Çiftçiler Kuraklık Korkusu Yaşıyor

Çiftçiler Kuraklık Korkusu Yaşıyor
09 Ocak 2018 Salı Saat 09:29 1

Bölge genelinde Sonbahar mevsimi ve kışın ilk iki ayında yeterli yağışın olmadığını belirten çiftçiler, kuraklık korkusu yaşıyor.

Güneydoğu’da yeterli düzeyde yağış olmadığını belirten çiftçiler, bölgede yağışın kendilerini endişelendirdiğini ifade etti. Özellikle kuru tarlalarda hububat yetiştiren çiftçiler, kuraklık konusunda sıkıntılı günler geçiriyor. Bazı çiftçiler, ektikleri tohumların tarlada halen filizlenmediğini hatırlatarak tarlalarında yazdan kalma derzlerin oyrukların bile kapanmadığını dikkat çektiler.
Bu ay içerisinde yeteri derecede yağmur yağmaması durumunda, kuru tarımla uğraşan çiftçiler, bu yıl ektkleri tohumlardan hasat da toplamayacak. Yağmur yağmayınca tarlalarını bu mevsmde sulamak zorunda kalan çifçiler ise giderlerden ve elektrik kesintilerinden sıkıntılı.
Sonbahar ve kış mevsiminde yeterli yağışın olmayışı Mardinli hububat üreticisi çiftçilerimizi tedirgin etmeye başladı. Kuraklık korkusu yaşayan hububat üreticileri, ekinlerini kendi her yılın 10 ve 11. ayında buğday ve arpa tohumlarını mevsimin yağışları başlamadan önce sürgün işlemini bitirdikten sonra bu yıl da kuru tarlaya ekimlerini yapıp yağmur yağmasını bekliyorlar.
Her yıl bu mevsimde buğday ve arpa ekili alanlar bol yağışların ardından çimlenmeyi tamamlamış ve uzamaya başlayan buğday ve arpa 15 cm civarında olur ve kök salmaya başlarlardı. Bu yıl Mardin Ovası’nda son bahar ve kış mevsiminin yağışsız geçmesi nedeniyle hububat ekili alanlarda Ocak ayının ortalarına geldiğimiz bu günlerde Mardin Ovası’ndaki birçok tarladaki hububatta hala çimlenme bile olmadı. Mardin Ovası’na önümüzdeki günlerde etkili yağışlar yaşanmazsa kuraklık yaşama tehlikesi ile karşı karşıya olduğumuz anlamına gelir.
Mardin halkının yüzde 70’nin geçimi tarım olduğunu hatırlatan çiftçiler, yağışsız günlerin devam etmesi bölgede büyük bir kuraklığa yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Her yıl bu aylarda yağışlı günlerin yaşandığını hatırlatan çiftçilerden Mehmet Kahraman, “Yaklaşık 3 aydan bu yana yeteri derecede yağmurların yağmaması çiftçileri endişelendiriyor. Kış mevsiminde ilk ay bitti ikinci ay bitmek üzere fakat doğrudüzgün bir yağmur yok. Çiftçiler olarak ne çok zor günler bizi bekliyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Mardin'de de yağışların olmaması biz kuru tarlada ekim yapan çiftçileri endişelendiriyor. Üç aydan beri yağmurun yağmaması kuraklık tehlikesini beraberinde getirdi. Yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçiler olarak birçok tarım ürününün zarar göreceğinden endişeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Kuraklık böyle devam ederse bu yıl ürünlerde bir düşüş olacaktır
Kış mevsimi bu şekilde bitmesinin kendilerinin tedirgin ettiğini söyleyen Kahraman, kuraklığın sadece bu yıl değil, önümüzdeki yıllarda da ciddi sorunlara sebep olacağına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Kuraklık böyle devam ederse bu yıl ürünlerde bir düşüş olacaktır. Çiftçiler büyük oranda zarar edecek. Bundan esnafımız dahil tüm bölge insanı da etkilenecektir. Çünkü ekinler bu yıl yeterince yağış görmedi. Buğday, arpa ve mercimek ile diğer ürünlerde sıkıntı yaşayabiliriz. Kuraklık çok ciddi bir sorun ve önümüzdeki yıllarda da çok fazla olacaktır.”şeklinde konuştu.

Yağışların olmaması durumunda ürünler daha fazla zarar görecek
Bu yıl Mardin'de yeterli oranda yağışın olmadığını aktaran Kahraman, “Ekimi yapılan ürünlerin bir kısmı yağışların olmamasından dolayı zarar gördü. Bir hafta önce az da olsa yağışlar oldu. Fakat daha önce özellikle Aralık ayında nerede ise hiç yağış olmadı. Zaten son aydır bahar gibi günler yaşıyoruz. Geçen hafta etkili olan yağışlar, ekilen ürünlerin bir kısmının çimlenmesini sağladı. Geriye kalan tohumlar ise yeterli yağış alamazsa zarar görür. Yağışların olmaması durumunda ürünler daha fazla zarar görecek.”diye konuştu.

YORUMLAR :::

  1. merdinli
    11 Ocak 2018 Perşembe Saat 09:20 CEVAPLA
    yetimin başı okşanmazsa zekatı gerçek sahiplerine verilmezse olacağı bu olur.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Artuklu Belediyesi, Halk Ekmekle Halkın Yanında!

Artuklu Belediyesi'nin sosyal projeler kapsamında [...]

1 gün önce...

AK Parti İl Yürütme Kurulu belirlendi

Ak Parti Mardin İl Yönetimi yürütme kurulu üyeleri [...]

18 saat önce...

Suçüstü yakalandılar

Nusaybin'de hırsızlar çaldıkları tüfeği satmaya [...]

1 gün önce...

Şahin'den KOBİ Destek Paketine yönelik açıklama

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M [...]

1 gün önce...

Cevheroğlu Kaymakam Yüzer’i ziyaret etti

AK Parti genel merkezi tarafından Kızıltepe beledi [...]

1 gün önce...