOOF’un (Ekolojik Çiftliklerde Gönüllüler Örgütü) Türkiye’deki tek temsilci örgütü, ekolojik tarımın yaygınlaşması, tohum, toprak ve diğer doğal ve tarımsal kaynaklarımızın korunması yönünde sürdürdüğü çalışmaları nedeniyle GDO’ya Hayır Platformu katılımcısı ve EVU’nun (Avrupa Vejetaryen Birliği) üyesidir.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::


YORUMLANANLAR :::

"Gazi Meclisin İlk Kadın İdare Amiri olmaktan onur duyuyorum"

AK Parti Mardin Milletvekili ve TBMM İdare Amiri [...]

1 gün önce...

Çocuklara zehir satan bir kişi gözaltına alındı

Mardin’de okulların çevresinde öğrencilere u [...]

5 saat önce...

Saruhan ailesinden görkemli düğün

İsmail’a aşireti ileri geleni Abdurrahman Saru [...]

5 saat önce...

Miroğlu: Kürt meselesi eşitlik ve temsilde adalet meseledir!

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Kürd [...]

1 gün önce...

74 yaşındaki nine 21 torununu görmek için savaşın bitmesini bekliyor

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Mardin Kızı [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

MHP ve Kürtler

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yeşil Liste

5
Kadir Üründü
6
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Hey Gidi Değirmenci Amca

7