DEDAŞ’a açtığı “kaçak elektrik” davasını kazandı

DEDAŞ’a açtığı “kaçak elektrik” davasını kazandı
12 Mayıs 2019 Pazar Saat 00:56 2

Kaçak elektrik kullanmadığı halde kendisine para cezası kesilmesi üzerine Dicle EDAŞ aleyhine açtığı davayı kazanan vatandaş, şirket hakkında manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyor.

Mardin’de elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle EDAŞ, son yıllarda yoğunlaştığı kaçak kullanım konusunda yeni mağduriyetler yaşatırken, bazı mağdurlar ise konuyu mahkemelere taşıyor.

Kaçak elektrik kullanmadığı halde kendisine para cezası kesilmesi üzerine konuyu adliyeye taşıyarak Dicle EDAŞ aleyhine açtığı davayı kazanan vatandaş, ikinci davayı açmaya hazırlanıyor. Vatandaş, elektrik şirketi hakkında manevi tazminat davası açacak.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Aşiti Mahallesi 3’üncü Cadde Öter-1 Apartmanı'nda ikamet eden Tahsin Karaalp'e, 2017 yılında “kaçak elektrik” kullandığı iddiasıyla Dicle EDAŞ tarafından toplamda 2 bin 481 TL para cezası kesildi.

Kaçak elektrik kullanmadığı halde Dicle EDAŞ personellerinin kendilerine haksız yere ceza yazmasına tepki gösteren Karaalp, şirkete yaptığı itiraz dilekçesi reddedilince Dicle EDAŞ hakkında suç duyurusunda bulunarak konuyu mahkemeye taşıdı.

Mahkeme heyeti, duruşmaların sonunda Tahsin Karaalp’ın kaçak elektrik kullanmadığını tespit etti ve Dicle EDAŞ’a ödediği paranın iade edilmesine karar verdi.

Elektrik şirketi hakkında açtığı davayı kazanan Karaalp, şirket hakkında manevi tazminat davası da açacağını söyledi.

Kaçak elektrik kullanmamasına rağmen 2017 yılında kendisine kaçak elektrik cezası geldiğini ve bundan dolayı Dicle EDAŞ’ı mahkemeye verdiğini söyleyen Karaalp, yaşanan süreci şu şekilde anlattı:

“27.10 2017 tarihinde hukuki yollara başvurdum. Dava yaklaşık 15 gün önce sonuçlandı. Sayaç ve tesisatımda herhangi bir kaçak olmadığı tespit edildi ve Mahkeme benim lehime karar verdi. Mahkeme süreci yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Bu süre zarfında bilirkişi raporları düzenlendi heyet geldi. Dicle EDAŞ’ın keyfi muamele ile ceza kestiği tespit edildi ve tarafıma verdiğim ceza meblağı faiziyle beraber tarafıma iade edildi. Şimdi ise adliyede bulunma sebebim, kurum hakkında suç duyurusunda bulunmaktır. Daha önce haksız olmasına rağmen kaçak elektrik kullandığıma dair böyle bir ithamda bulunuldum. Bunu Dicle EDAŞ yetkilileriyle görüştüm ama düzeltmediler. Bu yanlıştan dönmedikleri için ve hukuki süreçte haklı olduğumdan dolayı hem kurum hakkında hem bu işlemi yapan (kaçak elektrik cezası kesen) personel hakkında suç duyurusunda ve manevi tazminatta bulunacağım.”YORUMLAR :::

  1. hamit
    13 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 01:27 CEVAPLA
    bu mahkeme kararı emsal teşkil etmektedir. aynı şekilde yüzlerce aboney6e keyfi ceza kesilmişti.Bölgedeki bütün vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. ayni şekilde mahkemelere başvurmaları durumunda bu şirketin yaptıkları haksızlıkların ortaya çıkması açısından önemlidir.
  2. İsmail akyol
    12 Mayıs 2019 Pazar Saat 02:10 CEVAPLA
    Ben 2 yıl önce kazandım 4 yıl süren mahkemeden sonra kazandım ilk demeyin yaaa

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

AK Parti'den Mursi Açıklaması

AK Parti Mardin İl Başkanlığınca, Mısır'ın ilk seç [...]

1 gün önce...

Vatandaş, gramla bile altın alamaz hale geldi

Altın fiyatlarının sürekli değişmesiyle iş yapamaz [...]

15 saat önce...

Kürt olduğum için dışlandım diye paylaşım yapıp, intihar etti!

İstanbul Havalimanı'nda İGA'ya bağlı bir güvenlik [...]

1 gün önce...

Drone destekli kaçakçılık operasyonu!!!

Nusaybin ilçesinde "drone" destekli düzenlenen kaç [...]

1 gün önce...

Mursi için üç dilde dua ve açıklama

Mısır'da askeri darbeyle Cumhurbaşkanlığından indi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar