Ceyda Bölünmez Çankırı, STK'larla istişare için bir araya geldi

Ceyda Bölünmez Çankırı, STK'larla istişare için bir araya geldi
11 Ağustos 2017 Cuma Saat 11:53 0

Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın ev sahipliğinde Mardin'deki aktif olan sendika, dernek,vakıf ve platform başkan ve temsilcileri ile birlikte bir istişare toplantısı düzenlendi.

İstişare toplantısında Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, 22. Dönem Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, STK Başkanları ile birlikte Mardin'in sorunları gündeme alındı.
Erdoba Elegance Otelinin toplantı salonunda gerçekleşen programda Mardin’in sorunları, problemleri, çözüm yolları ve yatırımlar konuşuldu. Mardin’in mikro odaklı sorunlarına merhem olunması beklenen toplantıda, Mardin esnafının sorunlarından sağlık sorunlarına, çalışan işçinin istihdamından ulaşım hizmetlerine kadar ilgili sorunlar gündeme alındı. 
İstişare toplantısında, Mardin'de yeni yapılan battı-çıktıdan kaynaklanan sorunlar, birinci caddedeki trafik sorunu, belediye hizmetleri, hastanelerdeki yer ve hizmet sıkıntısı, istihdamı arttıracak çalışmaların yapılması ve projelendirilen birçok çalışma Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'ya sunularak acil çözümler istendi.
Meclisin tatile girmesiyle Mardin'de hemşerileriyle birlikte olduğunu anlatan Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin’in meselelerini yüz yüze müzakere etmek, konuşmak, istişare etmek üzere Mardin’de olduğunu söyledi.
NELER YAPABİLİRİZ KONUŞULDU
Toplantının açılış konuşmasını yapan Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, daha önceden planladıkları bu toplantıyı bu gün yapabildiklerini ifade ederek, “STK’larla bir toplantı yapmayı planlıyorduk. Toplantı bu güne nasipmiş. İl başkanımız ve belediye başkanımızın katılımıyla bu gün ilimizde görev yapan STK’larla bir araya geldik. Bizim buradaki amacımız Mardin ve Mardinli için sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte ne yapabiliriz. Burada sizlerle istişare yapmak ve fikir alış verişinde bulunmak için geldik. Sorunlarınızı ve önerilerinizi bizlere iletmenizi istiyoruz. Hayatımızın önemli bir parçası olan ve her alanında yer alan bir husus varsa o da gönüllülük esasına dayalı olarak, özel alan ile devlet arasında aracı olan, toplumsal yaşamın sürdürülmesinde büyük öneme sahip Sivil Toplumdur.
      Sivil Toplum, bugün, 21. Yüzyıl dünyasında demokrasinin gereklerinden biri olarak görülmekte ve eşitlik, hoşgörü, insan haklarına saygı gibi değerler, sivil toplumun temeli olarak ele alınmaktadır. Dolayısıyla sivil toplum, toplumsal sorunlara etkili ve uzun dönemli çözüm bulma sürecine aktif olarak katılan ve bu temelde de siyasi aktörleri, bu çözümleri yaşama geçirecek politikalar üretmeye yönlendirmek için çalışan, çoğulculuğu ve birlikte barış içinde yaşama olgusunu pratiğe geçirebilecek önemli bir aktördür.
      Sivil topluma yüklemiş olduğumuz bu misyon, toplumsal ve günlük yaşamımızda karşılaştığımız sorunlarda bir paydaş olarak görmemize sebebiyet vermektedir. Özellikle coğrafyamızda yaşadığımız insani dramlarda sivil toplumun göstermiş olduğu, gönüllülük esasına dayanan özveri ve yardımları azımsanamayacak kadar çoktur ve toplumsal birliği sağlamlaştırmak, geliştirmek adına önemlidir. Sivil Toplumun böyle trajediler karşısında göstermiş olduğu bu hassasiyet biraz önce bahsettiğimiz eşitlik, hoşgörü, insan haklarına saygı ve siyasal katılım temeline dayanmaktadır. Toplumumuz için sivil toplum işte bu anlayış demektir.  Bizler Sivil Toplumun gücüne inanıyoruz. Bizler Yönetişim İlkesine inanıyoruz. Yönetişim birlikte yönetmektir. Milletin, iradesini, askeri, bürokratik hiçbir vesayetin altında kalmadan kullanabilmesidir.
