DİB: 20 milyon kişi dini bilgilerini kulaktan dolma öğreniyor

DİB: 20 milyon kişi dini bilgilerini kulaktan dolma öğreniyor
06 Aralık 2018 Perşembe Saat 21:50 2

Bir dizi programa katılmak üzere Mardin’e gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş gençlerle düzenlenen buluşmada çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erbaş, 20 milyon kişinin dini bilgilerini kulaktan dolma öğrendiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Valilik ziyaretinden sonra İl Müftülüğünde üniversiteli gençlerle düzenlenen buluşma programına katıldı.

4-6 YAŞ ARASINDAKİ 140 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM

Burada gençlerle sohbet eden Erbaş daha sonra kapıda kendisini Türk Bayrakları ile karşılayan 4-6 yaş arası Kuran Kursu öğrencileri ile fotoğraf çektirerek, “7 yaşında haydi bakayım namaz kıl dediğinizde çocuk nasıl kılacak namazı? Ha onun için 4-5-6 yaşlarından itibaren abdest nasıl alınır namaz nasıl kılınır temel dini bilgileri değerleri öğretmek gerekiyor çocuklara. Bu yüzden biz 4-6 yaş Kuran başlattık. Ve Şuan itibariyle 140 binin üzerinde öğrencimiz çocuğumuz var.”dedi.

Buluşmada gençlere hitap eden Erbaş, “Bizim Diyanet İşleri Başkanlığı olarak en önemli işimiz bilgiyi, doğru bilgiyi, sahih bilgiyi, sağlıklı bilgiyi insanımıza milletimize ulaştırmaktır. Yapmış olduğumuz faaliyetlerin en önemlisi budur diye düşmüyorum. Çünkü Kuran ilk inen ayetleri ile bunu bize emrediyor anlatıyor. Oku Rabbinin adı ile oku. İlk gelen ayetlere baktığımızda orada okumaktan, öğrenmekten, öğretmekten, bilgiden, kalemden bahsediyor. Bu ne demektir İslam ümmettin çocuklarının elinden kalem ve kitap eksik olmayacaktır demektir.”dedi.

20 milyon kişi dini bilgilerini kulaktan dolma öğreniyor

Konuşmasında vatandaşların dini bilgiyi nereden aldıklarına yönelik bir araştırma yaptırdıklarını anlatan Erbaş, şunları söyledi:

“Yapılan araştırmalar önümüzde sokaktaki vatandaşlara sorulduğunda temel dini bilgilerinizi nerden aldınız diye sorulduğunda %5’ten şimdi %’15’lere çıktı. İmam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinden yani örgün din dini yetimi ile din eğitimi alanların oranı şu an %15’ten. Peki bu kalan %85 Din Eğitimini nerden alıyor? Bunun da %50’si kadarı yaz Kur’an kurslarından. DİB’in camilerde yaz tatilinde verdiği iki aylık programlardan ilki dersleri alıyor. O %85’in geriye kalan diğer %50’si ise temel dini bilgileri nerden alıyor? Kulaktan duyma bilgilerle alıyor. Araştırma önümüzde. Bu az bir rakam değildir. Yani nereden baksanız bu rakam 20 milyonu aşan bir nüfustur. İçinde gayrimüslimleri saymıyoruz ya da kendisini Müslüman olarak tanımlamayan kişileri koymuyoruz bunun içerisine. Zaten onlar için de böyle bir şeye gerek yok. Ama kendisini Müslüman olarak tanımlayan insanlardan nereden baksanız en az 20 milyon kadarı kulaktan dolma dini bilgileri alıyor. Gerçekten bizi sıkıntıya sokan bir şey. Diyanet İşleri Başkanlığı, İlahiyat Fakülteleri, Medreseler ve İmam Hatip Liseleri olarak doğru dini bilgilerle insanları donatmazsak yaşadığımız olayları görüyorsunuz. O doğru dini bilgiyi bizim insanımızda ulaştırmamız gerek. Bunun için elbirliğiyle çalışacağız, bu etkinlikleri de programları da çoğaltacağız, işbirliğimiz artacak.”

PEYGAMBERİMİZ DÖNEMİNDEKİ CEHALETİN TÜRLERİ BUGÜN DE VAR

Peygamberimiz dönemindeki cehaletin devam ettiğine dikkat çeken Erbaş, “Peygamberimiz döneminde Mekke’deki cahiliye adetlerini bir gözünüzün önüne getiriniz. Aynı cehaletin farklı türleri bugün de var. Cehaletin o zamanda hangi türleri varsa bugün de aynı türleri var. Onları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Nasıl bunları ortadan kaldıracağız, kuranla ilimle, dini bilgilerle, anlatmakla, sohbetle birbirimizle bilgi paylaşarak ortadan kaldıracağız.”diye konuştu.YORUMLAR :::

  1. Ğursi
    07 Aralık 2018 Cuma Saat 21:22 CEVAPLA
    DİB sadece günahlarını itiraf edip günah çıkartmaya çalışıyor.
  2. Ğursi
    07 Aralık 2018 Cuma Saat 08:58 CEVAPLA
    Madem 20 Milyon kişi dinini kulaktan dolma bilgilerle öğreniyor, siz ne yapıyorsunuz!? Camilerde ne anlatıyorsunuz!? Siyaset mi? Okullar ne yapıyor? Muta nikahını meşru göstermeye mi çalışmaktan başka...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Öter: 'Kaldırım yenileme ve düzenleme çalışmaları önemli'

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu MTDF. Başka [...]

19 saat önce...

'Geçmeyen baş dönmesi beyincik sarkmasının belirtisi olabilir'

Baş dönmesi ( vertigo) ve nedenleri hakkında bilgi [...]

1 gün önce...

STEM yenilenebilir enerji ve proje yazma eğitimi

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Artuklu [...]

1 gün önce...

Kızıltepe Kaymakamı Yüzer'den "Arapça tabelalara" ilişkin açıklama

Kızıltepe Kaymakamı Mehmet Yüzer, ilçedeki arapça [...]

1 gün önce...

Milli Eğitim Müdürü Çetin: Feda edecek tek bir öğrencimiz yok

Nusaybin Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, Birleştir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN