Din Görevlileri Sempozyumu sona erdi

Din Görevlileri Sempozyumu sona erdi
13 Mayıs 2014 Salı Saat 16:29 0

Din Görevlileri Sempozyumu Mardin’de yapıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin (MAÜ) ev sahipliğini yaptığı Yunus Emre Camii Külliyesi Eğitim ve Kültür Derneği YECDER’in organize ettiği, bu yıl beşincisi gerçekleştirilen “Toplumsal Barışa Katkısı Açısından Cami Ve Din Görevlileri" konulu “V. Ulusal Din Görevlileri Sempozyumu” Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yapıldı.

PAPAZ AKYÜZ DE KATILDI
09 Mayıs 2014 Cuma günü Üniversite’nin Vali Kılıçlar Salonu’nda yapılan Açılışına MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu, Artuklu Üniversitesi Rektörü Serdar Bedii Omay, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Februniye Akyol, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, YECDER Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yılmaz, ilçe müftüler, bir çok daire amiri, seydalar, İmam-Hatipler Kırklar Kilisesi Din Adamı Gabriel Akyüz ve vatandaşlar katıldı.

“İnsan Önce Kendisiyle Barışık Olmalıdır!”
Sempozyumun açılışında konuşan Mardin Valisi Dr. Ahmet Cengiz, barış temasının son yıllarda gündeme geldiğini, insanoğlunun fıtratının barışa yatkın olduğunu ifade etti. İnsanların öncelikle kendi nefislerinde ve kendi içlerinde barışı tesis etmeleri gerektiğini söyledi. Vali Cengiz, “Kendi iç huzurunu bulamamış, kafası karışık, ailesine huzur vermemiş, çocuklarını ve eşini darp eden, yakınlarıyla kavgalı olan bir bireyin ‘Ben toplumda barışı tesis edeceğim” diye ortaya çıkması büyük bir çelişkidir. İnsanların öncelikle kendisini idare etmesi gerekir. Kendisini idare edemeyen kimse başkasını idare edemez. Ben öğretmenlerimize de sürekli şunu söylüyorum: Öğrencilerle evlere iki tane ‘gi’ gönderin. Bir tanesi sevgi, diğeri bilgi... Evlerden taşan sevgi mahalleyi, mahalleden taşan sevgi bölgeyi, bölgeden taşan sevgi ülkeyi kuşatsın diyorum.” diye konuştu.

“Din Görevlisinin İşi, İnsanlığı İmardır!”
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay ise din görevlilerinin peygamberlerin vezâifini icra eden kişiler olduğunu ifade ederek, "Peygamberler, insanların müstakim bir yola girmeleri için gayret eden, İslam’ı yani barışı tesis etmeye, insanların arasında fazileti, iyiliği, merhameti, müsamahayı, teavünü yaygınlaştırmaya çalışan, seçilmiş kullardı. Din görevlisinin işi, insan mimarlığıdır. Çok zor bir mesleği icra etmektedirler. Sabrı çok fazla iltizam eden bir iştir yaptıkları. Fakat unutulmamalıdır ki, Allah (cc) Kur'an'da; ‘Muhakkak Allah, sabredenlerle beraberdir.’ (Bakara: 153) diye buyurarak sabrın önemini bize haber vermiştir. Ben de, bu ayet-i kerimenin feyz ü bereketiyle tüm din görevlilerini selamlıyorum.”dedi.
YECDER Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Yılmaz, “Bu sempozyumu Medeniyetler beşiği olan ve süreçten evvel bütün olumsuzlukları hat safhada yaşayan ve son dönemde normalleşmeye başlayan Mardin de yapmak bizlere ayrı bir heyacan vermektedir. Bu güzel çalışmayı Mardin’de gerçekleştirme imkânını bizlere sağladığı için Artuklu Üniversitesi Rektörü çok saygı değer Prof. Dr. Serdar Bedii Omay Hocamız’a, bizleri yalnız bırakmayıp desteklerini esirgemeyen Mardin Valimiz Sayın Dr. Ahmet Cengiz Bey’e ve katkılarından dolayı Artuklu Kaymakamız Sayın Soner Karataşoğlu Bey’e şükranlarımı arz ediyorum. Ayrıca onur, bilim, danışma ve düzenleme kurullarına, derneğimizde görev alan tüm çalışma arkadaşlarıma hassaten Cami İmam Hatibimiz Mehmet Keskin Hocamız’a ve sempozyuma ilgi gösterip izlemeye gelen siz değerli katılımcılara çok teşekkür ediyor, sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”şeklinde konuşurken, Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun da sempozyumun Mardin'de yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sempozyumun Cuma Günkü Bölümünde Açılış Konuşmalarının ardından panel oturumuna geçildi. Artuklu Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ağırman, Yıldırım Bayezid Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Halil Çiçek panelist olarak katıldı.
Panelistlerin konuşmalarında “Toplumsal Barışın gerekliliği, önemi, bunun sağlanması ve korunması konusunda yapılması gerekenler dile getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz "Sosyal barış, öncelikli olarak insanda iyi duyguları geliştirmeyi hedefleyen eğitimi de ilgilendiriyor. Hapishanelerde yapılan araştırmalarda imam hatip lisesi mezunu olup suça düşen gençlerin oranlarının çok az olduğunu görüyoruz. Çünkü almış olduğu eğitim tesir ediyor. Barışsever bir neslin yetişmesi ancak din eğitimiyle mümkün olabilecektir." dedi.
Panelin ardından, Sempozyumun Dokuz oturumundan I. si olan “Yakın Tarihimizden Örnek Şahsiyetler” adlı oturum yapıldı.
Sempozyum, 10 Mayıs Cumartesi günü, eşzamanlı olarak 2 ayrı salonda yapılan 8 adet oturumla devam etti ve günün sonunda “Değerlendirme Oturumu” gerçekleştirildi.
Panel, 9 adet oturum ve değerlendirme oturumundan oluşan sempozyuma, Ülkemizden ve çeşitli ülkelerden akademisyenler, müftü, vaiz, Kur’an kursu öğreticileri din görevlileri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ve dinleyiciler ve görevliler katıldı.

Hasan Ağırbaş, Talip Akbaş, Yrd. Doç. Dr. Zübeyir Akçe, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nurullah Aktaş, Yrd. Doç. Dr. Fadıl Ayğan, Mehmet Taha Baran, Arş. Gör. Mustafa Başkonak, Doç. Dr. Abdurrahman Candan, Cafer Cici, Muhammed Çiçek, Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Demirci, Muhammed Salih Ekinci, Muhammed Tayyip Elçi, İbrahim Halil Er, Mescid-i Aksâ Hatibi Dr. Raid Fathi, Eyüp Gani, Enver Günaydın, Mehmet Günaydın, Dr. Abdurrahman Güneş, Dr. Ayşe Güçışık, Arş. Gör. Cengiz Kanık, Arş. Gör. Tecelli Karasu, Mehmet Veysel Karataş, Zekeriya Kaya, Hatice Keskin, Prof. Dr. M. Akif Kılavuz, Yrd. Doç. Dr. Taha Nas, Mehmet Özkılınç, Yrd. Doç. Dr. Tahir Pekasil, Memet Şenyiğit, Ömer Faruk Şirikçi, Arş. Gör. Bilal Toprak, Levent Uçkan, Nizamettin Yakışık, Selahattin Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Abdüsselam Yusuf, Prof. Dr. Abdurrahman El-Mıhrij, Prof. Dr. Selami Bakırcı, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Yrd. Doç. Dr. Veysi Ünverdi, Erdem Çakı, Musab Baran, Şadettin Göksu ve pek çok kimse katıldı.

SEMPOZYUMUN KARDEŞLİĞE VESİLE OLMASINI İSTEDİ
Sempozyumun Değerlendirme Oturumunda konuşmalarını yapan Prof. Dr. Vecdi Akyüz, Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın ve Yunus Emre Camii İmam Hatibi Mehmet Keskin, sempozyumun, toplumsal Barışa Katkısı Açısından çok büyük bir adım olduğunu dile getirerek, organizasyonda emeği geçenlerin aslında çok büyük bir işi başardığını ifade ettiler. Mehmet Keskin, V. Ulusal Din Görevlileri Sempozyumu’nun Mardin’de yapılmasının son derece önemli olduğunu ve bu sempozyumun kardeşliğe vesile olmasını temenni ettiğini dile getirdi.
Sempozyumun değerlendirme oturumunun ardından Artuklu Kaymakamı Soner Karataşoğlu da bir konuşma yaparak, gerçekleştirilen sempozyumun çok büyük bir organizasyon olduğunu ifade etti ve çok ihtiyacımız olan toplumsal barışa büyük katkı sağlamasını umduğunu ifade etti. Sosyal Caminin önemini vurgularken sosyal din görevlisinin ehemmiyetini ifade etti.
Sempozyumun sonunda katılımcılar sunumlarından dolayı tebrik edilerek kendilerine sertifika ve plaketleri verildi. Topluca birlik ve beraberlik fotoğrafı çektirildi.
11 Mayıs 2014 Pazar günü, V. Ulusal Din Görevlileri Sempozyumu’nda sunum yapan tebliğciler, Mardin’de Medrese Âlimleri Vakfı tarafından düzenlenen görkemli toplantıya da katıldılar. MEDAV toplantısı ile Alimlerin birlik ve beraberliğin ehemmiyeti üzerinde durulurken, İslam aleminin ve ülkemizin içerisnde bulunduğu durumlar arasında konuşmalar yapıldı. Ayırca Doğu-Batı Din Görevlileri arasında güzel diyaloglar yaşandı.
Program Mardin Medeniyet gezisi ile son buldu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

HDP Adayları Seçim Bildirgesini Açıkladı

HDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Ahme [...]

1 gün önce...

Beyninden portakal büyüklüğünde tümör çıkarıldı

Mardin'de şiddetli baş ağrısı ile göz kararması şi [...]

1 gün önce...

Mardin merkezli FETÖ/PDY operasyonu: 11 gözaltı

Mardin merkezli 11 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/P [...]

1 gün önce...

Çalhan: Yaşlılarımızın engin deneyimlerinden istifade etmeliyiz

Yaşlılar Haftası nedeniyle bir basın açıklaması ya [...]

1 gün önce...

Ekmek israfına dikkat çekmek için kermes açtılar

Artuklu Hacı Suphiye Bölünmez imam hatip ortaokulu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN