Bahara Yorgun Girmeyin!

15 Mart 2018 Perşembe Saat 11:27

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız, sabahları yataktan kalkmak tam bir işkence haline geldiyse ve odaklanma, konsantrasyon problemi çekiyorsanız, siz de bahar yorgunları kervanına katıldınız demektir. Peki bu durumdan kurtulmanın yolu nedir?

İlk cemreler düştü ve bahar geldi ama tek başına gelmedi yanında yorgunluğu, halsizliği de getirdi. Bahar yorgunluğu mevsimsel geçişlerde uyum sağlayamayan bünyelerin en büyük kabusu. Kış aylarında yavaşlayan metabolizmanın bahara geçişe adapte olamaması bireylerde yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk yaratmakta ve bu durum bireyin hem özel hayatını hem de iş performansını olumsuz etkilemekte. Peki bu durumu engellemek veya azaltmak için neler yapmalıyız?

KALİTELİ BİR UYKU: Gün içerisinde ki performansı etkileyen en önemli etken kaliteli bir uykudur. Kaliteli uyku sabah güne dinç başlamamız ve bilişsel performansı en etkin şekilde kullanabilmemiz için çok önemli.

FİZİKSEL EGZERSİZ: Bahar yorgunluğunun en büyük düşmanlarından biri de spordur. Kış aylarında daha az hareket ederiz bu da metabolizmamızın yavaşlamasına neden olur. Bahara girdiğimiz şu günlerde egzersiz yapmak özellikle de açık havada yürümek hem metabolizmamızı hızlandırmada hem de güne dinç uyanmamızda en büyük yardımcımız olacaktır.

BESLENME: Her şeyde olduğu gibi bahar yorgunluğunda da en önemli etken beslenme. İnsan vücudunun ortalama %70’inin su olduğu düşünülürse suyun bedenimiz için ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğu anlaşılabilir. Daha dinç bir beden için su tüketimine çok dikkat etmek gerekiyor. Günde en az 10 bardak su tüketerek daha dinç daha sağlıklı bir bedene ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz.  

Uzun süre aç kalmak şekerin düşmesine (hipoglisemiye) neden olur. Hipoglisemi; stres, baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetleri beraberinde getirir. Bahar yorgunluğunda bu istenmeyen durumları yaşamamak için öğün aralarını sıklaştırmalı ve uzun süreli açlıktan kaçınmalıyız. Bunun için de sağlıklı ara öğünlere ihtiyacımız var. Sağlıklı ara öğün olarak; meyve, süt veya ayran, kuruyemişler tüketilebilir.

Baharın gelmesiyle baş gösteren sindirim sistemi problemlerini ortadan kaldırmak için, günlük alınan posa miktarını artırmak gerekir. Öğünlerde salata yemek, kabuğu ile yenebilen meyveleri soymadan tüketmek, tam buğday, kepek, çavdar gibi posalı ekmek tercih etmek bu problemleri önlemek için başlıca çözümler arasında sayılabilir. 

Kahvenin dinçlik sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Evet bu doğru ama her sabah güne daha zinde başlamak için kahve içerek başlamak doğru mu? Her sabah güne ilk kahve tüketerek uyanmak kafein duyarlılığınızı artırır ve git gide zinde uyanmak için içtiğiniz bu içecek baş ağrısı nedeniniz olabilir. Güne kahve ile başlangıç yapmak yerine yumurta, beyaz peynir, bol yeşillik, 1 tatlı kaşığı bal veya pekmez, posalı ekmek ile yapacağınız bir kahvaltı ile güne başlayarak metabolizmanızı doğru bir şekilde hızlandırın ve bedeninize güne zinde başlamak için doğru enerjiyi verin.

Güne zinde başlamak istiyorsanız uyumadan iki saat önce yeme işlemini bırakın.  Uyumadan yemek midenizde rahatsızlık hissi yaşatabilir ve kalitesiz bir uyku sebebi olabilir. Ve yatmadan önce daha kaliteli bir uyku için kafein içeren içeceklerden kaçının.

 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Ekmek yiyerek zayıflayın! 28 Mart 2018 Çarşamba Saat 22:51
2. Hafızayı Güçlendiren ve Beyni Besleyen 10 Besin 04 Mart 2018 Pazar Saat 16:27

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

1 gün önce...

PTT Şubesi Cumartesi Günleri de açık olacak

PTT Nusaybin Şubesinin Cumartesi Günleri 10.00 i [...]

1 gün önce...

İŞTE O antlaşmanın ayrıntıları! CHP-HDP anlaşması ifşa oldu!

Mart 2019'daki yerel seçimleri için CHP ile HDP [...]

7 saat önce...

Kurtulmuş'tan çarpıcı sözler: Çok vahim sonuçları olacak!

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulm [...]

1 gün önce...

Trafikten men cezasına destek

TRAFİK cezalarını artıran kanun, yasadışı t [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6