Aşı konusu her yönü ile masaya yatırıldı

Aşı konusu her yönü ile masaya yatırıldı
12 Ekim 2018 Cuma Saat 17:20 0

Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumlarının Beşincisi Mardin’de düzenlendi. Sempozyumda, konu ile ilişkili paydaşların ve derneklerin de katılımıyla ülkemizde erişkin bağışıklamasında bulunduğu nokta ile ulaşmak istenilen hedef arasındaki yol haritası masaya yatırılacak.

Sempozyuma İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Başkan Yardımcıları, KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Dernek Üyeleri, Aile Hekimleri ve Enfeksiyon Uzmanları katıldılar.

Açılış Konuşmasını yapan KLİMİK Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap; ‘’ Aşı insanlık tarihindeki en büyük buluştur ve aşılama bir hekimin insan sağlığına yapabileceği en büyük katkıdır. Günümüzde insanlarda hastalık yaptığı bilinen 400’den fazla patojenin 34’üne karşı aşı geliştirilmiş durumdadır. Ülkemizde ulusal aşılama programı kapsamında çocuklarda 13 hastalığa karşı aşı uygulanmaktadır. Mevcut aşılama ile her yıl 14.296 ölüm önlenmektedir. Dünya nüfusunun artması ve ortalama yaşam sürelerinin uzaması göz önünde bulundurularak erişkin aşılamasında da çocukluk çağı aşılarındaki kapsayıcılık oranlarına ulaşılması için çalışmalar devam etmektedir.’’ifadelerini kullandı.

Daha sonra yapılan diğer açılış konuşmasında Mardin İl Sağlık Müdürü Yavuz: ‘’Aşının insan sağlığı için yapılabilecek en büyük hizmetlerden biri olduğunun farkındayız. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı çalışanları olarak aşı ve aşılamanın öneminin bilincindeyiz. Çünkü aşılama ile ülkemizde her yıl 14.000 kadar insanı ölümden kurtarıyor ve daha binlercesinin sakat kalmasına engel oluyoruz. Ülkemizde 1981 yılından bu yana yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında başarılı çalışmalar yapılmıştır. Aşılama kapsayıcılık hızları giderek yükselmiş buna bağlı olarak aşı ile önlenebilir hastalıkların morbidite ve mortalite hızlarında belirgin düşüşler olmuştur. Bununla birlikte GBP hedefimize ulaşılması ve ulaşılan hedeflerin sürdürülmesi için her çocuğun sağlıklı yaşamayı hak ettiği unutulmamalıdır. Ayrıca aşıların sadece çocukluk dönemini değil her yaştan insanı hedeflediği vurgulanmalıdır. Eksik aşılı ve aşısız 15 yaş altı çocukların tespit edilerek aşıları tamamlanmalı, Okul aşılamaları titizlikle devam etmeli,(İlimizde okul aşılama oranı 2017/18 dönemi %97,5) (2018/19 dönemi okul aşılarına okullar açılmadan planlaması yapılıp iki haftada ulaşılan aşılama oranımız %50,5 ‘tir. Ekim ayı bitmeden %90 ‘ların üzerine çıkılması hedeflenmektedir.), ülkemizde bulunan göçmenlerin 5 yaş altı nüfuslarının aşıları tamamlanmalı ve yapılan aşılar kayıt altına alınmalıdır.(İlimizde toplamda 3 tur göçmen aşılama kampanyasında 25.171 doz aşı yapılmıştır.) Aşı ile önlenebilir hastalıklar açısından risk altındaki gruplara yönelik aşı uygulamalarına devam edilmelidir.(gebe, yaşlı, yurt dışına seyahat eden vatandaşlar, hac/umre ve mesleki hastalıklara yönelik aşılama) Sağlık çalışanlarının gerek kendilerinin hastalıklardan korunması gerekse hizmet sundukları hastalara ve ailelerine hastalığı bulaştırma risklerinin ortadan kaldırılması amacıyla aşılanmaları özellikle önemlidir.( 2018 tamamlanmadan %45’ lere ulaşmıştır.) Bakanlığın rutin aşı takviminde bulunan 13 antijene karşı uygulanan çocukluk çağı aşı oranımız %98’dir. Midyat ilçemizde bulunan göçmen kampında tüm misafirlerimiz ve kampta görevli tüm personellere kamp kapatılmadan bir hafta önce rutin aşı takvimi dışında Ağustos ayında toplam 3600 kişi aşılanmıştır. Dünyada ve ülkemizde artan aşı reddi oranının düşmesi ile ilgili çeşitli önlemler alınmıştır. Bunların başında aşıyı reddeden ailelerle temasa geçilip bir kısmının eğitim verilerek ikna edilmesi sağlanmıştır.

Sonuç olarak aşının öneminin daha iyi anlaşılması ve aşı oranlarında elde edilen ilerlemenin devamlılığının sağlanması için bugünkünden daha fazla emek ve çaba harcanması gerektiğini unutmamalıyız.’’ifadelerini kullandı.

Sempozyum daha sonra KLİMİK Derneği üyelerinin oturumlarıyla devam etti

Oturumlarda Dernek Üyeleri ; Aşılamada Altın Kurallar, Aşının Yolculuğu ,Göç ve Aşılama, Aşılarla İlgili Mitler ve Gerçekler, Özel Durumu Olan Konakta Aşılama, Felç ve Kalp Krizini Önleyen Aşılar, Güncel Aşılar konulu sunumlarını gerçekleştireceklerYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Artuklu Belediyesi Tarihine Sahip Çıkıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı “Beledi [...]

1 gün önce...

Üniversite bu yıl da BAŞARISIZLIK sıralamasını kimseye kaptırmadı!

İsmi skandal ve yolsuzluklarla gündeme gelen Mardi [...]

18 saat önce...

Hem de İzmir'den Öğrencilere Sıradışı Karne Hediyesi

İZMİRLİ Öznur Vardar, Mardin'de bulunan ilkokullar [...]

1 gün önce...

Üretilen çiçekler dikilmeye başlandı

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bü [...]

1 gün önce...

Öğrencilere Ücretsiz Ulaşım Müjdesi!!!

Belediye araçları, öğrenci ve sınav görevlilerine [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

GÖBEKLİ TEPE

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Musa Ağabey

2
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Endüstri 4.0

7