Çinli sanatçı Ai Weiwei sergisi İstanbul’dan sonra Mardin’de

Çinli sanatçı Ai Weiwei sergisi İstanbul’dan sonra Mardin’de
03 Mayıs 2018 Perşembe Saat 20:04 0

Dünyanın en önemli çağdaş sanatçılarından Ai Weiwei’nin, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisindeki eserlerden oluşan özel seçkilerini Mardin’de törenle sergilenmeye başladı.

Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Gösteri Merkezinde açılan sergi için düzenlenen törene, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Sabancı Vakfı Mütevali Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, Kırıklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz ve Mardinli sanatseverler katıldı.
Mardin’de, Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından 19. yüzyıl'dan kalma bir süvari kışla binası restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, 3 yıllık bürokratik engellerden sonra 49 yıllığına Sabancı Vakfı’na devredilen müze çağdaş sanatın en etkin figürlerinden Ai Weiwei’in kişisel sergisini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Müze içinde yer alan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde kapılarını açan “Ai Weiwei Mardin’de” adlı sergi, Çinli sanatçının hem hayat hikayesinden hem de el sanatları geleneği ve sanat tarihi yaklaşımından izler taşıyor.
Törende bir konuşma yapan Vali Mustafa Yaman, kentte üç yıl içinde yaşanan değişikliklere dikkat çekerek, Mardin'de artık herkesin yüzünün güldüğünü söyledi. Sabancı Ailesine Mardin'e yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür eden Vali Yaman, tarihi kentte yapılan sanatsal etkinliklerle Mardin'in artık sanatın da başkentliğine aday bir şehir haline geldiğini anlattı. Vali Yaman "Özellikle bir senedir şehirde artık huzur var. Şehirde herkesin yüzü gülüyor. Devletimiz ve hükümetimiz kararlı tutumunu sürdürdü. Hep birlikte bu şehrin bu hale gelmesine gayret ettik. Bu gün hepimizin yüzü gülüyor. Tescilli 6 bin 500 yatağımız var. Misafirhanelerle beraber 10 bin civarında. Son 6 aydır yüzde 300 bir artış var gelen misafirlerde ve bütün yataklarımız dolu."dedi. 


Açılış töreninde bir konuşma yapan ve müzenin kurulmasının merhum Sakıp Sabancı’nın sözü olduğunu hatırlatan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Dilek Sabancı, “Sabancı Vakfı, bu tarihi yapıyı aslına uygun olarak restore etti. 2009 yılının Ekim ayında Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin açılışını hep birlikte yaptık. Ne mutlu ki, müzemiz açıldığından bu yana 700 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Eğitim programlarıyla on binlerce Mardinli çocuğa ve gence kültür-sanat bilinci kazandırdı. Bugün sizlere Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin, 49 yıl süreyle Sabancı Vakfı’na tahsis edildiği müjdesini veriyorum. Biz Sabancı Vakfı olarak, müzemize her zamanki gibi en iyi şekilde sahip çıkacağız. Yeniden Mardin’de olmaktan, Mardin’e katkıda bulunmaya devam etmekten mutluluk duyuyoruz. Mardin, Mezopotamya’nın en görkemli şehirlerinden biri. Bu müzeyi açarken hem şehrin kültür yaşamının bir parçası olmayı, hem de şehrin mirasını dünyaya tanıtmayı hedeflemiştik. Bugün sevinçle görüyoruz ki; Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Mardin’i kültür ve sanatın önemli bir merkezi haline getirdi” dedi.
Ai Weiwei’in en büyük kişisel sergisini sanatseverlerle buluşturan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, bu özel seçkiden oluşan sergiyle ilgili olarak “Ai Weiwei tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği en önemli çağdaş sanatçılardan biri. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi olarak böyle bir sanatçının şimdiye kadar yapılmış en büyük sergisine ev sahipliği yapmak bizler için büyük bir gurur kaynağı oldu. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ise bildiğiniz gibi 2009 yılında Sabancı Vakfı’nın katkılarıyla açıldı ve önemli sergileri ziyaretçileriyle buluşturdu. Ancak binanın mülkiyetindeki belirsizlikler nedeniyle yeni sergilerin açılması mümkün olmadı. 3 yıl süren bu belirsizliğin ardından Müze binası 49 yıllığına Sabancı Vakfı’na verildi. İstanbul’da açıldığı günden bu yana büyük coşkuyla ziyaret edilen Ai Weiwei sergisini, Mardinlilerle buluşturmayı arzu ettik. Umuyorum, ziyaretçilerimiz Mardin’in bu büyülü atmosferinde sergilenen eserleri izlerken Ai Weiwei gibi bir sanatçıyı tanıma fırsatı bulacaklar.” dedi.
“Ai Weiwei Mardin’de” sergisi 29 Temmuz Pazar gününe kadar Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisinden yapılan özel bir seçkiyle sanatseverle buluşan sergi, Ai Weiwei’in, içinde bulunduğu çağa dair mesajını geleneksel Çin el sanatı aracılığıyla aktararak, ziyaretçilerine zamanın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.
Kültürel ve tarihi önemi büyük olan porselen, sanatçının sahicilik, değer sistemlerinin tarihteki dönüşümü ve sanatın toplumsal değişimi etkilemekteki rolü konusunda ortaya attığı temel sorulara bir kapı açma görevi üstleniyor. Toplumsal değişimin, sanat üretiminin temel bileşenlerinden biri olduğunu kabul eden Ai Weiwei, günümüz dünyasındaki krizlerle bağlantılı eylemleri aracılığıyla, politik aktivizm ve çağdaş sanat arasındaki ayrımı belirsizleştiriyor. Sanatçının porselen alanındaki seçkisi ise izleyicilere dünyayı görmek ve yorumlamakta yeni yollar sunan çalışmalarının keşfedilebileceği bir ortam olarak öne çıkıyor.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

HDP Adayları Seçim Bildirgesini Açıkladı

HDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ahme [...]

1 gün önce...

Beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Mardin'de şiddetli baş ağrısı ile göz kararması şi [...]

1 gün önce...

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu: 11 gözaltı

Mardin merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/P [...]

1 gün önce...

Çalhan: Yaşlılarımızın engin deneyimlerinden istifade etmeliyiz

Yaşlılar Haftası nedeniyle bir basın açıklaması ya [...]

1 gün önce...

Ekmek israfına dikkat çekmek için kermes açtılar

Artuklu Hacı Suphiye Bölünmez imam hatip ortaokulu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN