EROL DORA’nın Önceliği Avrupa Birliği

EROL DORA’nın Önceliği Avrupa Birliği
13 Haziran 2011 Pazartesi Saat 16:46 1

BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili Erol Dora, önceliğinin Avrupa birliği olduğunu belirterek, “Türkiye’nin eski bir Türkiye olmadığına Türkiye’de çok şeyin değiştiğini değişebildiğini ispatlamaya çalışacağım. Türkiye’nin Avrupa Birliğine bu kültürel zenginliği de dikkat alınarak alınması için çaba göstereceğim.”dedi.

Mardin’den Meclise seçilen Süryani Milletvekili Erol Dora, siyasetin millet adına yapılan bir görev olduğunu belirterek, “İnsan Milletvekili seçilince bütün milletlerin vekili olarak seçiliyorsun. Bütün vatandaşların bütün halkların vekili oluyorsun. Barış ve Demokrasi Partisinin vizyoner davranarak, daha önce sadece Kürtlerin partisi olduğu yönündeki eleştirileri geride bırakarak sadece Kürtlerin değil emek, Özgürlük ve Demokrasi bloğu olarak herkesimden oy aldı. Bu Türkiye’nin geleceği açısından Halkların kardeşliği babında birliktelik sağlama açısından bu tarihi bir adımdır.Seçilmemi de bu şekilde değerlendiriyorum. Mardin her zaman medeniyetlerin şehirdir ve bu somutta da böyledir. Mardin’de birden çok hep birlikte barış ve huzur içinde yaşıyorlar. Buradaki haklar birbirini dışlamadan birlikte yaşıyor, bu açıdan Mardin halkına selamlarımı şükranlarımı bildiriyorum. ”dedi.

BİR ASKERİN ÖLDÜRÜLMESİ DE BİR KÜRT İNSANIN ÖLDÜRÜLMESİ DE BİRDİR

Etnik kimliği Süryani olan bir insanın, farklı inançtan olan bir insanın Mardin’den milletvekili seçilmesinin Mardin için, Türkiye için bir milat olduğunu dikkat çeken Dora, “Bu bir değişimin göstergesidir.  Bütün etnik unsurları inançları, ayrıştırmadan, birleştirici olarak kardeşi kardeşe kırdırmadan bölmeden siyaset yapacağız. Artık barış sürecinin egemen olmasını istiyoruz. Bir askerin öldürülmesi de bir Kürt insanın öldürülmesi benim için birdir. Ben olaya insan gözü ile bakıyorum. Bu akan kanının durdurulması için ne yapılması gerekiyorsa bunu yapacağız. Kesinlikle ayrıştırmayacağız.”diye konuştu.

YENİ ANAYASA 74 MİLYON İNSANI KUÇAKLAMALI

Hedefinin daha demokratik bir anayasa olduğunu ifade eden Dora, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bütün halkları, bütün inançları, bütün etnik unsurları bütün azınlıkları, kucaklayan birleştiren bir anayasanın yapılması için bizde çaba göstereceğiz. Halkın iradesi sandığa yansımıştır. Barış ve Demokrasi bloğu olarak 36 milletvekili ile güçlü bir şekilde meclise gidiyoruz. Gerçek anlamda bir demokrasi ve hukuk mücadelesi demokratik sivil anaysa yapılması için çok önemli bir adımdır. Anayasalar bir toplumsal sözleşmedir. Mecliste grubu olmayan bütün partileri de kucaklayarak yeni, sivil ve çağdaş bir anayasa olması gerekir. Bu anayasada da en önemli kriter hiçbir etnik yapıya vurgu yapmayan bütün vatandaşları bünyesinde barındıran anayasal vatandaşlık temelinde bir anayasa yapılması lazım.74 milyon insanı kucaklayan bir anayasanın yapılması için takipçisi ve mücadelesini vereceğiz. Herkes bütün halkları kesimleri, nasıl yakınlaştırabilirim mücadelesini vermesi gerekir. İnsani, vicdani ve biraz da empati yaparak herkesin elini taşına altına koyması lazım. Kimse Kürt sorununu inkar edemez.  Ana dilde eğitim temel haktır. Bu hakkın bir lütuf olarak algılanmaması ve bunun bölgenin ekonomik coğrafi koşulları dikkate alınarak hak ve hukuklarının verilmesi babında sağlanması için çaba göstereceğiz. Ben sadece Süryanilerin sorunlarını değil. Bütün etnik unsurların sorunlarını temelden alıp parlamentoda çözmek için çalışacağım.”

