Azize, 17 yaşında şiirin kitabını yazdı!

Azize, 17 yaşında şiirin kitabını yazdı!
26 Mayıs 2018 Cumartesi Saat 00:13 0

Kızıltepe’de yaşayan 17 yaşındaki Azize Ayav, 15 yaşından beri yazdığı şiirleri lise döneminde kitaplaştırdı. Yıldızları çok seven Ayav kitabına bir yıldız olan ‘Nova’ ismini verdi.

Beş asır birikti içimde/ Beş asrın içinde sen/ Gökyüzüne bakıp yazdım seni/ Yıldızlara bakıp hayal ettim sende ki beni/ Arayıp bulamadığım seni gökyüzünde buldum/ Sormadığım Yıldız kalmadı/ Çoban yıldızı derdimden kaydı/ Seni bir Nova da buldum/ Oldun yani sevgilim/ Var oldun. Azize Ayav bu satırlarda olduğu gibi aşk üzerine şiirler yazıyor ve aşkı yıldızlarda arıyor.

Azize Ayav, 17 yaşında Kızıltepe doğumlu. Koçhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi. Şair Özdemir Asaf’tan çok etkilendi. 15 yaşından beri yazdığı şiirleri 17 yaşında kitaplaştırmaya başladı. Ayav, 149 sayfalık Nova isminde bir şiir kitabı çıkardı.

Yıldızlardan ilham alıyor

Genç şair şiire başlama hikayesini şöyle anlatıyor: “Şiirleri okuyarak bu merak bende başladı. En çok sevdiğim şair Özdemir Asaf. Daha sonra şiir yazmaya başladım. Zamanla kendimdeki yeteneği anladım. Hocalarımdan da yardım aldım. Daha sonra yazdıklarımı kitap haline getirdim. Neden ben de bir kitabım olmasın diye kendime sordum. Yazdıklarımı bir kitap haline getirdim. İsmini Nova koydum. Yıldızları çok seviyorum. Yıldızlara bakarak şiirlerimi yazıyorum.”

“En büyük destekçim annem”

En büyük destekçisinin annesi olduğunu anlatan Ayav, “Yazım aşamasında annem hep yanımda oldu. Ailem de beni destekliyor. 4 çocuklu bir ailenin tek kızıyım. Daha çok aşk üzerine şiirler yazıyorum. Bu benim için çok güzel bir duygu. Çünkü burada kadınlara örnek olabilmek, umudu olmayan bir yere umut olmak benim için onur ve gurur verici bir duygudur.” dedi.
İsmail aydoğan


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Havalimanında Buz Önleyici Araç Muamması

Mardin Havalimanındaki Anti De icing (Buz Önleyici [...]

1 gün önce...

'Park Etme' Kavgası: 3 Yaralı 2 Gözaltı

Kızıltepe ilçesinde, iki grup arasında park etme n [...]

23 saat önce...

2018 yılı Mardin Havalimanı'ndaki Yolcu Sayısı Açıklandı

Uçak doluluk oranı yla Türkiye'nin en iyi uçuş nok [...]

1 gün önce...

Artuklu Belediyesi vatandaşın yanında

Sosyal Belediyecilik Projeleri kapsamında vatandaş [...]

1 gün önce...

Öğrenciler karne hediyesi “Buz Pistini” sevdi

Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesinde [...]

1 gün önce...