Derik'teki Su depolama göletinde çalışmalar sürüyor

Derik'teki Su depolama göletinde çalışmalar sürüyor
19 Ekim 2017 Perşembe Saat 14:16 0

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapım çalışmalarına Derik üç yolunda devam edilen Mardin Su Depolama göletinde inşaa çalışmaları sürüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Mardin’de inşasını sürdürdüğü ve yüzde 28 fiziki gerçekleşmeye ulaştığı Mardin Depolaması ile bölgede 834.380 dekar zirai arazinin ihtiyacı olan sulama suyunu temin edeceği ve tesisin tamamlanarak sulama projelerinin de hizmete alınması ile sulanan alanlardan yıllık 278 milyon lira gelir artışı sağlanacağını açıkladı.

Depolama Tesisinin Gövde Uzunluğu Yaklaşık 12,8 Km Olacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan basın açıklaması şöyle;
Türkiye’nin en büyük gelişim projelerinden birisi olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bulunan Mardin ilimizdeki projelerden biri olan Mardin Depolaması, sulama mevsimi dışında Atatürk Barajı’ndan alınacak suyu depolayacak. Toplam gövde uzunluğu yaklaşık 12,8 km olacak bu depolama tesisi, yine yaklaşık 10,5 milyon metreküplük kil dolgu ile inşa edilecek. Planlamaları devam eden ve büyüklüğü sebebiyle üç kısma ayrılarak inşa edilecek sulama projelerinin de hizmete girmesiyle Derik ve Kızıltepe ilçelerinde 834.380 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Tesis 253 Milyon Lira Yatırım Bedeli ile İnşa Ediliyor
Önümüzdeki yılsonunda tamamlanması hedeflenen depolama tesisi yaklaşık 253 milyon lira yatırım bedeli ile inşa ediliyor. Sulama tesislerinin tamamlanarak bölgenin sulu ziraata geçmesiyle sulama alanında 278 milyon lira yıllık gelir artışının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca projeyle 161 bin kişiye ilave istihdam alanının açılması öngörülüyor.
Bölge Halkının Refah Düzeyi Artacak

Projenin gerçekleşmesi ile birlikte bölgede gelişimin hızlanacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu proje bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini arttıracak. Biz bölgede yapacağımız sulama yatırımlarını bundan sonra da sürdüreceğiz. Bölgedeki bereketli toprakları suyla buluşturduğumuz zaman verim daha da katlanacak. Bölgeyi tarım ve gıda üssü haline getirmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Rektör, yolsuzlukla suçlanan yeğenini fakülteye atadı

Ulusal Gazetelerde yer alan habere göre Artuklu A [...]

15 saat önce...

'Dindar kesimi affın dışında bırakıyorlar'

28 Şubat ve FETÖ yargısımağduru mahkûmların [...]

17 saat önce...

İzmir - Mardin uçağı arıza nedeniyle geri dönüş yaptı

İzmir - Mardin seferi için İzmir Adnan Mendere [...]

1 gün önce...

Memura 3 zam

Milyonlarca memura Ocak’ta yüzde 4 zam ve 7.15 [...]

1 gün önce...

'Mahmudi'ler Derik'te Buluştular

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin il ve ilçelerine [...]

1 gün önce...