      AK Parti olarak kurulduğumuz günden bu yana insan hakları, özgürlük, eşitlik için mücadele veren, mazlumun yanında zalimin karşısında olan tüm Sivil Toplum kuruluşlarımıza kulak verdik. Dinledik. Özgürce ifadenin önünü açabilmek, herkesin dinini, düşüncesini özgürce yaşaması adına Sivil Toplum’a Siyaset arenasında yer açtık. Aramızda çevreden insan haklarına, eğitimden enerjiye, hizmetten tüketiciye birçok alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşumuz var. Halkımızın talepte bulunduğu, hizmet beklediği her alanda sivil toplum kuruluşlarımızı görmek istiyoruz. Sizlerden sorunları ve talepleri dinleyip çözüme kavuşturmanın yanında projeler üretmenizi, yeni fikirler sunmanızı ve politika üretim süreçlerine katılım göstermenizi istiyoruz. Gazi meclisin tatile girmesiyle birlikte burada, Mardin’deyim. 10 ilçemize de vakit ayırdım ve il, ilçe teşkilatlarımızla gezdiğimiz her ilçede mutlaka STK’lar ile görüşmeye çalışıyorum. Daha sık bir araya gelmeli, daha çok konuşmalı ve istişare etmeliyiz. İnanıyorum ki bugün bir araya gelmemiz de bu sürece önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle teşriflerinizden ötürü hepinize teşekkürlerimi sunuyor ve tekrardan hoş geldiniz diyorum.”dedi.
Mardin çapında neler yapılabiliri konuşmak ve çözüm bulmak için sahada olduklarını anlatan Bölünmez, "Bu yüzden Mardin’in ekonomisini, Mardin’in meselelerini hızlı bir şekilde çözebilmek, konuşmak için istişare meclisindeyiz. Ne kadar taşı, taş üstüne koyabilirsek, ne kadar vatandaşımızın günlük hayatına dokunup mutlu edebilirsek, ne kadar kardeşimizi iş sahibi yapabilirsek, ne kadar çalışan esnafımızın işini büyütmesine destek olabilirsek, o kadar işimizi doğru yaptığımızı düşünür ve mutlu oluruz. Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan hiçbir güç başarılı olamayacaktır. AK Parti olarak asla ülkenin geleceğine dönük vizyonundan, hedeflerinden vazgeçmeyi hayalimizden dahi geçirmedik. Türkiye’nin küresel yürüyüşüne bu çabaların engel olabileceğine dair en ufak bir endişemiz olmadı. Terör hareketleri bizim önümüzü kesemeyecek ve hükümetimizin, Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın önderliğinde hükümet programında öngörülen her türlü faaliyeti projeyi bir bir gerçekleştirmeye devam edecek’’ şeklinde konuştu.
Toplantı da bir konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Dündar da STK’larla bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunmanın önemine değindi.
STK’ların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Mardin’i sosyal boyutuyla, kültürel hayatıyla, ekonomik hayatı, ticareti ve üretimiyle, tarımıyla, gelişmeleri ve ihtiyaçların giderilmesiyle daha iyi nasıl iyi bir noktaya taşınabilirliği değerlendirilerek masaya yatırıldı. Yaptıkları çalışmalar hakkında Milletvekili Bölünmez ve parti yöneticilerine bilgiler veren STK temsilcileri istek ve önerilerini dile getirdiler.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

2 saat önce...

Hastanede Tiroid Bezi Biyopsisi Yapılmaya Başlanmıştır

Tiroid nodülleri Tiroid Bezi içerisinde oluşan [...]

1 gün önce...

Bülent Ersoy'un yüz peçesini Kızıltepeli kadınlar işledi

Kızıltepe ilçesinde Çok Amaçlı Toplum Merke [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de arkeologlar kazı çalışmalarını sürdürüyor

Kızıltepe ilçesinde 3’ün sit alanı ilan edi [...]

1 gün önce...

‘MBB Yaz Okulları’ başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6