"Dünyevileşmeden uzak durma itikâf sayesinde gerçekleşiyor"

06 Haziran 2018 Çarşamba Saat 00:40 1

Ramazan ayının sünnet ibadetlerinden olan ve bu gece başlayan itikâf ile ilgi açıklamalarda bulunan Kızıltepe İlçe Müftüsü Taşçı, dünyevileşmeden uzak durmanın itikâf sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

Ramazan ayının sonuna doğru gelinirken, Kızıltepe İlçe Müftüsü Masum Taşçı, bu gece başlayan itikâf ibadeti hakkında, açıklamalarda bulundu.

Taşçı, insanın nefsiyle baş başa kalıp tövbe istiğfar ederek günahlardan arınmasının, güzel ibadetlerle süslenerek dünyevileşmeden uzak durmasının itikâf sayesinde gerçekleştiğini belirterek, özellikle itikâfta olsun olmasın tüm Müslümanların Gazze’deki Müslümanların bulundukları sıkıntıdan kurtulmaları için dua etmeleri gerektiğini söyledi.

“Müslümanlar itikâfı günahlardan korunmaya daha fazla vesile olması nedeniyle tercih ediyor”

Ramazan orucunun hicretten sonra farz kılındığını hatırlatan Taşçı, şöyle devam etti: “Peygamber Efendimiz (Aleyhisselam) Ramazan ayının son 10 gününde Mescid-i Nebevi'de itikâfa girerek, son 10 gününü daha fazla Kur’an-ı Kerim okuyarak, ibadet ederek tesbihat ve zikirlerle meşgul olarak vaktini geçirdiğini görmekteyiz. Ayrıca bir hadisi şeriflerinde Peygamber Efendimiz (Aleyhisselam) ‘Kadir gecesini Ramazan'ın son 10 gününde arayın.’ diye buyurmaktadır. Peygamber (Aleyhisselam) sahabelere de Ramazan’ın son 10 gününde Kadir Gecesi'ni ihya etme hususunda tavsiyeleri olmuştu. Hem Peygamberimiz hem sahabeler Mescid-i Nebevi'de itikâfa girerek ve özellikle Kadir Gecesi'ni yakalama hususunda gayret göstermişlerdir. Bu sünnet tarih boyunca Müslümanlar arasında hep uygulana gelmiştir. Günümüzde de Müslümanlar özelikle günahlardan arınmaya niyet ettiği, günahlardan daha fazla korunmaya vesile olduğundan dolayı itikâfı tercih ediyorlar.”

Taşçı, Mardin ili, ilçelerinde ve bazı köylerdeki camilerde her sene olduğu gibi bu sene de itikâf sünnetinin ihya edileceğini söyledi.

“Dünyevileşmeden uzak durma itikâf sayesinde gerçekleşiyor”

Taşçı, son olarak şunları söyledi:

“Günümüz dünyasında modernleşmenin beraberinde getirdiği sekülerleşmeyle beraber bir dünyevileşme başladı ve arttı. İnsanların daha fazla dünyevi şeylere yöneldiği, nefsi ve nefsin ıslahıyla ilgili hususları ihmal ettiği hepimizin malumudur. Dolayısıyla bu itikâf sünneti dünyevileşmeden biraz uzak durma, insanın nefsiyle baş başa kalıp tövbe istiğfar ederek günahlardan arınma, ayrıca güzel ibadetlerle süslenme, bunların tümü bu itikâf sayesinde gerçekleşiyor. Müslümanların ihya ettiği itikâf sünneti Ramazan ayının son 10 gününde bu geceden itibaren başlıyor. İtikâfta daha fazla tövbe ederek, günahlardan arınmayı, daha fazla Kur’an-ı Kerim okuyarak Kur’an ayı olan Ramazan ayında birkaç hatim indirerek bu şekilde vaktini geçirmeyi, kaza namazları varsa kaza namazlarını kılmayı ayrıca sünnetlere daha fazla dikkat ederek onları kılmayı, Teheccüd namazına ağırlık vererek hem kendisi hem ülkesi hem dünya genelindeki Müslümanlar için dua etmesi gerekir. Özellikle zulüm altında olan Gazze halkının bulundukları sıkıntılardan kurtulması hususunda hem itikâfa girenlerin hem bütün Müslümanların bu hususta dua etmeleri ve Allah’tan talep etmeleri önemli bir husustur. Yüce Allah Ramazan’ı şerifimizi, yaptığımız ibadetleri, ihya edeceğimiz geceleri ve itikâfları kabul eylesin, yeryüzündeki mazlum Müslümanların kurtuluşuna vesile olsun.”YORUMLAR :::

  1. salih
    06 Haziran 2018 Çarşamba Saat 11:49 CEVAPLA
    Sayın hocam; yazıyı sonuna kadar okudum ancak, itikâf, sekülerleşmeyle ,Dünyevileşme, ihya gibi birtakım anlamını bilmediğim ve benim gibi anlamayan insanlar için bu yazı dilinin çok ağır olduğunu düşündüm. keşke biraz daha halkın anlayacağı bir dil kullansaydınız.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençlerin kavgası kanlı bitti

Kızıltepe Mezopotamya Mahallesinde 2 grup genç [...]

1 gün önce...

Elektrik akımına kapılan kadın vefat etti

Derk'e bağlı çadırlı mahallesinde elektrik ak [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de ilk kez Flyboard gösterisi düzenlendi

Nusaybin DSİ Barajı ve Gölünde ekstrem sporlar [...]

1 gün önce...

Feci Kazada Bisiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Mardin’in Artuklu ilçesinde direksiyon hakimiye [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, Savur'da Yıldırım Çarpan Askerleri Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'in Sav [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7