Ayav: Alışverişinizi yerel esnaftan yapın

Ayav: Alışverişinizi yerel esnaftan yapın
24 Mayıs 2018 Perşembe Saat 12:51 1

Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zeynettin Ayav, vatandaşların alış verişini yerli esnaftan yapmasını istedi. Ayav, marketler zincirinin sıcak parayı olduğu gibi başka yerlere transfer ettiğini belirterek, vatandaşın bundan haberdar olmadığını söyledi.

Kızıltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası “Haydi sende esnafına sahip çık” kampanyası başlattı. Kentin çeşitli yerlerine asmak için 3 farklı boyutta afişler hazırlayan oda, şimdiden 15 bin afiş bastı.

Türkiye genelinde mahalle bakkallarının AVM’lere karşı direndiğini aktaran Başkan Ayav, “Bu sene 15 bin adet 3 boyutlu afiş ile ‘Esnafına sahip çık, esnafın kazansın’ kampanyasını tekrar yaptık. Değişik yerlere asılı afişler yaptırarak özellikle bayramda esnaf ve sanatkarımıza vatandaşın sahip çıkması için böyle bir çalışma yaptık. Kızıltepe halkının kendi esnafına sahip çıkacağına inanıyoruz.” dedi.

Her sokakta, caddede açılan alış veriş zincirler grubuna bağlı olan marketlerin küçük esnafı ciddi anlamda olumsuz etkilediğini belirten Ayav, “Onların iflasına, mağdur olmalarına sebep olmaktadır. Özellikle bu AVM’ler zinciri gerçekten de bölgeye hiçbir katkısı olmazken bölgedeki bütün sıcak paraları olduğu gibi transfer ediyor. Halk bunun bilincinde değildir.” şeklinde konuştu.

“Bakkal amca bir kültürdür”
“Yılların emekçileri, yılların bakkal amcalar dururken bu tür yerlerden alış veriş yapmaları kendi yerel esnafını yok eder” diyen Ayav şunları dile getirdi: “Kendi yerel esnafının işsiz kalmasına, perişan olmasına sebep olur. Düğününde, cenazende esnafın seninle beraberdir. Esnafına sahip çıkman lazım. Yani biz anahtarımızı ona teslim ediyoruz. Anahtarımız esnafımıza teslim edip gidip işlerimizi yürütüyoruz. Bakkal amcaların tarihi bir misyonu var. Bu geleneksel bir kültürdür. Bu kültürün yok olması çok değerimizi beraberinde götürür. Paramız olmadığı zaman biz gidip veresiye alıyoruz. Ekmek lazım olduğu zaman para var yok sorun değil. Biz askerken postane görevini yapıyordu bizim bakkal amcalarımız.”
İsmail Aydoğan


YORUMLAR :::

  1. MARDİNLİ
    24 Mayıs 2018 Perşembe Saat 16:28 CEVAPLA
    TAMAM BİZ BAKALA GİDECEZ . AMMAAA SİZ . S T K LARDA ARTIK UÇAK YERİNE OTOBÜS LERİ KULANIN 5 YILDIZLI OTELERE DEĞİL NORMAL UCUZ OTELERİ KUŞLANIN 5 YILDIZLI RESTAURANTLARI DEĞİL NORMAL KEBAPCIDA YİYİYİN ANKARADA GÖRÜYORUZ YANI GİDERLERİ AZALTIN TABİKİ BAKAL AMCAYI TAVSİYEDE EDERİZ KALIN SAĞLICAKLA

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Brunson Davası Sonrası Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz haftayı 5,87 TL'den kapatan dolar, y [...]

1 gün önce...

Dündar Mardin'deki Uyuşturucu Bağımlılığını Meclise taşıdı

Mardin’de uyuşturucu kullanım yaşının 10-1 [...]

1 gün önce...

259 muhtar görevden alındı!

103'ü köy muhtarı ile 156'sı mahalle muhtarı [...]

1 gün önce...

Bin 500 Yıllık Kilisede 60 Yıl Sonra İlk Ayin Yapıldı

Midyat ilçesinde bulunan ve Süryani cemaati içi [...]

1 gün önce...

Safitürk Adına Düzenlenen Foto Maraton Yarışması Sona Erdi

Derik ilçesinde teröristler tarafından makamın [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7