AVRUPA BİRLİĞİNE EN GÜZEL ÖRNEK BENİM

Türkiye’nin AB sürecinde destek vereceğini ve AB ülkelerini kendisini örnek göstereceğini dikkat çeken Dora, “biliyorsunuz Türkiye AB ile müzakerelerine devam ediyor. Ben aB’ye değerler bütünü olarak bakıyorum. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, azınlıklar meseleleri dolayısı bunlar zaten evrensel meseleler bunları tamamen içselleştirdiğimizde Türkiye’nin demokratikleşme, temel hak ve hürriyet açısından çok önemli bir adım olarak değerlendiriyorum.  Türkiye’nin Avrupa Birliğine alınma sürecinde de ön şartsız ve koşulsuz yapılması için çalışacağım. Avrupa’ya işte ben kendimi örnek göstereceğim. Ben farklı bir inanca farklı etnik yapısına sahip biri olarak seçildiysem hep Hıristiyan olarak bakılan Avrupa Birliğinin de Türkiye’ye bakış açısının değişmesi lazım. Türkiye’nin eski bir Türkiye olmadığına Türkiye’de çok şeyin değiştiğini değişebildiğini ispatlamaya çalışacağım. Türkiye’nin Avrupa Birliğine bu kültürel zenginliği de dikkat alınarak alınması için çaba göstereceğim. Tabi ben de bu blok sayesinde seçildim. Ama biz Türkiye’yi bir bütün olarak görüyorum. Bu Türkiye için de bir prestijdir. Bizler de Kürtlerin de, Alevilerin de bütün halkların sorunlarını çözümleyerek AB’ye gireceğimize inanıyorum. AB’nin de Türkiye’yi Müslüman görerek uzak durmaması lazım. AB’de Hıristiyan kulübü olmadığını Türkiye’yi alarak ispatlaması lazım. AB’nin de buna bu şekilde bakması lazım. Mardin, hoşgörü ve medeniyetler şehridir. Benim seçilmem de bunun kanıtı olmuştur. Ayrıca, Süryani toplumu arasında da güvene, sevgiye dayalı ilişkilerin gelişmesi anlamında Diasporayı da buraya yönlendirecektir. Diasporada yaşayan insanlarımızın bölgeyle ilgilenmeleri ve gönül bağlarının güçlenmesi bağlamında önemli bir adımdır seçilmem. Geri dönüşlerin yaşanacağı bir süreç olacağını düşünüyoruz. AB sürecinde zaten bireysel anlamda geri dönüşler vardı. Şimdi artık ciddi güven oluşacaktır. Türkiye'de azınlıklar kendilerini ötekileştirilmiş, dışlanmış hissediyorlardı. Artık onların da siyasete duyarlı olmalarını, değişik partilerde yer almalarını öneriyorum. Bu ülkenin gerçek sahibi olarak yalnız söylemde değil, ruhen de bunu hissetmeleri lazım. Ve bunun da mücadelesini vermeleri lazım. Çünkü Türkiye hepimizindir. Gerçek anlamda somut gelişmeler olacaktır. “şeklinde konuştu.

SÜRYANİLER DE GÖÇ EDEBİLİR

Komşu ülke Suriye’deki göç dalgasını da değerlendiren Dora, Suriye’deki olaylardan Süryanilerin etkilenmeleri halinde yeni bir göç dalgasının oluşabileceğinin altını çizdi.


KAYNAK: Nezir GüneşYORUMLAR :::

  1. ali can
    13 Haziran 2011 Pazartesi Saat 22:30 CEVAPLA
    sana verdiğim oy helal olsun. her bijii.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN