Çıkmaz Sokak

Veysi Elmasoğlu


veysielmasoglu47@hotmail.com

Çıkmaz Sokak

16 Mayıs 2017 Salı Saat 23:07

Bu hafta sonu HDP, eş genel başkan seçimi için kongreye gidiyor. CNN’in haberine göre bir de tema, “barış ve demokrasi” olacak. Yıllardır dillerden düşürülmeyen ama maalesef bir türlü dillerden kalbe ve dolaysıyla eyleme dökülmeyen bir söylem.

24 Temmuz 2015’ten sonra en az beş altı ay boyunca sağduyu çağrısında bulunmuştuk. Hatta bir yazımızda Ahmet Türk’e açık mektupla ‘hendek hatasını’ sona erdirmesi için liderlik yapması çağrısında bulunmuştuk. Basın danışmanları o yazıyı okuttular mı bilmem. Ancak bir sonraki yazımızda şu ifadeler vardı: Aylardır sokakları terörize edenler Kürt halkına en büyük zararı vermektedir. HDP bu gidişe “dur” diye haykırmasa ve yapılanların hata olduğunu kabul ettiğini ilan etmezse bölgedeki siyasi çıtasını düşürmek zorunda kalacak.

Öyle oldu, referandum sonuçları bunu gösterdi. Her ne kadar seçim sonrası sendromundan kaynaklanan aksi yöndeki açıklamalar yapılsa da sonuç budur.

Hendekler kazılmaya başladığı zaman mednuçe’de her akşam “bunun büyük bir direniş olduğunu”, “devletin bu sokaklara giremeyeceğini”, “asla bu mahallelerden çıkılmayacağını” halka söyletiyorlardı.

El arabasıyla –çünkü hendekten dolayı ambulans giremiyordu- eşini hastaneye götürmeye çalışan yaşlı amcanın görüntüsü, kazılan tüneller, gecenin bir saatinde ‘sizin için savaşıyoruz’ diye el âlemin yatak odasına girmeler, terk edilen ilçeler, başka ilçelerde ev bulamama veya yüksek kiralara maruz kalmalar, buldukları bombalarla oynarken ölen körpe çocuklar ve daha nice örnekler… Kürtleri mağdur etmekten, kurulu düzenlerini bozmaktan, büyük bir ekonomik kayba uğratmaktan başka hiçbir şeyi getirmedi.

Nerede o söylemler? Ne oldu? Ne kazanıldı? … Hiçbir şey.

Peki, HDP hendek siyasetinin mutlak bir mağlubiyetle sonuçlandığını gördükten sonra herhangi bir adım attı mı? Biz bir şey görmedik.

HDP şuan çıkmaz sokakta, bölgenin birçok ilinde birinci parti olmayı sürdürmesine bakmayın. O çıkmaz sokaktan geri dönmezse ilerleyişi yavaşlar ve neticede durur. Tamamen bitmez ama Kürt CHP’si olarak kemikleşmiş oylarıyla siyaset yapmaya devam eder. Ötesine de gidemez.

Hala şansı var hem de çok şansı var. Terörizmin değil “sol”un partisi olarak bölgede güçlü bir siyasi aktör olabilir. Hemşehrimiz, dostumuz, arkadaşımız olan kişilerle demokratik bir siyasi karşılaşmadan onur duyarız. Lakin kavga ve çatışmaya, kan dökmeye bir insan olarak asla müsamaha göstermeyiz, gösteremeyiz.

Yeni sayfalar açılabilir. Bu sayfalarda terörün t’si olmamak kaydıyla bir toparlanma sağlanabilir. AK Parti böyle bir ortamda siyasi yarıştan çekinmez. Kaybetse de bir şey demez.

Ha, eski çizgi takip edilirse büyük bir ihtimalle bugünkü uygulamaların aynısıyla karşılaşılır.

Daha önce “köprüden önce son çıkış” diyorduk. Bugün ise çıkmaz sokak görüyoruz. Ya geri dönülür ya da sokağın sonuna gelince durulur. 


YORUMLAR :::

  1. Mehmet Kara
    17 Mayıs 2017 Çarşamba Saat 20:55 CEVAPLA
    At gözlüğü ilke bakınca böyle oluyor Kürtler üzerinde siyaset yap cumhuriyet tarihi boyunca ez. Sahi Veysel bey biz ne zaman bu kürtleri kardeşimiz gördük haklarını savunduk? Referandum öncesi neden bir terör olayı olmadı çünkü sizin akpniz istemedi ne zaman bomba patlayacak ne zaman olay olacak reisiniz karar verir bunu sizde biliyorsunuz ama işinize gelmez gerçekleri yazmaya

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Koalisyon Arası Referandum 16 Nisan 2018 Pazartesi Saat 18:28
2. Açıklama Borçlusunuz 09 Mart 2018 Cuma Saat 13:49
3. Bayramınız mübarek ve mesrur olsun 27 Haziran 2017 Salı Saat 18:05
4. Emeklerin Emeklisi 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 17:40
5. Okumuş Kesim ve Gençler 26 Nisan 2017 Çarşamba Saat 17:56
6. Terk Et 16 Nisan 2017 Pazar Saat 22:27
7. Pazartesi.... 13 Nisan 2017 Perşembe Saat 19:20
8. Deniz Havası 05 Nisan 2017 Çarşamba Saat 11:25
9. Kadro Kaybı 23 Mart 2017 Perşembe Saat 22:01
10. Binlerce Yıl Geçti 27 Şubat 2017 Pazartesi Saat 18:11

YORUMLANANLAR :::

Miroğlu, Kürtler Erdoğan´ın arkasında da durmalı

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardi [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 'Yeşil Pedal' bisiklet gurubu kuruldu

Nusaybin'de Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve İmam H [...]

1 gün önce...

2. Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali Başladı

Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Mard [...]

1 gün önce...

Hakimoğlu'dan '23 Nisan' açıklaması

AK Parti Mardin İl Kadın Kolları Başkanı Hül [...]

1 gün önce...

"Gazi Meclisin İlk Kadın İdare Amiri olmaktan onur duyuyorum"

AK Parti Mardin Milletvekili ve TBMM İdare Amiri [...]

1 gün önce...