Camiler doldu taştı

Camiler doldu taştı
16 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 09:44 0

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in ilk teravih namazında Mardin ve ilçelerindeki camiler doldu taştı. Müslümanlar, ilk teravih namazında Filistin halkına dua edeceklerini belirtti.

Ramazan ayının ilk teravih namazı tüm İslam âleminde olduğu gibi Mardin'de de büyük bir heyecan ile kılındı. Teravih namazını kılmak isteyen kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuklar camilere akın etti.

Kentin büyük camilerinden olan Fuat Yağcı, Ulu Camii ve Kuba Camii, Kızıltepe Yeni Camii teravih namazı için gelen insanlarla doldu taştı. Camiyi dolduran vatandaşlar Ramazan'a ulaşmanın sevincini beraberce yaşadılar.

İlk teravih için camileri dolduran Müslümanlar arasında çocuk ve kadınların bulunduğu görüldü.

Tarihi Ulu Camii'nde teravih namazını kılan cemaat, Ramazan ayının önemine vurgu yapılan vaazı dinledi. Verilen vaazdan sonra ilk teravih namazını kılmanın huzuru içinde olduklarını belirterek, Ramazan ayının İslam Ümmetine ve insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundular.

İlk teravih namazında Filistinliler de unutulmadı. Camileri dolduran Müslümanlar, ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından yaşanan katliamlarla ilgili siyonist terör çetelerine beddua, mazlum Filistin halkına da dua edeceklerini ifade etti.

“İlk teravih namazını kıldıktan sonra gece sahur yapıp yarın oruçlu olacağız inşallah”

İlk teravih namazını kılmak için camiye geldiğini belirten vatandaşlardan Lokman Oral, Ramazan’ın İslam coğrafyasındaki akan kanın durmasına vesile olmasını temenni etti. Oral, “Bu akşam ilk teravih namazını kıldıktan sonra gece sahur yapıp yarın oruçlu olacağız inşallah.” diye konuştu.

“Rabbim Filistinlileri muzaffer kılsın”

Vatandaşlardan Hüseyin Aykut da Ramazan’ın tüm Ümmet-i Muhammed’e hayırlar getirmesini temenni etti. Aykut, “Bu gece ilk teravih namazını kılıp Ramazan orucunu tutmak için niyet getireceğiz. Rabbim bu mübarek Ramazan ayını İslam ümmetinin içerisindeki hastalıktan kurtarılmasına ve İslam âlemim vahdetine vesile kılsın. Bu gün hem teravih namazı kılmak hem de tüm İslam âlemi için dua etmek için camiye geldik. Sabah Filistinli kardeşlerimiz için gıyabi cenaze namazı kılmıştık, şimdi de dua edeceğiz. Rabbim onları muzaffer kılsın.” dedi.

Çocuklardan Emre Oral ise “İlk teravih namazını kılmak için camiye geldik. İnşallah namaz kılıp tüm İslam âlemi için dua edeceğiz. Filistin’deki katliamın son bulması için dua edeceğiz.” dedi.

“Filistinli kardeşlerimize dua etmek için geldik”

Camiye gelen kadınlar da teravih namazı için saf tuttu. Kadınlar, “İslam ümmetine ve Filistinli kardeşlerimize dua etmek için geldik.” dediler.

Namaz kılmak için camiye gelen Zekiye Irmak, Ramazan’a kavuştukları için çok sevinçli olduklarını söyledi. Irmak, “Bugün ilk teravih namazını kılacağız. Onun için camiye geldik. Bizi Ramazan ayına kavuşturan Allah'a çok müteşekkiriz. İnşallah Ramazan'ı hayırlı bir şekilde geçirir ve bayrama da ulaşırız. Bu akşam özellikle Filistinli kardeşlerimiz için dua edeceğiz. Rabbim onların yardımcısı oldun. Allah haklarını bırakmasın.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Neriman Ertaş ise “Bu geceyi iple çekiyorduk, çok mutlu ve çok sevinçliyim. Teravih namazını kılmak için geldik. İnşallah tüm Müslüman âlemine huzur ve barış getirmesine vesile olur. Tüm Müslümanlara hep dua edeceğiz. Rabbim Filistinlilere merhamet etsin, onlara yardım etsin. Ramazan ayının İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi.

Teravih namazını kılmak için camiye geldiğini dile getiren Hacı Sultan Bıçakçı, “Rabbim, Müslümanların arasına sulh, barış ve kardeşlik tesis etsin. Rabbim, hem bizlerin hem de tüm Müslümanların arasına huzur koysun.” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'de PKK/KCK operasyonu 25 Gözaltı

Mardin Merkez ve ilçelerinde terör örgütü PKK/KCK' [...]

7 saat önce...

Geleceğin parlayan yıldızları: Minik kramponlar

Mardin Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde açılan [...]

7 saat önce...

Ekmek İsrafına dikkat çekmek için kermes düzenlenecek

Mardin Artuklu'da milli eğitime bağlı olarak faali [...]

1 gün önce...

Midyatlılar, saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Midyat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşla [...]

1 gün önce...

Mardin Eski Belediye Başkanlarından Sadioğlu Vefat Etti

Mardin Belediyesi Eski belediye başkanlarından Huk [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar