DİKA'dan "Türkiye'nin Coğrafi İşaretler Beşiği" Sempozyumu

DİKA'dan
06 Ekim 2017 Cuma Saat 17:35 0

Siirt, Batman, Şırnak ve Mardin'de bulunduğu TRC3 Bölgesi olarak adlandırılan Yukarı Mezopotamya Uluslararası Coğrafi İşaretler Sempozyumu Dicle Kalkınma Ajansı'nın ev sahipliğinde Mardin'de başladı.

Mardin'de özel bir otelde düzenlenen sempozyumda Şırnak, Batman, Siirt ve Mardin'de bulunan yöresel ürün ve mamüller, sempozyumun düzenlendiği otelin teşhir salonunda yerli ve yabancıların beğenisine sunulmak üzere teşhir edildi.

Sempozyum öncesi teşhir salonunda TRC3 Bölgesinde bulunan şehirlere ait stantları ziyaret eden davetliler, Siirt'tin fıstık ve balını, Şırnak'ın peynirini, Batman'ın çileğini, ve Mardin'in farklı farklı lezzetlerinin tadına bakma fırsatı buldu.

Sempozyum katılımcılarını karşılayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, teşhir salonunda sergilenen ürünleri ziyaretçilere anlattı, katılımcılarla Yukarı Mezopotamya'nın sahip olduğu tarihi değer ve ürün potansiyeli hakkında yurt dışından başta olmak üzere Ülkemizin farklı bölge ve şehirlerinden gelen katılımcılara bilgi verdi.

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Yavuz Tekelioğlu, "Bütün gücümüzü coğrafi işaret yönetimi ve denetimi üzerine odaklamayı düşünüyoruz. Hepimize bu noktada büyük sorumluluklar düşüyor." dedi.

Tekelioğlu, Mardin'de bir otelde düzenlenen "Türkiye'nin Coğrafi İşaretler Beşiği: Yukarı Mezopotamya" sempozyumunda yaptığı konuşmada, kentte farklı etnik yapıların yüzyıllarca birlikte yaşadığına dikkati çekti.

Bölgede çok değişik ürünlerin bulunduğunu belirten Tekelioğlu, "Yeni dönemde yapılması gereken çok önemli şeyler var. Sadece tescillerle uğraştık, içeriğe hiç katılmadık. YÜCİTA olarak bütün gücümüzü coğrafi işaret yönetimi ve denetimi üzerine odaklamayı düşünüyoruz. Hepimize bu noktada büyük sorumluluklar düşüyor. Bugüne kadar 210 tescilimiz var. Ama tescil aldıktan sonra insanlar ne yapacaklarını bilmiyor." ifadelerini kullandı.

Kuruluşların tescilini aldığı ürünü sahtesinden korumak ve bunun reklamını yapmaktan sorumlu olduğunu anlatan Tekelioğlu, "Denetim olmadan coğrafi işaret sistemi olmaz. Denetimde ne yazık ki 21 yıllık sürede donanımlı ve tarafsız bir kuruluş yaşama geçirilemedi. Dolayısıyla gerek yönetişim gerekse denetim noktasında çok pasif kaldık." dedi.

- "Birileri sahiplenmeden önce kendimiz bileceğiz"

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise bölgenin çok güzel ürünlerinin bulunduğunu, bunları uluslararası arenaya taşımayı amaçladıklarını vurguladı.

Bölgenin coğrafi işaret alabilecek özgün yöresel ürün potansiyelini ortaya çıkarmak için çaba göstereceklerini dile getiren Altındağ, "4 il için yaptığımız müracaatlar sürüyor. Zenginliğimizi birileri sahiplenmeden önce kendimiz bileceğiz. Bölgenin yerel ürünler noktasında iadeiitibarını sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Daha sonra, UNESCO Dünya Gıda Kürsüsü Kurucusu ve Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Jean-Louis Rastoin, "Coğrafi İşaretler: Beslenme ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınmanın Temel Kaldıraçları" konulu sunum yaptı.

İki gün sürecek sempozyumda, yöresel ürünler de sergilendi.

Sempozyuma, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünemez Çankırı, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, bölge oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::


YORUMLANANLAR :::

Mimarlar Odası Başkanlığına Önder Duyan Seçildi

TMMOB Mimarlar Odası Mardin Şubesi 10. Olağan G [...]

23 saat önce...

Yaman: 15 Temmuz Bilincini Gelecek Kuşaklara Aktaracağız

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Must [...]

1 gün önce...

Gençlerin Kudüs Nöbetine konserli destek

Mardin Kudüs Platformu Nöbet Çadırı, dev bir [...]

23 saat önce...

Kışın lezzeti qali(kavurma) için kazanlar kaynamaya başladı

Mardin'de kış aylarının vazgeçilmez yiyecekle [...]

11 saat önce...

20 bin şüpheli için düğmeye basıldı Üniversitelerde ALES depremi!

FETÖ’nün soru hırsızlığına yönelik soru [...]

11 saat önce...