'Dünya'daki sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli'

'Dünya'daki sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli'
31 Ağustos 2012 Cuma Saat 16:46 0

İran'da düzenlenen 16. Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi'ne katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinin dünyadaki sorunların müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduğunu kaydetti.

Berdimuhamedov, Tahran'da toplantıya katılan devlet ve hükümet başkanlarına hitap etti.Toplantının dünyada barış ve güvenliğin sağlanması ve günümüzdeki güncel sorunların çözümü için önemli olduğunu söyleyen Berdimuhamedov, uluslararası ilişkilerde yeni yaklaşımlara ve sistemlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. 

Türkmen lider, Ekim 1995 yılında Bağlantısızlar Hareketi'ne üye olduklarını kaydederek, 12 Aralık 1995 yılında da Birleşmiş Milletler tarafından tarafsızlık statüsünü kazandıklarını hatırlattı. 2015 yılında Bağlantısızlar Hareketi üyeliğinin ve Tarafsızlığının kabulünün 20. yılını kutlayacaklarını belirten Türkmen lider, 2015 yılında Aşkabat'ta Bağlantısızlar Hareketi üye ülkelerin katılımıyla uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi. 

Berdimuhamedov, günübirlik Tahran ziyareti kapsamında İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Muhammed Ali ile ikili görüşmelerde bulundu. 

Türkiye'yi Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın temsil ettiği Bağlantısızlar Hareketi zirvesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de hazır bulundu. 

Bağlantısızlar Hareketi, 120 üye ve 20 gözlemci ülke ile Birleşmiş Milletler'den (BM) sonra en büyük teşkilatlardan biri olma özelliğine sahip.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin FETÖ operasyonu: 61 gözaltı

Mardin merkezli 7 ilde düzenlenen FETÖ Operasyun [...]

1 gün önce...

Derik Belediye Başkanvekili Kafkas, Muhtarlarla bir araya geldi

Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Hakan [...]

1 gün önce...

Çiftçilere destek ödemeleri bugün başlıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, [...]

1 gün önce...

Nusaybinli minik wushucu Türkiye şampiyonu oldu

Antalya'da 15 Temmuz şehidi Muhammet Oğuz Kılı [...]

1 gün önce...

Elektrik kesintisi uygulanacak

Midyat'ta ilçesinde cumartesi gününden itibaren [...]

1 gün önce...