Dündar Mardin'deki Uyuşturucu Bağımlılığını Meclise taşıdı

Dündar Mardin'deki Uyuşturucu Bağımlılığını Meclise taşıdı
15 Ekim 2018 Pazartesi Saat 11:55 0

Mardin’de uyuşturucu kullanım yaşının 10-12’lere kadar düşmesi üzerine HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Mardin’de gençlerin uyuşturucu maddeye çok rahat erişim sağlanabildiği, özellikle’ de okul çevreleri ve parklarda maddeyi kullanan ve temin eden gençlerin olduğu kentteki STK temsilcileri tarafından aktarılan sorunları soru önergesine çevirdiğini belirten Dündar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Dündar tarafından haber merkezimize gnderilen soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

"Birleşmiş Milletler 2017 raporuna göre dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 295 milyona ulaştığını ve yetişkin nüfusunun yüzde 5’inin, bir başka deyişle 15-64 yaşları arasındaki yaklaşık 250 milyon kişinin en az bir uyuşturucu madde kullandığının tespit edildiği vurgulanmaktadır. Yine Kamuoyu ve basında yer alan haberlere göre Mardin’de uyuşturucu kullanım yaşının 10-12’lere kadar düştüğü belirtilmektedir. Mardin’de gençlerin uyuşturucu maddeye çok rahat erişim sağlanabildiği, özellikle’ de okul çevreleri ve parklarda maddeyi kullanan ve temin eden gençlerin olduğu kentteki STK temsilcileri tarafından aktarılmıştır.

Bu bağlamda;

1) Mardin’de uyuşturucu madde kullanımı yaş kategorilerine göre dağılımı ne şekildedir? Buna yönelik Bakanlığınızın yapmış olduğu bir çalışma var mıdır?

2) Bu maddeler nereden temin edilmektedir?

3) Bu maddelerin satışına kimler aracılık etmektedir?

4) Mardin uyuşturucu madde kullanımı ve suç işleme oranı konusunda Türkiye’de kaçıncı sıradadır?

5) Mardin’de uyuşturucu madde kullanımından kaynaklı kaç kişi yaşamını yitirmiştir?

6) Uyuşturucu madde kullanımının artmasında işsizlik, açlık, yoksulluk adil olmayan gelir dağılımı gibi ekonomik ve sosyal sorunların etkisi nedir?

7) Son 17 yılda arasında yapılan uyuşturucu operasyonlarının ve yakalanan kişilerin sayısının, ele geçirilen uyuşturucu madde miktarının yıllara ve illere göre dağılımı nedir?

8) Mardin’de uyuşturucu madde bağımlılarına yönelik AMATEM dışında, madde bağımlılığı ile mücadele eden kaç kurum vardır? Var ise bu kurumlara başvuran kişi sayısı kaçtır? Bu kurumlarda yeteri sayıda meslek elemanı çalıştırılmakta mıdır?

9) Bakanlığınız bünyesinde son 17 yılda madde bağımlılığının önüne geçilebilmesi amacıyla yapılan çalışmalarınız nelerdir? Madde bağımlılığında bu yönlü bir artış varken bu çalışmaların yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?"YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

19 saat önce...

Otomobil 50 metre uçtu, okul bahçesine kondu

Mardin’de sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kayb [...]

1 gün önce...

Aracın çarptığı uzman çavuş hayatını kaybetti

Mardin’de yolun karşısına geçmeye çalışırken aracı [...]

1 gün önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN