Başkan Erdoğan’ın “Kürdistan” Söylemi

19 Mart 2019 Salı Saat 18:43

31 Mart seçimlerine sayılı günlerin kaldığı bu süreçte Cumhur ve Millet İttifaklarının siyasi aktörlerinin mitinglerde yaptıkları konuşmalarda çarpıcı iddialar ortaya atılırken, ortamı kızıştırıcı söylemlerde art arda sıralanmaktadır. Bunlardan biri de HDP Eş Başkan Sezai Temelli’nin Cumhur İttifakını hedef alan ve içinde “Kürdistan” kelimesinin yer aldığı konuşmasıydı.

12 Şubat’ta Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, "Kürdistan’da biz kazanacağız. Batıda da AK Parti ve MHP'ye kaybettireceğiz." Sözleriyle seçime giden yolda ortamı gerecek bir açıklamada bulunmuştu.

Cumhur ittifakının cephesinden önce MHP Sezai Temelli’ye sert tepki göstererek Grup Başkanvekili Erkan Akçay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kandil sözcüsü Sezai Temelli'nin konuşması, kirli ittifak için bir turnusol işlevi görmüştür." ifadesini kullanmıştı.

Başkan Erdoğan ise son olarak yaptığı mitinglerde Sezai Temelli’ye sert çıkarak konuyu halkla paylaşmaya başladı. Miting meydanlarında Temelli’nin daha önce grup konuşmasında sarfettiği sözleri görüntülü olarak seçmenlerle paylaşma yoluna gitti ve gitmeye devam ediyor.

Sayın Erdoğan alanlardaki kalabalığa seslenerek “Kürdistan” diye bir bölgenin Türkiye’de var mı?” şeklinde soruyor, sormaktadır. Alandaki kalabalık ise Türkiye’de böyle bir bölgenin olmadığını söylüyor.

Başkan Erdoğan, Türkiye’nin doğusunda da batısında da yaptığı son mitinglerinde “Kürdistan” söylemini gündeme getirmeye ve bunu kalabalıkla tartışmaya devam ediyor. Batıda ne söylüyorsa doğuda da aynı şeyi söylüyor. Sayın Erdoğan’ın bu söylem ve izlediği bu yöntemle oy kaybetme kaygısını taşımadığını ortaya koymaktadır. Resmi  olarak “Kürdistan” diye bir bölgenin Türkiye’de olmadığını herkes biliyor.

Ama Türkiye’de de yaşayan Kürtlerin bilincinde coğrafi olarak üzerinde yaşadıkları bölgenin “Kürdistan” olduğu ancak bunun ayrılıkçılık anlamında olmadığı da bilinmektedir. Türkiye’de yaşayan Kürtlerin zihinlerinin derinliklerinde bu olabilir ancak Kürtlerin de ortak vatanının Türkiye olduğu bugün herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Kürtler Birinci Dünya savaşında Türk kardeşleriyle beraber her cephede ortak vatanı savunmuş ve Kurtuluş savaşında önemli oranda pay sahibi olmuştur. Yani Kürtler ortak vatan için hem şehit hem gazi olmuştur.

Bugün PKK da ayrı bir devlet kurma talebinden vaz geçtiğini herkes biliyor ve yine HDP’nin bütün kurmayları “Biz Türkiye partisiyiz” diyor. O halde oy kazanma uğruna “Kürdistan” diyerek kendi politikasıyla çelişmiyor mu HDP? Bu çelişkiyi derinleştirerek toplumsal zemini germenin ne faydası olacaktır? Eğer Bağımsız bir Kürdistan istiyorsanız bunu açık açık söyleyin, ama seçim uğruna Kürtlerin hassasiyetlerini enstrümantal olarak kullanmak doğru olur mu?

Toplumsa zemini gözlediğimiz zaman bugün Kürtlerin bir kısmı hendek-çukur sürecinden sonra bir kafa karışıklığı yaşadığını görebiliyoruz. Kısmi olarak tarafsız bir pozisyon yaşayan bu Kürtlerin Başkan Erdoğan’ın sıkça “Kürdistan” söyleminde bulunmasını doğru bulmadıklarını gözlemekteyiz. Kürtler, Sayın Erdoğan’ın “Kürt kardeşlerim” söylemine de büyük değer biçmektedir, bunun da altını çizmekte fayda vardır.

Dünya genelinde ve Ortadoğu’nun neredeyse tamamında Küresel güçlerin hakimiyeti ve çıkarları doğrultusunda süren savaşların oluşturduğu cehennemde elbette ki bütün halklar can çekişmektedir. Bu halklardan birisi de Kürt halkıdır ancak hedef halklardan biri Türk halkıdır. Esas maksat emperyal güçlerinin Türk-Kürt halkının çıkarlarının ve ortak yaşama istencinin olduğu Anadolu coğrafyasının parçalanmak istenmesidir.

Kürtler ve Türklerin ortak vatan ve bir arada yaşama konusunda tarihsel bir karar vermiş durumda. Esas sorun onların bu kararlarının hukuksal bir güvenceye taşınmasıdır. Bunun için de elbette güçlü bir siyasi irade gerekiyor. Seksen milyonluk bir güç bunu ortaya çıkaracak potansiyele sahiptir.

Son olarak Yeni Zelanda’da Müslümanların inancını hedef alan bir saldırı gerçekleşti. Öyle anlaşılıyor ki bu gibi saldırılar önümüzdeki süreçte artabilir; zira amaçları dini hassasiyetleri de hedef alarak ortak yaşama kültürünü yok etmektir. Türklerin ve Kürtlerin buna karşı birlikteliklerini daha da güçlü bir noktaya, daha anlamlı bir evreye taşımaları gerekmektedir. Zaten başka yol da yoktur.

Saygıyla… 


YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    25 Mart 2019 Pazartesi Saat 08:57 CEVAPLA
    Önceleri "Kürdistan" diyen Recep Tayyip Erdoğan şimdi dediklerini inkar ederek, Irak'ın Kuzeyinin Kürdistan olduğunu iddia etmeye başladı. Yarın ne der Allah bilir.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Darbeler… 19 Temmuz 2019 Cuma Saat 11:07
2. Parti önderliğinden Mektuba: Karizmanın sonu mu? 04 Temmuz 2019 Perşembe Saat 01:19
3. KÜRTLERİN İMAM AŞKI… 01 Temmuz 2019 Pazartesi Saat 00:28
4. KIZILTEPE VE MİDYAT 19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 00:01
5. GÖBEKLİ TEPE 13 Haziran 2019 Perşembe Saat 01:47
6. Qezê’den Kızıltepe’ye 06 Haziran 2019 Perşembe Saat 14:49
7. 19 Mayıs Resmi 22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 15:34
8. Halk İnisiyatif Almalı... 22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 11:05
9. Giray Bulak Hoca Fair-Play ödülü verildi 02 Mayıs 2019 Perşembe Saat 15:23
10. FB-GS Derbisinin Öğrettikleri 16 Nisan 2019 Salı Saat 12:59

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteli işçiler ‘statü değişikliği’ istiyor

Kamuda işçi statüsünde çalıştırılan üniversite mez [...]

19 saat önce...

Müşteri yokken yaptığı tek iş Kur'an okumak

Kızıltepe Yeni Camii önünde açtığı seyyar tezgâhla [...]

1 gün önce...

Bir litre benzinden 300 litre gaz üreten mucit

Aydın'da motorlar üzerinde çalışan Deniz Geldeç, b [...]

1 gün önce...

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla sıkıştığı yerden çıkarıldı

Dargeçit'te iki duvar arasına sıkışarak mahsur kal [...]

1 gün önce...

Milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı başkanlığ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Darbeler…

1
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

3
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

4
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

5
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7