Artuklu'ya ilk aday akademisyen biri oldu

Artuklu'ya ilk aday akademisyen biri oldu
14 Eylül 2018 Cuma Saat 14:24 8

AK Parti'de Artuklu İlçe Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim olan akademisyen Mesut Eriker, Mardin'e dair projelerini anlattı.

Gazetemiz haber merkezini ziyaret eden Eriker, Artuklu'nun Dünya Kültür Mirası listesine girmesi ve gelecekte dünya literatüründe altın harflerle işlenmesi gereken bir medeniyetler şehri olduğuna vurgu yaptı.

Yeni bir anlayış, yeni bir başlangıç ve yeni bir turizm heyecanı ile tüm dünyaya daha iyi bir plan, proje ve el birliği ile çok yüksek bir perdeden tanıtımına önem verilmesi gereken bir şaheser olduğuna dikkat çeken Eriker, duygularını şu şekilde dile getirdi:

"Mesela; Mardin’imizi bir teleferik ile Kale’den Cuma tepesine, oradan da kız kalesine(Kal’ıt mara) bağlamak ne güzel olurdu. Mezopotamya Ovasını seyrederken Mırra, dibek kahvesi veya diğer aromel lezzetleri içeren kahveleri yudumlamak, Mardin Tarihinin eşsiz tarihi güzelliğini seyretmek, herhalde Fransa’nın Eyfel kulesinden Paris’i seyretmekten daha güzel bir manevi hava ve göz lezzeti sunacağı kanaatindeyim. Ama turist oranına bakacak olursak, sadece eyfel kulesine yıllık çıkan turist sayısı 8 milyonu aşıyor. Bu işin maddi getirisini hesaplamıyorum bile. PEKİ! Mardin de bu turist sayısına neden ulaşılmasın? neden 10 milyonu aşmasın. Kalenin hemen eteğinde 3. bir caddemiz olamaz mı? alt ve üst taraflarında park, bahçe, çay ve kahve mekanlarının olması şehrin çehresine yeni bir soluk getirmez mi?

Macera tutkunlarının yaptığı Jumping neden Cuma Tepesinde gerekli çalışmalar yürütüldükten sonra yapılmasın.

Balon ile süzüle süzüle tarih kokan sokaklarımız, Abbaralarımız, camilerimiz, kiliselerimiz ve medreselerimizin güzellikleri herhalde Kapadokya’daki güzelliklerden aşağı kalır bir yanı yoktur sanırım.

Kız kalesinden (Kal’ıt Mara) Nusaybin ve ovayı seyrederken, Mardin Kaburgasını Bulgur üzerine et suyu ile harmanlayarak ve mahalli tatlımız zerde ile süslemek İtalya’da Pizza yemekten herhalde daha lezzetli olacaktır. Etin lezzeti ve fiyatının uygunluğu da cabası.

Birkaç Avrupa birliği projesi ile sokak ve mahalle aralarının aydınlatma ve zemin düzenlemelerinin yapılması, çirkin betonarme yapıların bir düzen dâhilinde yıkılması ve iyileştirilmesi 1.caddemizin aydınlatma probleminin ve Tarihimize yaraşır 2 Km’lik yolun düzeltilmesi “MARDİN’İ 21 YÜZYILIN PARLAYAN YILDIZI VE TURİZMİN VAZGEÇİLMEZLERİ ”arasına koyacaktır.

Ayrıca Kentimizin Yenişehir olarak adlandırılan kısmı yaşanabilir bir kent vasfından yoksun olması, bütün vatandaşların gündelik yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Yenişehir eski veya yeni hiçbir yaşam konseptine uymamaktadır. Bizim ihtiyar, genç, çocuk, kadın her yaş ve cinsiyete uygun yaşanabilir kent modeli üzerinde çalışmamız gerekmez mi?

Çocuklarımızın rahat oynayabileceği, nefes alabileceği, gönlünce eğlenebileceği, büyüklerimizin gönül hoşluğu ile hareket edebileceği yeni yeni mekânlar olamaz mı?

Cazibesini yitiren Yenişehirde anne ve babalar dışarıda çocuklarına hareketli yaşamlarına uygun mekânlar bulamadığından çocuklarını adeta ev hapsine mahkûm edip tamamen telefon ve tabletlerin a-sosyal dünyasına hapsetmek zorunda kaldıkları bir gerçek değil mi?

Yenişehir’in insan toplumsallığına aykırı inşa edilmiş kısmının vakit kaybedilmeden ıslahı yönünde gerekli projelerin yapılması ve yeni yerleşime açılacak alanlarda insanların toplumsal, kültürel ve psikolojik ihtiyaçlarının dikkate alındığı yeniden bir inşa sürecinin içine girmesi gerekmez mi?

