Çankırı, Tarım Fuarını gezdi

Çankırı, Tarım Fuarını gezdi
14 Mayıs 2017 Pazar Saat 00:15 0

Mardin 4. Uluslararası Tarım Ekipmanları, Gıda ve Hayvancılık Fuarı münasebetiyle Mardin’e gelen AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ile birlikte fuar alanındaki stantları ziyaret etti.

Tarım ve hayvancılık alanındaki yeni teknolojik aletleri yerinde inceleyen Bölünmez Çankırı, bu yıl uluslararası boyutta gerçekleştirilen Tarım Fuarı’nın medeniyetlerin beşiği Mardin’de gerçekleşmesinin önemine vurgu yaparak, "Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu Mezopotamya topraklarının insanla, şehirle, medeniyetle ilişkisi Tarımla başlamıştır. Şayet insanoğlu tarımı ve hayvancılığı, daha doğrusu bunların endüstriyel üretimini beceremiyor olsaydı medeniyetler kuramazdı. Tarımın bizim milletimizin tarihinde ve kültüründe çok önemli bir yeri vardır. Anadolu topraklarını kendimize vatan yaptığımızdan bu yana temel uğraşlarımızdan biri ve hatta en önemlisidir” dedi.
Bizler için olmazsa olmaz geçim kaynaklarından birinin tarım olduğunu söyleyen Bölünmez Çankırı, tarımda ve hayvancılıkta maksimum düzeyde, daha verimli, daha sağlıklı bir performans göstermek için teknolojinin önemli bir alan olduğuna dikkat çekti.
Bölünmez Çankırı konuşmasının devamında “Her ne işle uğraşıyorsak uğraşalım içinde yaşadığımız yüzyılda teknoloji hayatımızın değişmez parçalarından biri olarak varlığını sürdürmektedir. Bu toprakların başlıca geçim kaynağı olan tarımda ve hayvancılıkta yeni yöntemlerin görülmesi, denenmesi, geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bugün hala, her ne kadar ihracatımız yüksek olursa olsun, ülkece başlıca geçim kaynaklarımız olan tarım ve hayvancılıkta tam olarak performans gösterdiğimizi söyleyemeyiz. Verimli ve daha sağlıklı üretim yapmak, bu toprakları daha çok tarıma açabilmek, hayvancılığı geliştirmek için teknolojiyi takip etmek birinci önceliğimiz olmalıdır.” dedi.
Ülkemizin ve bölgemizin başlıca geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu vurgulayan Bölünmez Çankırı, herkesin bu hususta üstüne düşen bir sorumluluk olduğunu dile getirdi ve AK Parti iktidarı olarak son 15 yılda Mardin özelinde gerçekleştirilen icraatlerden bahsetti.
Son 15 yılda Mardin’imize 1.7 Milyar TL tarımsal destek verildiğini ve buna ek olarak toplam 118.3 Milyon TL mazot desteği, 120.9 Milyon TL gübre desteği, 241.3 Milyon TL toprak analizi desteği ödendiğini söyleyen Bölünmez Çankırı, Milli Tarım Projesi başlatıldığından bu yana Mardin’imiz için iklim, topoğrafya, toprak, su kısıtı dikkate alınarak 941 tarım havzası belirlendiğini ve Mardin’de son 15 yılda toplam 90 bine yakın suni tohumlama yapılması sağlandığını, inşa edilen 22 adet taşkın koruma tesisi ile; 19 yerleşim yeri ve 90 dekar arazinin taşkın zararlarından korunduğunu belirtti.
Bereketli topraklarımızın korunmasının ve bu topraklarda üretimin artırılmasının önemine vurgu yapan Bölünmez Çankırı, Türkiye’nin en büyük nehri olarak nitelediği Mardin Ceylanpınar Ana Kanalı projesinin 2 milyon 167 bin 930 dekar sahayı sulayacağını, bu sulama esnasında yaklaşık 433 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını ve bereketli toprakların suya kavuşması ile milli ekonomiye her yıl 500 milyon liradan fazla gelir sağlayacağını hatırlattı.
Bölünmez Çankırı, son olarak çalışmaların son hızla, durmadan devam edeceğini belirterek “Bizler üzerimize düşen ne varsa milletimizden aldığımız güven ve güç ile bu topraklara hak ettiği değeri vermek ve gelecek nesillere üreten bir Türkiye bırakmak için durmadan, yorulmadan çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz… Çünkü bizler bu topraklara sevdalıyız. Bizler bu toprakların dostluğuyla harmanlandık, yine bu topraklara döneceğiz…” dedi ve uluslararası boyutta gerçekleştirilen Mardin Tarım Fuarı’nda emeği geçen herkese müteşekkir olduğunu söyledi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayram [...]

1 gün önce...

HDP: İkinci Tura Kalmazsak Muharrem İnce'yi Destekleriz

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Cumhurbaşk [...]

1 gün önce...

Kamışlı'ya Çıkan Bir Tünel Daha Bulundu

Nusaybin ilçesinden Suriye’nin Kamışlı kenti [...]

1 gün önce...

Hüda Par: Halkımızın sesi olmaya devam edeceğiz

HÜDA PAR Mardin Milletvekili aday adayı Mahmut K [...]

1 gün önce...

Mukabele sünnetine yoğun ilgi

Ramazan ayıyla başlayan mukabele sünnetini ihya [...]

1 gün önce...