Camiler En Sevimli Mekanlardır

Camiler En Sevimli Mekanlardır
12 Ekim 2018 Cuma Saat 10:37 0

Nusaybin Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle camilerde temizlik çalışması yaptı.

Nusaybin Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Vekili Fahrettin Aktaş, Belediye Temizlik İşleri olarak ilçede bulunan Camilerde temizlik çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini bildirdi.

Aktaş yaptığı açıklamada: “Kaymakam ve Belediye Başkanı Vekili Mehmet Balıkçılar’ın talimatı üzerine, İlçe merkezinde bazı kırsal mahallelerde bulunan tüm camilerimizin genel temizlik çalışmaları yapılmıştır” dedi.

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan "Cami ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle değerlendirmelerde bulunan Belediye Temizlik İşleri Müdürü Vekili Aktaş, cami ve toplum konularına değinerek, toplumun inşasında camilerin önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Aktaş: “Cami, kutsal mekanlardandır. Allah Teala Kuranı kerimde "benim evlerim mescitlerdir" buyuruyor. Peygamberimiz (sav) de namazları ve ilim meclisleri için camiye gitmeyi, imar etme konusunda camilere yardımda bulunmayı şiddetle tavsiye etmiştir. Cami İslam’da bu açıdan çok önemlidir. Camiler, Müslümanların çoğunluk veya azınlık olarak bulundukları bütün coğrafyalarda var olmuşlardır/olacaklardır. Bilmediğimiz, tanımadığımız bir yerleşim yerinde Müslümanlarının bulunup bulunmadıklarının en açık göstergesi Camilerdir. Bir yerde Caminin bulunması, oranın halen veya bazen de geçmişte Müslüman beldesi olduğunu anlamamıza imkân verir. Hz. Peygamber’in, Mekke’den Hicret’inde daha Medine’ye varmadan Kuba Mescidi’ni, Medine’ye ulaşınca da ilk iş olarak Mescid-i Nebevî'yi, bizzat çalışarak ve teşvik ederek inşa etmeleri, dinimizde cami ve cemaate verilen önemi ortaya koymaktadır. Cami yapmakla ilgili olarak Peygamberimiz: “Bir kimse, Yüce Allah’ın rızasını gözeterek bir mescit inşa ederse, Allah da ona cennette bir köşk hazırlar.” buyurmuştur.

Müslüman ecdadımız, bu inançla camiler inşa etmiş, namazlarını da cemaatle kılmaya özen göstermiştir. Çünkü camilerin ruhu ve zineti, cemaattir. Camiler, Allah katında en sevimli mekânlardır. Camilere cemaat olmak ise, maddi ve manevi bakımdan, o mübarek mekânları imar ve ihya etmek demektir. Tarih boyunca cami devamlı bir şekilde Müslümanların birlik ve beraberliklerinin pekiştirildiği mekanlar olmuşlardır. Cami hiç bir zaman ayrılıkların, anlaşmazlıkların ve düşmanlıkların körüklendiği yerler olmamıştır. Her zamankinden çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz bu dönemde camiler oldukça önemli fonksiyonlar üstlenebilirler. Camilerimize gelen vatandaşlarımızın hoş kokular arasında ibadet etmeleri için yapılan genel temizliğin ardından camilerimizin içine Gül Suyu sıkılmış bulunmaktadır. Söz konusu hizmet çalışmaları devam edecektir.”
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

15 saat önce...

Büyük tarihi eser operasyonu

İstanbul Polisi, cumhuriyet tarihinin en önemli [...]

1 gün önce...

“LC Waikiki Aileleri Mardin'de Buluşturdu

Hürriyet Kitap ve LC Waikiki işbirliğiyle, yıl [...]

1 gün önce...

Harire Şenliğinin ikincisi düzenlendi

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci kez d [...]

1 gün önce...

Kaşıkçı'nın cenazesi Mardinli birine teslim edildiği ileri sürüldü

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda ö [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6