Gerek Ulusal gerekse Uluslararası Sempozyum, Çalıştay, Söyleşi, Toplantı ve birçok etkinlik düzenleme ve cazibe merkezi haline getirmek için, ciddi, özverili ve dinamik bir ekiple çalışılarak yapılamaz mı?

2. caddenin alt tarafında yer alan muhteşem bir görüntüye sahip olan eski taş ocakları “MAĞARALAR” değerlendirilemez mi?

Sipahiler Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı eski görkemli ve kulakta hoş sada bırakan ve beynimize ilmik ilmik işlenen çekiç seslerine tekrar ev sahipliği yapamaz mı?

Tarihte Mardin’in Diyarbakırkapı girişi ile Savurkapı çıkışı yeniden inşa edilerek canlandırılamaz mı?

Yenişehir trafiğini rahatlatacak çevre yolu projesi hızlandırılıp yenişehir’e soluk aldırılamaz mı?

1.cadde de Diyarbakır kapıdan eski hükümet konağına kadar tramvay projesi uygulanamaz mı? Uygulandığında İstiklal caddesindeki mahşeri kalabalığı yakalayamaz mı?

Gap projesinin Mardin’i ilgilendiren kanallarının biran önce ovaya ulaşması çiftçimizi kabarık elektrik faturalarından kurtarmaz mı? Ürün çeşitliliğini tetiklemez mi? Yada kuyuların tükettiği elektrik ihtiyacı Avrupa Birliği Projeleri kapsamında güneş enerjisinden karşılanamaz mı?

Bir ülkenin kalkınmasında turizmin çok büyük bir önemi vardır. Dünya kültür mirası şehrimizin bizden sonraki nesillere sağlıklı ve emin bir şekilde ulaşabilmesi için günün 24 saati bile olsa çalışmamız ve çaba sarf etmemiz gerektiğine inanıyorum.

ALLAH’ın izni ile gelecek bizimdir.” Ben Mardinliyim ve Mardin için elimden gelenin en iyisini yapacağım diyenlerindir”. “BANA NE” zihniyetine son vermek ve herkesin elini taşın altına koyma zamanıdır artık. Bir olalım, birlik olalım, Ülkemiz kazansın, Mardinimiz kazansın, Halkımız kazansın, Geleceğimizin teminatı olan Gençlik kazansın."
YORUMLAR :::

 1. Mehmet Bayar
  03 Ekim 2018 Çarşamba Saat 16:08 CEVAPLA
  Mesut Hoca tam bir Mardinli yemekten çok iyi anlıyor şahsen onu seviyor ve destekliyorum
 2. seyhmus savuncu
  27 Eylül 2018 Perşembe Saat 12:33 CEVAPLA
  Hep böyle diyorlar.İş uygulamaya geldiği zaman elde var sıfır. ben bu söylenenin 5 katı kadar çok güzel yapılacak işlerden bahsedebilirim.Not veriyorum: Vaat Bilgisi:95 Uygulama Bilgisi:5 . Bu kadar net
 3. Serkan alpcan
  18 Eylül 2018 Salı Saat 11:57 CEVAPLA
  Böylesine değerli insanların aday olması bize umut veriyor
 4. Denyil4747
  15 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:41 CEVAPLA
  Hazır kurulu sofraya oturmak isteyen çok olur önemli olan kızıltepe nusaybin bu ilçelere bakalım kim aday olmak ister çıkıp hemen açıklasınlar...
 5. Süleyman
  15 Eylül 2018 Cumartesi Saat 11:10 CEVAPLA
  Yakışır.
 6. Mehmet
  15 Eylül 2018 Cumartesi Saat 00:48 CEVAPLA
  Aday adayı gayet uyanık. Hiçbir şey vaad etmiyor. Bütün bir yazı baştan sona soru kalıbıyla kurgulanmış. Şunu yapacağım veya yaparım demiyor.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteli işçiler ‘statü değişikliği’ istiyor

Kamuda işçi statüsünde çalıştırılan üniversite mez [...]

20 saat önce...

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla sıkıştığı yerden çıkarıldı

Dargeçit'te iki duvar arasına sıkışarak mahsur kal [...]

1 gün önce...

Milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı başkanlığ [...]

1 gün önce...

DİKA, GAP Turizmini masaya yatırdı

Mardin'de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma [...]

1 gün önce...

Mardin'de 795 Kişi Sigarayı Bıraktı

Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı merkez Artuklu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Darbeler…

1
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

3
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

4
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

5
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7