BDP ve DTK Mardin'de seçim startını verdi

BDP ve DTK Mardin'de seçim startını verdi
01 Mart 2011 Salı Saat 15:14 0

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Mardin'de düzenlediği "Farklılığımızla Bir Arada Yaşama" konulu toplantı ile Mardin merkez ve ilçelerindeki STK Temsilcisi, seçim startını verdi.

             Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Mardin'de düzenlediği  "Farklılığımızla Bir Arada Yaşama" konulu toplantı ile Mardin merkez ve ilçelerindeki STK Temsilcisi, seçim startını verdi.  

Mardin Grant Yay Otelinde düzenlenen yemekli toplantıya, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kadri Yıldırım, Sivil Toplum Kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, BDP’nin il yöneticileri ve belediye başkanları ile kanaat önderleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını BDP Mardin İl Başkanı Sedat Dağ yaptı. Dağ konuşmasında yemeğe katılan başta BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş, DTK eş başkanı Ahmet Türk ve diğer katılımcılara teşekkür etti.

İl Başkanından sonra kürsüye gelen DTK Eş Başkanı ve Mardin eski milletvekili Ahmet Türk,konuşmasında Mardin’deki hoşgörü ortamına dikkat çekerek başladı.  Önceki gün vefat eden Necmettin Erbakan’a taziye mesajını sunarak devam ettiği konuşmasında Türk, Erdoğan yerine Erbakan’ın ismini kullandı.

Mardin'in çok kültürlü çok inançlı halkların birlikte kardeşçe yaşadığını dikkat çeken Türk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Mardin'de ki hoş görü Keşke Türkiye'de olsaydı. Bugün burada görüyoruz ki Arabı, Kürdü, Süryanisi ve Ermenisi bu salonda birlikte bu güzel günü bu coşkuyu yaşıyoruz. İnanıyorum ki  Türkiye'de çok kültürlü, çok farklı inançların bir birini anladığı saygı gösterdiği bir ülke olur. Bizim mücadelemiz barış demokrasi ve  özgürlük mücadelesidir. Halkaların kardeşliğidir. Bizim mücadelimiz bu ülke de Türkiyede ve Kürdistanda yaşayan halkların kardeşçe mücadelesidir. Herkesin özgürce kardeşçe yaşayabileceği bir siyaset mantığını oluşturmaktır. Eğer bu ülkenin kökleri faklı gurupları kimliklerini özgürce ifade edemezse bu ülkede özgürlükten barıştan kardeşlikten söz edemeyiz. Bu yüzden demokrasi mücadelemiz aynı zamanda Türk halkının da özgürlük mücadelesi olarak görülmelidir. Bugün çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Dünyadaki dönüşümleri çok iyi izliyoruz. Diktatörlüklerin yıkıldığı halkların devrim mücadelesinin güçlendiği yepyeni bir dönem.  Sayın Başbakan Mısırda,Tunus'ta Libya'da ki gelişmeler ile ilgili artık halkların sesine kulak verelim  diyor. Ama ülkede farklı inançların farklı kimliklerin taleplerini de gömemezden gelecek. Bu doğru bir anlayış değil. Eğer halkaların özgürleşmesini düşünüyorsa, bugün Türkiye'de 20 milyon kürdün,yine birkaç milyon arabın birkaç milyon farklı kesimlerinin de dilsel, kültürsel taleplerini de görmek durumundadır. Türkiye olarak bugün bir seçim atmosferine giriyoruz. Bizim amcamız bu halkın sesi olmaktır. Biz bu seçimi çok önemsiyoruz. Kürtlerin vazgeçilmez talebi olarak iki maddeyi gündeme getirdik. Bunlardan bir ana dilde eğitim. Bu vazgeçilemez bir hak olarak görüyoruz. İkincisi de demokratik özerklik projesidir. İşe aslında bu seçim Kürtler anadiline sahip çıkıyor mu, Kürtler demokratik özerkliğe sahip çıkıyor mu? Bunu tartışması yaşanacak. Eğer biz yaşadığımız coğrafya da birinci parti olmasak güçlü olmasak, halkın desteğini almazsak yine sayın Erdoğan çıkacak 'bakınız Kürtlerin bir talebi yok. Kürtlerin büyük oyunu ben alıyorum. Bunlar Kürtleri temsil etmiyor' diyecek."

 Ahmet Türk’ten sonra kürsüye gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise ”Mardin kararını çoktan vermiş durumda. Bugün Mardin'in bu fotoğrafı her şeyi anlatıyor. Türkiye'de çözülmez dediğimiz bütün sorunların çözümü için yeterlidir. Bakın farklı kimlikler farklı inanç bağlı değişik toplumsal kesimler yüzyıllar boyunca kardeş içinde yaşamışlar. Eğer bugün bütün Türkiye Mardin gibi olabilse, her şey den önce hükümetin zihniyeti Mardin'i anlaya bilse çözmeyeceğimiz hiçbir sorunumuz olmayacak. Ne iyi yaptınız da Mardin'de Yüzyıllarca birlikte yaşamayı her şeye rağmen, bütün kışkırtmalara rağmen başarabildiniz. Mevcut anayasa Türkiye toplumunu tanımıyor. Türkleri dahi inkar eden bir anayasa var. Bu anayasa Türkiye toplumunu tanımayana bir anayasadır.  Her yerde denir ya Kürtleri inkar eden, Alevileri Arapları inkar eden diye. Ben iddiaya ediyorum Türkleri inkar eden bir anayasadır. Türkiye'nin doğasına ruhuna terstir. Yapay bir Türklük oluşturmuştur. Dolayısıyla Türk halkının da bu anayasayı kabul etmesi mümkün değildir. Orda ki tanımların tamamı yapaydır. Sonradan oluşturulmuş dayatılmış anlamlardır. Türkiye bir halklar bahçesidir. Türkiye'yi tanımlayacaksanız teklikten söz edemezsiniz. Birlikten söz edebilirsiniz. Bizim anlayışımız birlik anlayışıdır, Teklik anlayışı değil.  BDP ve DTK'nın bunu gerçekleşe bileceğini somut olarak gösterebiliyor. Farklılığımızı, Dilimizi, inancımızı koruyarak kendi ana vatanımızda kendi coğrafyamızda özgürce yaşayabiliriz. Aç olmadan yoksul olmadan yaşayabiliriz. Bize dayatılan bize reva görülen bu sistemi kabul etmek zorunda değiliz. Özgür bir yaşamı kazanan kadar. Oy vermekle ülke yönetilmez. Kendi kararlınızı kendiniz vereceksiniz. Biz sizi en iyi biz yönetiriz demiyoruz. Sizi en iyi siz yönetirsiniz diyoruz. Bu BDP'nin farkıdır. Bizim partimizde seçilmiş bir arkadaşın yüksele bileceği en yüksek yer halka hizmetkârlıktır. Medya patronlarının arkamızda olmasına gerek yok. Valilerin kaymakamların arkamızda olmalarına gerek yok onlar makarnasını kömürünü dağıtacaklar. Biz örgülük için yolarda olacağız."

Toplantı Kürtçe Müzik eşliğinde verilen yemekle devam etti.


KAYNAK: Nezir GüneşYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

8 saat önce...

“LC Waikiki Aileleri Mardin'de Buluşturdu

Hürriyet Kitap ve LC Waikiki işbirliğiyle, yıl [...]

1 gün önce...

Harire Şenliğinin ikincisi düzenlendi

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci kez d [...]

1 gün önce...

Büyük tarihi eser operasyonu

İstanbul Polisi, cumhuriyet tarihinin en önemli [...]

1 gün önce...

Kaşıkçı'nın cenazesi Mardinli birine teslim edildiği ileri sürüldü

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda ö [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6