Bölünmez Çankırı Kadın Siyasetçiler Buluşmasına katıldı

Bölünmez Çankırı Kadın Siyasetçiler Buluşmasına katıldı
04 Aralık 2017 Pazartesi Saat 18:46 0

TBMM İdare Amiri ve Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, üyesi olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen "Geçmişten Bugüne Kadın Siyasetçiler Buluşması"na konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’de Siyasi Liderlikte ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projesi kapsamında Gaziantep'de gerçekleştirilen buluşmaya katılan Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, burada bir sunum yaptı. Çankırı konuşmasında dünyanın yarısını oluşturan kadınların fikri ve duygusal katkısını karar mekanizmalarına hakkıyla katabildiği zaman, daha yaşanabilir, daha huzurlu bir dünyaya erişileceğine yürekten inandığını söyledi.

MECLİSİN İLK KADIN İDARE AMİRİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset hayatına girdiğinden bu yana her zaman kadınları teşvik edici bir mücadele içinde olduğuna işaret eden Bölünmez Çankırı, " Kapı kapı dolaşan ve davamızı gönüllere nakış gibi işleyen kadınlarımızın başarısı şüphesiz ki Cumhurbaşkanımızın da takdirini kazanmıştır. Genel Başkanlık sürecinde, başbakanlık sürecinde ve Cumhurbaşkanlığı sürecinde kadınların siyasete girmesi, siyaset yapması, siyasi alanda da varlık göstermesi için mücadele vermiş olan Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle ben de bugün Siyasi hayatımızın ilklerini yaşayarak, cumhuriyet tarihimizin ilk kadın idare amiri olarak aranızdayım. Bu hususta öncülük eden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere başbakanımıza, meclis başkanımıza, özellikle kadın milletvekilleri olmak üzere tüm dava arkadaşlarıma sizlerin huzurunda teşekkürü bir borç bilirim. Kadınlarımızın verdiği mücadele inanıyorum ki Türkiye’yi çok farklı bir yere taşıyacaktır. Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma gayemizde, kadınlarımız önemli bir aktör olacaklardır. Cumhuriyet tarihinde, AK Parti iktidarının anayasada kadınlar lehine yapmış olduğu değişiklikler, kadınlarımızın toplumsal katılımını artırma hususunda önemli bir yere sahiptir. Eğitimden sağlığa, istihdamdan siyasal hayata katılıma kadar, kadınlarımız için pozitif ayrımcılık içeren pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Eşi ölen dul kadınlara, evladı askere giden, çocuğu okula giden annelere maddi destek sağlayacak düzenlemeler yaptık."dedi.

ENGELLER KALDIRILDIKÇA SİYASETTE KATILIM ARTACAK
Kadının bireysel hak ve tercihlerinden dolayı herhangi bir ayrıma maruz kalmadan görevlerini yapabilmeleri yarınların Türkiye’si için de temennileri olduğunu ifade eden Bölünmez Çankırı konuşmasında şunları söyledi:
"Pozitif ayrımcılık ve kota uygulamasının yasalarda veya parti tüzüklerinde yer alması önemli bir tedbir olsa da tek başına sorunu çözmede yeterli değildir. Sorun cinsiyete dayalı toplumsal iş bölümünün ve toplumsal cinsiyete dayalı rollerimizin sorgulanarak kadınlar ve erkekler olarak farkındalık geliştirilmesinde, kadınların üzerindeki bakım hizmetleri ve ev işi yükünün kamusal biçimlerde çözülmesinde, kadınların kendilerini gerçekleştirmelerinin yolunun açılmasındadır. Kadınların toplumsal yaşamın içinde daha aktif bulunmalarının önündeki her türlü engelin ortadan kaldırılması, bu dünyanın yarısını oluşturan kadınların siyasete dair katılımlarını artıracaktır. Siyasetin eril bir anlayışla şekillenmesi halinin de sorgulanması gerekmektedir. Erkekleşerek siyasette yer almak yerine siyaseti kadınlaştırmak gerekmektedir. Daha eşit, daha paylaşımcı, hegemonik olmayan bir anlayışla “siyaseti” yeniden aşağıdan yukarıya örmeliyiz. Kadınlar olarak siyasete dair bütün şablonları yerle bir edip yeniden yazmalıyız. Çünkü dünyanın yarısı olan kadınların hayata dair sözü, dünyayı değiştirecek güçleri var."

KADIN AKADEMİSYEN SIRALAMASINDA İLK SIRALARDAYIZ
Konuşmasında en çok kadın akademisyen bulunduran ülkelerden birinin Türkiye olduğuna vurgu yapan Bölünmez Çankırı, "Kadınların “Bizde varız” demesi gerekiyor. Kendimizi ötekileştirmekten çıkarmalı, kendi kapasitemizi kullanmalıyız. Kadın girişimcilerimizin ve kadın çalışanlarımızın maalesef oranı düşük. Siyasette de aynı şekilde kadınların oranı yüzde 14’lerde olduğunu görüyoruz. Anneler olarak kız çocuklarının okumasına sahip çıkmamız lazım ve kendi akranlarımıza da örnek olmamız lazım. Kadınların siyasete katılımı derken her tarafta kendilerinin varlığını hissettirmeleri ve sahip oldukları değerleri yansıtmaları gerekiyor. Yetersiz temsil sorununun üstesinden gelebilmek için hem birey olarak kadınların, hem de içinde yaşadıkları toplumun birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Toplum destek vermedikçe çabalarımız yeterli olmayacak, siyasette yeterince sesimiz duyulmayacaktır. Kadınların içinde olmadığı bir demokrasi sadece eksik değil, aynı zamanda sürdürülemezdir. Şunu içtenlikle söylüyorum ki AK Parti’de kadına layık olduğu değer verilmektedir. AK Parti 15 yılda girdiği 12 seçimden de zaferle çıktı. AK Parti’nin davaya gönül vermiş kadınları, dünya tarihine geçen bu büyük zaferlerin ortağıdır. Sayısı 5 milyona yaklaşan kadın üyesi olan AK Parti'nin çatısı altında, dün olduğu gibi bugün de Türkiye’nin demokrasi sınavında, kalkınma yarışında inşallah gayretlerimizi birleştireceğiz. İnanıyorum ki; bundan sonra da ülkemiz için kurduğumuz hayallerin, koyduğumuz büyük hedeflerin taşıyıcısı kadınlarımız olacaktır. Türkiye'nin 2023 yolunda yapacağımız daha çok iş, kadınlara düşen birçok önemli görev bulunuyor. Milletimizle her zeminde bir araya gelmeli, evlerde, sosyal etkinliklerde kadınlarımızın ruhuna dokunmalı, sorunlarına daha yakından şahit olmalı, elimizden geldiğince çözüm üretmeliyiz. Siyasette, çalışma hayatında, sporda, sanatta, hayatın her alanında yapacak çok işimiz var. Kadınlarımızın ve ülkemizin gücüne inanıyorum."diyerek konuşmasını bitirdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

1 gün önce...

PTT Şubesi Cumartesi Günleri de açık olacak

PTT Nusaybin Şubesinin Cumartesi Günleri 10.00 i [...]

1 gün önce...

Sosyal Belediyecilikte Yüzleri Güldürdü

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Must [...]

18 saat önce...

Bir saatte 20 Araca 7 Bin 989 TL Ceza!

Bir saat içerisinde radar uygulamasına takılan [...]

12 saat önce...

İŞTE O antlaşmanın ayrıntıları! CHP-HDP anlaşması ifşa oldu!

Mart 2019'daki yerel seçimleri için CHP ile HDP [...]

19 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6