'Dünya'daki sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli'

'Dünya'daki sorunlar müzakere yoluyla çözülmeli'
31 Ağustos 2012 Cuma Saat 16:46 0

İran'da düzenlenen 16. Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi'ne katılan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkesinin dünyadaki sorunların müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduğunu kaydetti.

Berdimuhamedov, Tahran'da toplantıya katılan devlet ve hükümet başkanlarına hitap etti.Toplantının dünyada barış ve güvenliğin sağlanması ve günümüzdeki güncel sorunların çözümü için önemli olduğunu söyleyen Berdimuhamedov, uluslararası ilişkilerde yeni yaklaşımlara ve sistemlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. 

Türkmen lider, Ekim 1995 yılında Bağlantısızlar Hareketi'ne üye olduklarını kaydederek, 12 Aralık 1995 yılında da Birleşmiş Milletler tarafından tarafsızlık statüsünü kazandıklarını hatırlattı. 2015 yılında Bağlantısızlar Hareketi üyeliğinin ve Tarafsızlığının kabulünün 20. yılını kutlayacaklarını belirten Türkmen lider, 2015 yılında Aşkabat'ta Bağlantısızlar Hareketi üye ülkelerin katılımıyla uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmak istediklerini söyledi. 

Berdimuhamedov, günübirlik Tahran ziyareti kapsamında İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Muhammed Ali ile ikili görüşmelerde bulundu. 

Türkiye'yi Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın temsil ettiği Bağlantısızlar Hareketi zirvesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de hazır bulundu. 

Bağlantısızlar Hareketi, 120 üye ve 20 gözlemci ülke ile Birleşmiş Milletler'den (BM) sonra en büyük teşkilatlardan biri olma özelliğine sahip.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Referansımız Hizmetlerimiz diyerek başvurusunu yaptı

AK Parti'de belediye başkanlıkları için aday a [...]

1 gün önce...

Şeyhmus Sümer, Başvurusunu sevenleri ile birlikte yaptı

Yaklaşan yerel seçimler öncesi adayların başv [...]

1 gün önce...

Yaman Ailesinin Mutlu Günü

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı [...]

1 gün önce...

Din-Bir-Sen'den CHP'li Vekile Tepki

Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şi [...]

1 gün önce...

CHP, Ahmet Türk ile gizli görüşmeyi doğruladı

CHP'den, 'Ahmet Türk' Açıklaması: Başkanımı [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7