"Dicle EDAŞ'ın kaldırım işgali halkı mağdur ediyor"

15 Aralık 2017 Cuma Saat 16:53 8

Kızıltepe'de elektrik sayaç panolarını kaldırımlara kuran Dicle EDAŞ’a tepki gösteren HÜDA PAR Kızıltepe İlçe Başkanı Abdullah Kavan, kaldırımlara kurulan elektrik panolarının halkı mağdur ettiğini söyledi.

Kızıltepe ilçe merkezinde, kaçak elektriği önlemek amacıyla elektrik sayaç panolarını bina dışına aldıran Dicle EDAŞ’ın, panoları yayaların ve engellilerin geçiş güzergâhı olan kaldırımlara kurması tepkilere neden oldu.

Konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan HÜDAPAR Kızıltepe ilçe Başkanı Abdullah Kavan, Dicle EDAŞ’ın yaptığı bu çalışmanın halkı mağdur ettiğini, kendilerine gelen şikâyetler üzerine yaptıkları saha çalışmasında, kaldırımlarda kurulan elektrik sayacı panolarının birçok yerde kaldırımları kullanılamaz hale getirdiğini söyledi.

Kavan, hem engel teşkil eden hem de tehlike arz eden panoların bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

“Biran önce bu panoların kaldırımlardan kaldırılması gerekir”

DEDAŞ’ın kaldırım işgali ile ilgili şikâyetlerini bildirmek üzere vatandaşların HÜDAPAR Kızıltepe İlçe başkanlığına geldiğini belirten Kavan, “Bizde bunu yerinde görmek için bir heyetle yaptığımız saha çalışmasında her 50-100 metrede bir kaldırımlarda elektrik sayacı panolarının monte edildiği gördük. Kaldırımlar vatandaşların geçişi içindir, ama DEDAŞ’ın, elektrik sayaç panolarını kaldırımlara kurması, birçok yerde kaldırımları kullanılamaz hale getirmiş. Kapıların önüne konulması ise ayrıca tehlikede arz ediyor. DEDAŞ’ın bu keyfi uygulaması ise belediye ile birlikte alınmış bir karar. Belediyenin izni olmadan kaldırımların kazılmayacağı ve bu panoların takılmayacağını biliyoruz. Dolayısıyla ortada garip bir durum var.” ifadelerini kullandı.

Kaldırımların bu şekilde işgal edilmesinin engelli vatandaşlar başta olmak üzere halkı mağdur ettiğini belirten Kavan, “Normal bir vatandaş kaldırımları kapatan panolardan dolayı buralardan geçemezken, engelli bir vatandaş nasıl geçecek? Bunu birebir sahada gördük. Bu konuda yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Yaşanan bu sorunu sahada görmelerini ve biran önce bu panoların kaldırımlardan kaldırılmasını talep ediyoruz “ dedi.

“Hangi memlekette böyle bir şey var?”

Yetkililerin kaldırımlar için daha hassas davranmaları gerektiğini söyleyen Hallaç Saruhan isimli vatandaş ise DEDAŞ’ın bu vurdumduymaz tavrını rezalet olarak tanımladı.

Saruhan, “Bu ne rezalet! Böyle bir şey olur mu? Çok ayıp bir şey. Hangi memlekette böyle bir şey var? Özellikle yetkililerden bu konuda kaldırım çalışmalarında hassasiyet bekliyoruz. Zaten Kızıltepe’deki kaldırımlar yetersiz. Çocuklarımız kaldırımdan geçemiyor. Çevre kirliliği yapıyor. Bu hassasiyeti tüm kurumlardan istiyoruz.” diye konuştu.

“Bir çocuğumuza araba çarpsa bunun hesabını kim verecek?”

Elektrik panolarının hem kaldırımı kapattığını hem de yerde olması hasebiyle şiddetli bir yağmurda suyun içerisinde kalacağı için kendileri için tehlike arz ettiğini söyleyen Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinden Hesibe Yevli, “Bunu kaldırımın üzerine kurmuş, yolumuzu kapatmışlar. Çocuklarımız kaldırımdan geçemiyor. Bir çocuğumuza araba çarpsa bunun hesabını kim verecek? Yarın yağmur yağdığında suyun içinde kalacak olan bu panolardan dolayı tüm bina elektrik olur. Rica ediyoruz bunu buradan kaldırsınlar.” dedi.

“Kaldırımlar yayalar içindir engelliler içindir elektrik panoları için değildir”

Elektrik panolarına bir an önce çözüm bulunması gerektiğini belirten Mahalle sakinlerinden Ferat Kaya, şöyle konuşmasına şöyle devam etti:

“Kaldırımlar yayalar içindir, engelliler içindir, elektrik panoları için değil. Başka bir yere yerleştirsinler, yolumuza engel teşkil etmesin. Yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Lütfen gerekeni yapın.”


YORUMLAR :::

 1. Hande GÖRELİ
  23 Aralık 2017 Cumartesi Saat 14:59 CEVAPLA
  KAÇAK KULLANIM ÖYLESİNE FAZLA Kİ BAŞKA ÇARELERİ KALMAMIŞ DEMEK Kİ. BURADA DEDAŞ'I DEĞİL DE İMAR MEVZUSUNU DA ELE ALMALI BENCE.. BU ÇALIŞMANIN AYNISI MARDİN CADDESİ VE HASTANE CADDESİNDE DE YAPILDI. BİR DE BURALARA BAKMALI BAŞKAN.
  • Derviş bey
   26 Aralık 2017 Salı Saat 09:56 CEVAPLA
   Kaçağı şimdi tedaş çalışanları çekiyor.
 2. EMRE DOĞAN
  19 Aralık 2017 Salı Saat 08:16 CEVAPLA
  SAYIN İLÇE BAŞKANI MAALESEF HAMASET YAPMIŞ. KONU İLE İLGİLİ BİLGİSİNİN OLMADIĞI AŞİKAR. DİYOR Kİ “HANGİ MEMLEKETTE VAR?”. PEKİ SAYIN BAŞKAN HANGİ MEMLEKETTE %70 KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI VAR. VATANDAŞLAR SAYACA MÜDAHALE ETTİKLERİ İÇİN DEDAŞ KENDİNCE BÖYLE BİR YÖNTEM GELİŞTİRMİŞ VE SAYAÇLARI BİNA DIŞINA ALARAK BU PANOLARA KOYMUŞ. SİZİN DAHA PARLAK BİR FİKRİNİZ VARSA SÖYLEYİN. AKSİ HALDE KENDİNİZİ YORMAYIN. ÖNCELİKLE KARŞI ÇIKMANIZ GEREKEN ASLİ KONU ELEKTRİK HIRSIZLIĞIDIR. DİĞERLERİ TALİ KONULARDIR. BIRAKIN AKLIMIZLA ALAY ETMEYİ.
  • Cevher geçer
   26 Aralık 2017 Salı Saat 09:59 CEVAPLA
   Şimdi kaçak hatları yeraltına tedaş çalışanları çekiyor.
  • Derviş bey
   25 Aralık 2017 Pazartesi Saat 19:46 CEVAPLA
   Peki panolar dışarı çıkarılırken kaçak hattın ilgili firma ve tedaş çalışanlarınca para karşılığında çekildiğini biliyormusun.ör.Tepebaşı mah.657 sokak.
 3. EMRE DOĞAN
  18 Aralık 2017 Pazartesi Saat 13:00 CEVAPLA
  SAYIN İLÇE BAŞKANI MAALESEF HAMASET YAPMIŞ. KONU İLE İLGİLİ BİLGİSİNİN OLMADIĞI AŞİKAR. DİYOR Kİ “HANGİ MEMLEKETTE VAR?”. PEKİ SAYIN BAŞKAN HANGİ MEMLEKETTE %70 KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI VAR. VATANDAŞLAR SAYACA MÜDAHALE ETTİKLERİ İÇİN DEDAŞ KENDİNCE BÖYLE BİR YÖNTEM GELİŞTİRMİŞ VE SAYAÇLARI BİNA DIŞINA ALARAK BU PANOLARA KOYMUŞ. SİZİN DAHA PARLAK BİR FİKRİNİZ VARSA SÖYLEYİN. AKSİ HALDE KENDİNİZİ YORMAYIN. ÖNCELİKLE KARŞI ÇIKMANIZ GEREKEN ASLİ KONU ELEKTRİK HIRSIZLIĞIDIR. DİĞERLERİ TALİ KONULARDIR. BIRAKIN AKLIMIZLA ALAY ETMEYİ.
 4. Mardinli
  15 Aralık 2017 Cuma Saat 22:48 CEVAPLA
  Yok Canım Bu Bir Dezenformasyon'dur.Dicle Edaş bu panoları herhalde yolun ortasına kuracak hali yoktu.
  • Cevher geçer
   26 Aralık 2017 Salı Saat 10:02 CEVAPLA
   Hadi dediklerin doğru diyelim.bu sistemde kaçak hatları tedaş ve ilgili firma elemanları çekiyor.buda kesin doğru.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

21 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

Yeni yapılan liseye Hasip Hikmet Mungan adı verilecek

Nusaybin'de yapımı devam eden Meslek Lisesine Hayı [...]

1 gün önce...

İnşaat Mühendisi AslanHDP'den Nusaybin'e Aday Adayı oldu

İnşaat Mühendisi ve Nusaybin Belediyesi eski Fen İ [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar