Bölünmez, Toplumsal hayata katılan kadınlarımızla örnek ülkeyiz

Bölünmez, Toplumsal hayata katılan kadınlarımızla örnek ülkeyiz
07 Mart 2018 Çarşamba Saat 17:24 0

TBMM İdare Amiri, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı yayımladı.

Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, 8 Mart Kadınlar günü vesilesiyle yayımladığı mesajında; Kadınların ailelerin temel direği, kültürel ve ahlaki değerlerin koruyucusu ve nesilden nesile aktarıcısı olduğuna işaret etti.

Bölünmez. Kadın ve erkek olarak ‘bir tek candan’ yaratılan iki canlı, yaradılış ve sorumluluk sahibi olmada eşit, fizyolojik ve duygusal anlamda farklı, toplumsal yaşayışta ise birbirini tamamlayan iki unsur olduğunu kaydetti.

TBMM Amiri AK parti Mardin Milletvekili ceyda Bölünmez Çankırı yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Anadolu medeniyetimizin kuruluşunda kadınlarımızla erkeklerimizi hep bir arada anmış, bir arada yad etmişizdir. Sadece uzak tarihimizde değil, yakın tarihimizde de kadınlarımızın hak ettiği değeri görmesi, toplumsal hayata katılması noktasında örnek ülkelerden biriyiz. Kadına seçme ve seçilme hakkı, kendisini kolayca modern dünya kalıbıyla tarif eden pek çok ülkeden çok önce bizde, Türkiye’de hayata geçti. Peş peşe yapılan düzenlemelerle kadınlarımıza 1930’da belediye seçimlerinde oy kullanma, 1933’te muhtar adayı olabilme ve nihayet 1934’te milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı.
AK Parti olarak, kadınlarımızın karar mekanizmalarında etkin yer alması konusunda, özellikle son 16 yıldır önemli bir seferberlik yürütüyoruz. Kadınlara yönelik sosyal ve siyasal alanda söylemi bir tarafa bırakarak, yaptığımız icraat ve attığımız adımlarla kadınlarımızı daha fazla sahiplendik. İktidarımız döneminde kadınlarımıza yönelik devrim niteliğinde Anayasal ve yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Aile içi şiddetin, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin, cinayetlerin ülkemizin gündeminden tamamen çıkması birinci önceliğimiz oldu. Genç kızlarımızın okumasının önünde engel teşkil eden yasakçı zihniyetle mücadele ettik ve bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Eğitim imkânlarını artırarak, ekonomik yaşamdaki konumlarımızı güçlendirerek, siyasette aktif katılım sağlayarak ve kadına yönelik şiddeti engelleyerek; toplumsal mutluluğu yakalayacağımıza olan inancımız tamdır. Kadınlar olarak en büyük arzumuz huzurlu, kardeşliğin ve dostluğun hakim olduğu bir ülkede hatta dünyada yaşamaktır. Bilim, siyaset, eğitim, kültür sanat, spor ve iş dünyasında büyük başarılara imza atmış, ülkemizde ve yurt dışında adından saygıyla söz edilen kadınlarımızla hepimiz gurur duyuyoruz. Geçmişimizde rolü büyük olan kadınlarımızın, ülkemizin geleceğine de damga vuracağına, Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma gayemizde, kadınlarımızın önemli bir aktör olacağına tüm kalbim ile inanıyor; tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü can-ı gönülden tebrik ediyorum…"


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Demirkaya HDP'den Kızıltepe'ye aday oldu

HDP Kızıltepe ilçe eski yöneticilerinden ve Parti [...]

1 gün önce...

Soylu'dan İddialı Çıkış: İstifa Etmeyen Namerttir

TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının ve bağlı kurulu [...]

1 gün önce...

“Asfaltsız yol, yolu olmayan köy ve mahalle bırakmayacağız”

Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir [...]

15 saat önce...

“Mezopotamya’dan dünyayı yeniden yorumluyoruz projesi”

Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezinin yü [...]

1 gün önce...

Tellere takılan güvecini itfaiye kurtardı

Cezaevi tellerine takılan güvercin, itfaiye ekiple [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Bedi Demir
Mehmet Bedi Demir

Bir Kalembazdan Bisturi!

2
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Hilbijartina Şaredarîyan.

3
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Gerçek Bir Mardinli…

6
Murat Süleyman Erdem
Murat Süleyman Erdem

Siirt'te Hamsi Festivali

7