Asrın Selahaddin-i Eyyübilerine İhtiyacımız Var

20 Ekim 2017 Cuma Saat 00:05

Bundan sekiz asır önce Kudüs esirdi. Haçlılar, İslam dünyasının bütününü işgal etme hayalini kuruyorlardı. Bunun için işbirlikçiler buluyor, ittifaklar kuruyor, Müslümanları birbirine kırdırmaya çalışıyorlardı. Selahaddin, o hayalleri, o planları, o ittifakları bozdu ve İslam bayrağını Mescid-i Aksa’ya yeniden dikti.

Selahaddin, sadece Kudüs’teki haçları kırmadı, Müslümanların kalbindeki haçları da kırdı. Haçlıların Müslümanların arasına soktuğu fesat haçını da yerinden söktü.

O dönemde de İslam dünyası, Selçukluların ve Mısır Fatımilerinin ihmallerine ve Müslüman emirliklerin sürekli çatışmasına sahne olmuştu. Her emirlik yanı başındaki diğer emirlikle çatışıyordu. Her eski komutanın, birer beylik kurduğu, her birinin diğerinin topraklarını elde etmek için Müslümanların enerjisini tükettiği günlerdi o günler. Bu iktidar savaşlarında taraflar, ne yazık ki Haçlılarla işbirliği yapmaktan çekinmiyordu. Açık bir dille söylemek gerekirse: Kendisine Müslümanım diyen bir bey, bugünkü anlamıyla bir küçük kral, Haçlılara gidip onlardan komşu beyliğe karşı yardım almaya çalışıyordu. Ne büyük rezalet değil mi! Ama, bugün yaşanan veya yaşatılmaya çalışılan bunun ta kendisi değil mi?

Selahaddin, Haçlılara karşı savaştı; Müslümanları o yüce hedef doğrultusunda birleştirmeye çalıştı; İslam dünyasını yeniden bu coğrafyanın kendini savunabilir gücü yaparak, burayı Haçlıların oyun alanı olmaktan çıkardı. İktidarı Müslümanların eline verdi, Haçlıları mahkûm etti, kendisinden sonra her kim Haçlılara sığınıp onlardan yardım dilemeye kalkıştıysa rezil-i rüsva oldu.

Bugün yeniden Selahaddinlere ihtiyacımız var. Eskiden Haçlıların mahkumu iken bugün Haçlıların başı olan Yahudileri Mescid-i Aksa’dan atmak, topraklarımızı çağımızın Haçlıların başı olan Amerika, Avrupa ve Yahudilerin oyun alanı olmaktan çıkarmak, Yahudilere sığınacak kadar alçalan müsrif kralların saraylarını başlarına yıkmak için Selahaddinleri yetiştirecek baba Necmeddin Eyüplere, Selahaddin’i emziren annelere, amca Dağ Arslanı Şirkûlara ihtiyaç var.

Selahaddin, azgın Haçlılara karşı kaleler inşa etmekle yetinmedi, sultanlığına bağlı coğrafyanın her tarafında medreseler inşa ederek yozlaşmaya ve ihtilafa karşı ilim kaleleri de kurdu. İslam dünyasını ihya edecek nesiller yetiştiren yuvalar inşa etti.

Bugün yeniden o yuvaları inşa edecek Selahaddinlere, Selahaddinleri yetiştirecek annelere, baba Necmeddin Eyüplere, amca Dağ Arslanı Şirkûhlara ihtiyaç vardır. İslam dünyası ancak böyle huzura kavuşur, topraklarımız bugünün Haçlı başları olan Yahudilerin oyun alanı olmaktan ancak böyle kurtulur.

Yeni Selahaddinlerin çağında yaşayanlardan olmak ümidiyle…


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Şarkın En Sevgili Sultanı 29 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 23:47
2. el-Aksa İçin Kıyama 20 Temmuz 2017 Perşembe Saat 22:45
3. “Oruç, Bir Anne Tebessümüyle Durdu Başucumuzda” 25 Haziran 2017 Pazar Saat 01:33
4. Arapça Öğrenmek İsteyenlere 04 Haziran 2017 Pazar Saat 06:14
5. Hamas Serencamı (III) 20 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 11:51
6. Hamas Serencamı (II) 11 Mayıs 2017 Perşembe Saat 22:17
7. Hamas Serencamı (I) 04 Mayıs 2017 Perşembe Saat 17:05
8. Asr-ı Saadetten Asrımıza Gençlik 27 Nisan 2017 Perşembe Saat 23:14
9. Ahlaklı İlim 08 Nisan 2017 Cumartesi Saat 15:54
10. Filistin bir sınav kağıdı gibi ümmetin önünde 29 Mart 2017 Çarşamba Saat 13:44

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

1 gün önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

1 gün önce...

“Binler tek yürek” oldu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yam [...]

1 gün önce...

OHAL'in ardından yeni düzenleme

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili tek [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

2
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

3
Mehmet Kızılkaya
4
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

5