Birbirlerinin yerine duruşmaya giriyorlar

Birbirlerinin yerine duruşmaya giriyorlar
12 Mayıs 2011 Perşembe Saat 14:14 1

Gürsel Ekmen Miroğlu azmetti 35’inde hukuk fakültesini kazandı. Bir yıl sonra aynı bölüme giren kızıyla aynı dönem üniversiteye gitti. Şimdi ana kız avukatlık yapmanın avantajını kullanıyorlar

Ekmen Miroğlu 51 yaşında bir avukat. 34 yaşındaki kızı Mahabad Miroğlu Gür de tıpkı annesi gibi avukatlık yapıyor. Onları özel kılan aynı mesleği paylaşan anne-kız olmaları değil aynı dönemde üniversite okuyarak hayat boyu birlikte yol almaları. Anne Miroğlu’nun öyküsü azmin insanı nerelere getirebileceğinin en büyük örneği. Ortaokulu bitirdikten sonra dayısının oğluyla evlenen Miroğlu, yıllarca eğitim aşkıyla yaşamış. 30 yaşına geldiğinde artık bu isteğinin karşısında duramayan Miroğlu, dört çocuk annesiyken liseyi dışarıdan okumaya karar vermiş. Sonra da üniversiteye devam etmiş.

Anne Miroğlu kızıyla beraber sınava hazırlandığını, çok zahmet çektiğini fakat buna değdiğini söylüyor: “Kızım dershaneye gidiyordu. Evde sorumluluğum olduğu için dershaneye gitmedim. Akşamları Mahabad’ın ders notlarından çalışıyordum. 35 yaşında sınava girdim ve Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Kızım o yıl üniversiteye giremedi. Hocalarımın çoğu benden gençti. Okulda herkesin ‘Gürsel Teyze’siydim.”

Bir yıl sonra tekrar sınava giren ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan kızının kendisinden daha başarılı olduğunu anlatan Miroğlu “Farklı üniversitelerde okusak da sürekli birbirimize ‘Sizin hoca ne anlattı, sınavlarda hangi konulardan muafsınız?’ gibi sorular soruyorduk. Hiçbir zaman iş hayatımızı aramızdaki ilişkiyle karıştırmadık. O arkadaşlarıyla büro açtı, ben de eşimle. Sadece sağlık sorunlarımız ya da önemli bir başka işlerimiz olduğunda birbirimizin duruşmalarına gidiyoruz.”

Mahabad Miroğlu Gür, annesiyle ilişkisinin arkadaş gibi olduğunu, bir araya geldiklerinde bol bol dedikodu yaptıklarını anlatıyor:

“Sonuçta mesleğimiz aynı, farklı ne konuşabiliriz? Oturup kim ne yapmış ne etmiş çekiştiriyoruz” diyor. Gür, üniversitede okurken arkadaşlarının annesiyle ilişkisine çok imrendiğini söylüyor: “Anneme derslerle ilgili bir şey sorduğumda arkadaşlarım ‘Ben annemden ancak turşu tarifi alabilirim’ diyorlardı.”

Torun sevgisi bambaşkaymış!  

BU Anneler Günü’nü ilk defa üç kuşak kutladıklarını söylüyor Gürsel Ekmen Miroğlu. 11 aylık bir torunu olduğunu belirten Miroğlu, bu sevginin bambaşka olduğu görüşünde: “Batman’da yaşıyorum, kızım ise Diyarbakır’da. Her hafta sonu Tilda’yi görmeye gidiyorum. Bazen Diyarbakır’da duruşmam olduğunda torunumu görmeden işe gitmiyorum. Bu yüzden bu Anneler Günü çok daha özel bizim için. Yine ailece bir araya gelip yemek yiyeceğiz, sohbet edeceğiz.”

Kaldığımız derse beraber çalıştık

GÜRSEL Ekmen Miroğlu, bütün anne ve kızların kendileri gibi ilişkileri olmalarını diliyor. Kızını 17 yaşında doğurduğunu ve yaş farklarının çok olmadığını belirten Miroğlu kızına dair unutamadığı bir anıyı paylaşıyor: “Sene içinde ikimiz de ceza hukuku dersinden bütünlemeye kaldık. Yaklaşık iki ay mutfak masasında birlikte ders çalıştık. Çok eğlenmiştik ama bir yandan da garip geliyordu, kızımla aynı sınava çalışmak.”

Mahabad Miroğlu Gür ise annesinin çok hırslı olduğunu anlatıyor: “Onun hırsı karşısında ben utanıyordum, ‘Neden böyle değilim’ diye. Annem üniversiteyi benden önce kazandı. Onun kaydı için okula gittiğimizde babam öğrenci işlerindeki çalışanlara ‘Bak bu kız sınavı kazanamadı, annesi kazandı’ demişti. Çok utanmıştım.”
YORUMLAR :::

  1. elif
    05 Ekim 2012 Cuma Saat 13:31 CEVAPLA
    şans verilse bizim bölge kadınımız çok şeyleri başarabilir.eşlere burada çok büyük sorumluluk düşüyor.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

ETKİNLİKLER HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

20 saat önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

Mardin'de turizm gelişmeye devam ediyor

Mardin Gönül Elçileri tarafından "Hikayemiz" adlı [...]

1 gün önce...

Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor

Son iki yıl içerisinde sağlanan huzur ortamıyla ta [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN