Çiftçiler, ÇKS Sorununu Ahmet Türk'e Anlattı

Çiftçiler, ÇKS Sorununu Ahmet Türk'e Anlattı
03 Haziran 2014 Salı Saat 18:12 3

Mardin'de DEDAŞ’ın yaptığı son uygulama ile Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) Sulu Tarım Arazisi olarak kaydı bulunan üreticiler, 380 lira olarak otomatik olarak hesaplanan faturalara olan tepkilerini Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile paylaştılar.

Mardin'de DEDAŞ'ın yaptığı son uygulama ile Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) Sulu Tarım Arazisi olarak kaydı bulunan üreticiler, 380 lira olarak otomatik olarak hesaplanan faturalara olan tepkilerini, ziyaret ettikleri Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ile paylaştı. Çiftçiler, ziyaret sırasında vekillerin sorunun çözümü için ortak çalışması gerektiği çağrısı yaptı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'na gelen, aralarında çok sayıda çiftçi ile 100'ü aşkın muhtarın da bulunduğu kalabalık grubu karşılayan Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Türk, Eşbaşkan Februniye Akyol ile birlikte üreticilerin sorunlarını dinledi. Kendilerine gelen ÇKS faturalarının ödenmemesi halinde Tarım Bakanlığı'nın verdiği destek fonlarından kesileceğini beyan eden çiftçiler, BDP ve Ak Partili vekilleri kendilerine destek olmamakla suçladı. Bölge çiftçilerine ödenmesi gereken desteklemelerin henüz ödenmediğini dile getiren çiftçiler, ziyaret ettikleri Başkan Türk'ten, sorunlarının çözümü konusunda aracı olmasını istedi.

BDP VE AK PARTİLİ VEKİLLERİN ORTAK SORUNUDUR

Çiftçiler adına konuşan Mahsum Ertaş, sayaçların okutulması yada kuyulardaki trafolara göre çözüm için makul fiyatlarla elektrik borçlarının yapılandırılması talebinde bulundu. DEDAŞ'ın yüksek meblağlı faturalarla kendilerini zora soktuğunu savunan Ertaş, "Bizlere gönderilen ÇKS faturalarının herhangi bir yasal dayanağı yok. Bizler bugün bu işi ciddiye alarak bir araya geldik. Daha önce de çeşitli oda başkanları, mülki amirler ve yetkililerle görüşerek çözüm için destek istedik. Ancak biz biliyoruz ki, bizim haklılığımızı savunacak siyasetçilere ihtiyacımız var. Siyasetçilerimiz bu soruna çözüm bulmalıdır. Bu sorun BDP'lilerin de, AKP'lilerin de ortak sorunudur. Milletvekillerinin bu sorunu meclis gündemine taşımasını istiyoruz. Taşımak da yetmez biz çözüm istiyoruz" dedi.

"BÖLGE ÇİFTÇİSİNİ YOK SAYIYORLAR"
Görüşmenin ardından gazetecilere konuşan Yaylım Köyü Muhtarı Ahmet Songur da, çiftçilere ikinci bir faturanın kesildiğini dile getirerek, "DEDAŞ'a gidiyorsun, 'borcunuz yok' diyor. Ama Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) üzerinden bir makbuz göndererek, 'sizin borcunuz şu kadar' diyorlar. Her bir çiftçiye eski parayla 100 milyar, 150 milyar borç göndermişler. Bu bir kanunsuzluktur, adaletsizliktir. Bu sorun sadece Mardin'in değil, bölgedeki 6 ilin sorunudur. Güneydoğu'dan seçilen milletvekilleri biran önce bu haksızlığa el atmaları lazım. Doğu ve Güneydoğu'yu bir şirkete feda etmişler. Bir adam için, bir baron için, binlerce çiftçi şuan cezalandırılıyor" diye konuştu.

BİZİ KİTLESEL EYLEM YAPMAYA ZORLUYORLAR

Milletvekillerinin duyarsızlığından yakınan Haznedar Köyü Muhtarı Tarık Aydın ise, "2 yıldır DEDAŞ ile olan bu sorunumuzu hiç bir vekil mecliste dile getirmedi. Bir önerge bile vermiyorlar. Bizler burada büyük mağduriyetler yaşıyoruz. Hem kuyu başına, hem de dönüm başına bizden elektrik parası alıyorlar. Şimdi 100 dönüm arazi başına ben 49 bin Lirayı nereden bulayım. Şimdi biz kitlesel eylemler yapmak istemiyoruz, ama bizi mecbur bırakıyorlar. Sayın Başbakan, Tarım Bakanı ve Enerji Bakanı bize sahip çıkmaları gerekir" diye konuştu.


Muhtarlar ve çiftçileri dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, aldığı notları ilgililere ileteceğini ve bu konuda bölge çiftçilerine gereken desteği vereceklerini söyledi.

MARDİNLİ ÇİFTÇİLER YÜKLÜ MİKTARDAKİ ELEKTRİK FATURALARINA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİ

MARDİNLİ ÇİFTÇİLER YÜKLÜ MİKTARDAKİ ELEKTRİK FATURALARINA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİ

MARDİNLİ ÇİFTÇİLER YÜKLÜ MİKTARDAKİ ELEKTRİK FATURALARINA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİ

MARDİNLİ ÇİFTÇİLER YÜKLÜ MİKTARDAKİ ELEKTRİK FATURALARINA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİ

MARDİNLİ ÇİFTÇİLER YÜKLÜ MİKTARDAKİ ELEKTRİK FATURALARINA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTEDİ
YORUMLAR :::

 1. CAN
  06 Haziran 2014 Cuma Saat 11:09 CEVAPLA
  akıllı olun be kardeşim ahmet türk'de ihaleyi alsaydı aynı şeyi yapardı. ondan medet ummayın diyor size yardım edecem nasıl edeck borcunuzu o ödesin n
 2. ahmet
  04 Haziran 2014 Çarşamba Saat 12:12 CEVAPLA
  ahmet türk e de soralım...5 sene önce türk ler ailesi tedaş ihalesine girdi.ve aldılar...burdaki ailere kan kustular..kızıltepenin tamamına yakınına cezalar yazdı..ahmet türk o zaman nerdeydi.sorun lütfen ahmet türke
 3. NURİ CAKAN
  03 Haziran 2014 Salı Saat 21:15 CEVAPLA
  Hiç bir enerji kaynağı sonsuz değildir. İnsan enerji kullanıyorsa bunun bedelini ödemesi lazım. Yannız bu bedelin ödenebilmesi azım. Hiç para ödenmeyince aşırı tüketim oluşur. Bu da vatandaşın ev cihazlarının bozulmasına neden olur.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

 Satın aldığı daireye gelen elektrik cezası karşısında şok oldu  

Kızıltepe'de   satın aldığı dairenin elektriğini a [...]

1 gün önce...

Yol araç trafiğine kapandı

Mardin Midyat Karayolu Hop Geçidi kar yağışı nede [...]

1 gün önce...

AK Parti adayları basınla buluştu

AK Parti Mardin İl Başkanlığı tarafından AK Parti [...]

1 gün önce...

70 yaşındaki futbolcu Kızıltepe'ye transfer oldu

Kızıltepe 2. Amatör takımlarından Kızıltepe Gençle [...]

1 gün önce...

Aylıkları 1000 tL'ye tamamlanan emeklilere 4 yıl zam yapılmayacak

Bin TL'nin altında aylık alan 105 bin emeklinin ay [...]

1 gün önce...