CHP İş’i

Veysi Elmasoğlu


[email protected]

CHP İş’i

24 Eylül 2018 Pazartesi Saat 13:59

Son birkaç haftadır yeni bir tartışma konusu çıktı: İş Bankası. Bankanın nesini tartışıyoruz? CHP’ye ait hisselerini.

Bu hisseler CHP’ye kimden kaldı? Mustafa Kemal’den. Mustafa Kemal askerdi, babasından kalan bir mirası da yoktu. Üstelik müstafi bir askerdi ve biriktirdiği bir maaşı yoktu. Peki, bu para kendisine nereden geldi? Onu da söyleyelim. Hint Müslümanlarının, Halife’nin diyarı olan Anadolu’da başlayan cihadı desteklemek için gönderdiği paraydı.

Milli mücadele başladığında elde avuçta bir şey yoktu. Hilafet makamının hürmetiyle Hindistan, Pakistan gibi sınırımız dışında olan ülkelerde yaşayan Müslümanlar, bize yardım gönderdiler. Öyle kodaman falan da değillerdi. İşçi, rençper, çiftçi, hamal, bakkal gibi alt ekonomik tabakadandı büyük çoğunluğu. Hatta parası olmayanların gelinlerinin küpesini gönderdiği anlatılır.

İşte o para Meclis’e dolaysıyla Mustafa Kemal’e geldi. O da Osmanlı Bankası’na kendi adına yatırdı. Kurtuluş Savaşı yapılırken halkın elindeki bulgur, ayağındaki çorap alındı(Tekalif-i Milliye). O para harcanmadı. 1924’e gelindiğinde bir banka kurma görüşü ortaya çıktığında Mustafa Kemal o parayı aldı ve hisseleri kendisine ait olmak üzere İş Bankası’na verdi. Genel Müdür Celal Bayar’dı.  Şimdi Mustafa Kemal’in bu hisseleri kullanmasının yorumunu Atatürkçülere bırakıyorum. Sadece şunu söyleyeceğim: Müslümanların, Hilafet’in parasını İslam’ın haram kıldığı bir işte kullanmak o Müslümanların benliğine saldırmaktır.

O kaldırttığınız Hilafet, işte böyle bir kurumdu. Bugün yüzlerini görmek istemediğiniz bu Müslümanların dedelerinin parasını 94 yıldır kullanamaya utanmıyor musunuz? Ama ne utanacaksınız ki yıllardır sizi hor gören Batı dünyasına yaltaklana yaltaklana onların karakterine bürünmüşsünüz.

Mustafa Kemal ölmeden iki ay önce bu hislerini paylaştırdı. Kız kardeşi Makbule’ye ve manevi kızlarına faizden geçimlerini sağlayacak hisseler ayırdı. Sabiha’ya ev parası ayırdı. Makbule Hanım’ın ise yaşadığı müddetçe Çankaya’da kalmasını istiyordu. Büyük faiz hisseleri ise TDK ve TTK’ye verilecekti. Anaparayı yani banka hisselerini CHP’ye bıraktı.

CHP’nin sömürdüğü sadece bu para değildi. Memleketin dört bir köşesinde il, ilçe başkanlıkları binaları geliri kullanılan binalar vs. Bunları merhum şehid Başbakan Adnan Menderes kurtardı. Aralarında genel merkez binası olarak kullanılan eski meclis binası, il başkanlığı olarak kullanılan cami (hangisi olduğunu hatırlamıyorum), Ulus gazetesine tahsis edilen bina gibi binlerce mülk çıkarılan bir kanunla gerçek sahibi olan millete devredildi.

İş Bankası hisseleri ise alınamadı. Gerçi onlar da alındı. 1980 darbesiyle CHP de kapatılınca hisseleri devlete geçti. Lakin CHP tekrar kurulunca bir kararname ile hisseleri ona iade ettiler.  İşte bugün o hisselerin devredilmesini tartışıyoruz.

Hisselerin asıl sahibi bütün dünya Müslümanlarıdır. Şimdi o hislerin geliri evsiz barksız kalmış -zaruretten dolayı-  sürünen mazlumlara dağıtılmalı, onlara iş olanakları sağlanmalı. O da olmadı o para cihad etmemiz için gönderilmişti. Savunma sanayinde kullanabiliriz.

Allah’a emanet olun.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Ekonomik Savaş 21 Ağustos 2018 Salı Saat 00:53
2. Beklentiler… 04 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 18:43
3. Sistem Yeni, Muhabbet Eski Olmasın 24 Haziran 2018 Pazar Saat 23:29
4. Seçim Yorgunluğu 15 Haziran 2018 Cuma Saat 22:29
5. Kırılma Noktası… 04 Mayıs 2018 Cuma Saat 13:53
6. Koalisyon Arası Referandum 16 Nisan 2018 Pazartesi Saat 18:28
7. Açıklama Borçlusunuz 09 Mart 2018 Cuma Saat 13:49
8. Bayramınız mübarek ve mesrur olsun 27 Haziran 2017 Salı Saat 18:05
9. Çıkmaz Sokak 16 Mayıs 2017 Salı Saat 23:07
10. Emeklerin Emeklisi 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 17:40

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN