Başkan Ayanoğlu;Şebekeyi Yenilemeseydik 5 Yıl Sonra 30 Bin İnsanımız Su Alamayacaktı

Başkan Ayanoğlu;Şebekeyi Yenilemeseydik 5 Yıl Sonra 30 Bin İnsanımız Su Alamayacaktı
20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 11:21 2

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Eğer su ve kanalizasyon şebekesini yenilemeye başlamasaydık, sit alanında yaşayan yaklaşık 30 bin insanımız şebeke tamamen çürüyeceği için 5 yıl sonra sağlıklı su alamayacaktı “dedi.

Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Eğer su ve kanalizasyon şebekesini yenilemeye başlamasaydık, sit alanında yaşayan yaklaşık 30 bin insanımız   şebeke tamamen çürüyeceği için 5 yıl sonra sağlıklı su alamayacaktı “dedi.

 Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü, “Mardin Merkez Sit Alanı İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmursuyu İnşaatı Yapım İşinin yaklaşık olarak 12 milyona mal olacağını söyleyen Başkan Ayanoğlu proje kapsamında 100 kilometre uzunluğunda su ve kanalizasyon borusu döşeneceğini söyledi.

           

  60 yıl önce 1950 yılında döşenen ve tamamına yakını çürümüş durumda olan sit alanında ki su ve kanalizasyon şebekesinin sık sık arıza verdiğini ifade eden Başkan Ayanoğlu; “60 yıllık şebeke; taş kanallar, büz borular ve asbest borulardan oluştuğundan sık sık kanallar patlamakta ve tıkanmalar meydana gelmekteydi.60 yıl önce döşenen su ve kanalizasyon borularının tamamı çürümüş durumda. Şebeke mevcut haliyle ihtiyaca cevap verememektedir.Evlere verilen suyun yüzde 60’ı delik deşik olmuş borular yüzünden boşa akmakta bunun sonucunda vatandaşlarımız yeteri düzeyde su alamamaktaydı. Sık sık meydana gelen arızalar yüzünden sokaklar sürekli kazılıyor bu da tarihi dokunun zarar görmesine neden oluyordu.”şeklinde konuştu.

   Projenin yaklaşık 12 milyona mal olacağını ve Mardin tarihinin en büyük ve en zorlu altyapı projesi olduğunu söyleyen Mardin Belediye Başkanı; “Mardin Sit Alanı Su ve Kanalizasyon Şebekesi yenilendiğinde halkımız daha temiz ve daha sağlıklı suya kavuşacak. Arızalar asgariye ineceğinden sokaklar sık sık kazılmayacak. Sızıntılardan dolayı vatandaşlarımız rahatsız olmayacak ve tarihi doku zarar görmeyecek Mardin Sit alanına; yeterli, sağlıklı ve kaliteli su verilebilecek.Arızalar asgariye ineceğinden sık sık yaşanan su kesintileri sona erecek.Yeraltına 100 yıl ömrü olan borular döşeneceğinden, bizlerin ve çocuklarımızın gelecekte yaşayabileceği sıkıntılar ortadan kalkacaktır.”dedi.

  Başkan Ayanoğlu, altyapı çalışmaları sırasında oluşabilecek tüm sıkıntıların geçici  olacağını  ifade ederek şöyle konuştu; “Şebeke yenileme çalışması yapılan sokaklar geçici olarak toprak olacak, yaz mevsimi nedeniyle evlerimiz her zamankinden daha fazla toza maruz kalabilecek. Kışın sokaklarımız çamur içinde kalabilecek. Çalışma süresince evlerimize geliş-gidişlerde biraz daha sıkıntı yaşayabileceğiz.Çalışma nedeniyle bazı sokaklarda rutin dışında su kesintileri oluşabilecek. Sokaklarda küçük iş makinaları kazı yapacağından, çalışma süresince daha fazla gürültüye maruz kalabileceğiz. Ama tüm bu sıkıntılar geçici olacaktır. Oluşabilecek arızalara anında müdahale etmek için. Ekiplerimiz sürekli sahada olacaktır.”YORUMLAR :::

  1. seda
    30 Temmuz 2011 Cumartesi Saat 14:07 CEVAPLA
    Valla başkanım allah yardımcın olsun alehine konuşanlarınn dilleri kopsuun senin gibi başkan görmedi memleket
  2. AHMET
    20 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 19:55 CEVAPLA
    Valla başkan Mardin o kadar ihmal edilmiş ki her şey başına kaldı.Türkiye'de altyapısı olmayan herhalde tek il mardindir.uğraş uğraş bitmiyor.çoğu insan belediyeyi eleştiriyor ama ben biraz insaflı olacağım Allah sana sabırlar versin.Kolay değil yılların birikmiş sorunlarıyla uğraşmak.Allah yardımcın olsun

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu

Aralarında iş adamı ve basın mensuplarının da yer [...]

1 gün önce...

TOKİ sözünün yerine getirilmesini istiyorlar

Savur'da yaşayan vatandaşlar, daha önce ilçede yap [...]

1 gün önce...

Çakmak tamirciliğiyle çocuklarını okuttu eşinin tedavisini yaptırdı

Kızıltepe ilçesinde ikamet eden Abdülkadir Kayan, [...]

1 gün önce...

26 yıllık evlat hasreti 'Ömer Halis’le sona erdi

Mardin'de şehit çocukları olan Aynur(42) ve İshak [...]

1 gün önce...

Derik'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü düzenlendi

Derik İlçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birli [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

2
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

3
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

4
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7