Büyük tarihi eser operasyonu

Büyük tarihi eser operasyonu
21 Ekim 2018 Pazar Saat 15:23 2

İstanbul Polisi, cumhuriyet tarihinin en önemli tarihi eser operasyonlarından birisine imza attı. Aralarında 15 milyon yıllık balık fosilinden, sadece bir örneği New York’taki Metropolitan müzesinde bulunan “Davut’un Kasesi”ne, Ares betimlemeli imparator atına ait alınlıktan; binlerce yıllık heykel başlarına kadar 14 bin eser ele geçirildi. Ele geçirilen eserlerde Mardin Müzesinden çalınan Kırk Haramilerin hazinesinin de olup olmadığı ise merak konusu oldu.

İstanbul Polisi, cumhuriyet tarihinin en önemli tarihi eser operasyonlarından birisine imza attı. Aralarında 15 milyon yıllık balık fosilinden, sadece bir örneği New York’taki Metropolitan müzesinde bulunan “Davut’un Kasesi”ne, Ares betimlemeli imparator atına ait alınlıktan; binlerce yıllık heykel başlarına kadar 14 bin eser ele geçirildi. Operasyonda aralarında sanat danışmanı,emekli albay polis müdürü ve iş adamlarının da bulunduğu 27 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 12 kişi tutuklanırken iş adamı Gökhan Sarıgöl’ün de aralarında bulunduğu 4 kişinin tutukluluğunun ev hapsine çevrildiği belirtildi.

Operasyon, İstanbul Emniyeti'ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirildi. İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın yönettiği operasyona giden süreç yaklaşık 6 ay önce başladı.

Polis ekipleri, özellikle Anadolu medeniyetlerine ait nitelikli eserleri Avrupa ülkelerine kaçıran ve zengin işadamlarına satan bir şebekeyi belirledi. Çalışmalarda şebekenin elebaşının geçmişte Kapalıçarşı'da dükkanı bulunan Fuat A. olduğu anlaşıldı. Araştırmalarda, emekli bir albay, emekli bir emniyet müdürü, bir jeofizik uzmanı ve antikacılarla bazı işadamlarının da şebekeyle hareket ettiği belirlendi.

SOSYETENİN SANAT DANIŞMANI

Yapılan çalışmalarda şebekenin, tarihi eserleri farklı kişilerden aldıkları belirlendi. Özellikle definecilerin, tarihi eser elde edilmesinde önemli yeri olduğu tespit edildi. Definecilerle “Toplayıcılar” olarak bilinen bir gurubun irtibat halinde olduğu anlaşıldı. Toplayıcıların; definecilerden gelen bu eserleri, Kapalıçarşı'daki bazı uzmanlara incelettiği bilgisine ulaşıldı. O şüpheliler arasında sosyetenin sanat danışmanı N.Ş.'nin de bulunduğu öğrenildi. N.Ş.'nin eserlere fiyat belirlediği de iddia edildi.

14 BİN PARÇA TARİHİ ESER

Aralarında arkeoloji mezunu polislerin de bulunduğu ekiplerin aylarca süren çalışmasının ardından, 9 Eylül'de 12 ilde 42 adreste operasyon düzenlendi. Baskında şebeke elebaşının da aralarında bulunduğu 27 şüpheli gözaltına alındı. Havacılıkla ilgili bir şirketin yönetim kurulu başkanı olan Gökhan Sarıgöl'ün de aralarında bulunduğu şüpheliler Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Aramalarda, bir çoğu paha biçilmez nitelikte olan 14 bin parça tarihi eser ele geçirilirken, bir çelik kasanın özel bölmesinde ise 450 bin Euro, 33 bin 300 ABD doları ve 276 bin lira para bulundu. Tarihi eser kaçakçılığından ele geçirildiği değerlendirilen paraya el konuldu.


PAYLAŞ


YORUMLAR :::

  1. Yavuz
    22 Ekim 2018 Pazartesi Saat 22:54 CEVAPLA
    Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler
  2. MARDİN MÜZESİ SOYGUNUYLA DA BAĞLANTISI VAR MI?
    22 Ekim 2018 Pazartesi Saat 12:34 CEVAPLA
    Mardin Life gündemi çok iyi takip ediyor ve Mardinliler ile paylaşıyorsunuz. Çok teşekkürler. Bu dev tarihi eser hırsızlığı akıllara hemen bizim şehrimizde güpegündüz bekçilerin ve müzede bulunan tüm diğer kişilerin gözü kulağı önünde yapılan skandal Mardin Arkeoloji Müzesi soygununu getirdi. Bu operasyon ile Mardin Müzesi'ni soyan ve soyduran hırsızlarla işbirlikçilerinin de yakalanıp tutuklanmasını ve hala kayıp olan eşsiz altın ve gümüş eserlerin bulunmasını arzu ediyoruz. Tarihi eserleri çalan ve yağmalayanlar vatana ihanet edenlerden farksızdır. Mardin Müzesi soygununun sesli ve sessiz kalabalık takipçileriyiz...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tutaşı: Hiç kimseye verilmiş makam mevki sözüm yok!

AK Parti Artuklu Belediye Başkan Adayı Abdulkadir [...]

1 gün önce...

Kılıç: Daima gücünü milletten alan tek parti AK Parti’dir

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, “12 Ocak C [...]

1 gün önce...

Emeklilere yakıt ve kira müjdesi

TÜED Genel Başkanı Ergün, kira fiyatlarındaki artı [...]

1 gün önce...

Kabalalılar AK Parti Genel Merkezine Seslendi

Kabala mahallesinde yaşayan kanaat önderleri ve aş [...]

20 saat önce...

Çocuk evinde demokratik seçim

Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne b [...]

1 gün önce...