Bayram Arifesi Mezarlıklar Doldu Taştı

Bayram Arifesi Mezarlıklar Doldu Taştı
20 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 14:13 0

Mardin ve bağlı ilçelerde bayram arifesi kabir ve mezarlık ziyaretleri Kurban Bayramı arefesinde yoğun şekilde devam etti. Mezarlıklar, kabir ziyareti yapanlarla doldu taştı.

Mardin'de Vadi Sumak, Kızıltepe'de ise Şeyh Salim ve Çeçen Mezarlığı başta olmak üzere kentteki tüm mezarlıklar, arefe günü en yoğun günlerinden birini yaşadı.

Sabah erken saatlerde başlayan ve gün boyu devam eden mezarlık ziyaretleri, özellikle öğle saatlerinde artarak devam etti.

Yakınlarının mezarlarını ziyaret etmek için gelen vatandaşlar kimi, Kur’an-ı Kerim okudu, kimi ise okuduğu Yasin'lerle yakınlarının ruhlarına eda ederek, dualarda bulundu.

Ellerindeki bidonlarla kabirdeki çiçekleri sulayıp, mezarları temizleyen vatandaşlar zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

Kurban Bayramı dolayısıyla mezarlıkları ziyaret eden vatandaşlar, yakınlarının ruhlarına lokum, şekerleme ve çeşitli ikramlarda bulunmaları dikkat çekti.

Her bayram öncesi mezar ziyaretlerini gerçekleştirdiklerini belirten Ömer Üründü, “Her nefis ölümü tadacaktır. Bizlerinde mezar ziyaretlerini daha sık yapması gerekiyor. İnsan mezarlıklara gelince daha farklı bir duyguya sahip oluyor. Dünya meşgalesinden çıkıp ölüme daha çok zaman ayırıyor” dedi.

Babasının mezarını ziyaret eden Murat Carasun ise, “Bir gün bizde öleceğiz. Ebedi hayatımız orası bu geçici bir dünyadır. Bugün varız yarın yokuz hepimizin gideceği yer orasıdır. ” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybeden çocuklarının mezarlarını her bayram arefesinde ziyaret ettiğini dile getiren Abid Özanlak da, "İnşallah çocuklarımın mekanları cennet olur. Her bayramda ve başka zamanlarda da kabir ziyareti yapıyorum” şeklinde konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe'de şarbon hastalığı iddiası

Kızıltepe'de ikamet eden 64 yaşında Azize Dağ [...]

1 gün önce...

Kaymakam Yüzer, İlk mesai gününü okullara ayırdı

2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlaması [...]

1 gün önce...

İmar barışı hangi yapıları kapsıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hayata ge [...]

1 gün önce...

Basın İlan Kurumu Yönetmeliği'nde değişiklik

Basın İlan Kurumu (BİK) 'Resmi İlan ve Reklaml [...]

1 gün önce...

İlk ders zili bugün çaldı

Yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla yak [...]

1 gün önce...