"Eğitilmemiş toplumlar medeni olamazlar"

23 Eylül 2017 Cumartesi Saat 13:04 0

Nusaybin ilçesinde ilköğretim Haftası programında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü, eğitimin önemine vurgu yaptı.

2017-2018 eğitim-öğretim sezonun açılışı dolayısıyla Mardin’in Nusaybin ilçesinde "İlköğretim Haftası Kutlama" programı düzenlendi.

Misak-ı Milli İlkokulu ve Ortaokulunda düzenlenen programa; Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal, İlçe Emniyet Müdürü Abdürrahim Zengin, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Mehmet Atik, Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin ve Toplum Sağlık Merkezi Başkanı Dr. Eda Eskikapusuz’un katıldı.

Programda bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Çetin, "Kuşkusuz eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden daha fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli ümmi, aklı ve zekâsıdır." dedi.

"Okul, insanın yetiştirildiği yerdir." diyen Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sevgili öğrencileri sizler buraya bilgilenmek aklınızı zenginleştirmek, uygar bir insan olmak için geliyorsunuz. Öğretmenleriniz de bu özellikleri sizlere kazandırmak için buradadırlar. Hepimizin görevi sizleri, insanlığa, milletimize, vatanımıza yararlı ve uygar bir insan olarak yetiştirmektir. Eğitilmemiş toplumlar uygar olamazlar, gelişemezler, ayakta kalamazlar. Okul uygarlığın geliştiği yerdir. Bu noktada insan olma, millet olma davası olarak benimsediğimiz ilköğretim süreci, çağdaş medeniyete ulaşma ülkümüzün temelidir. Bu temel, eğitimin ilk ve en önemli basamağıdır. Ne kadar sağlam atılırsa o kadar güvenilir ve o kadar ümit vaat eder olacaktır. Bu nedenle; öğrencilerimizin daha çok çalışması, bilgiyi sorgulamaları, öğretmenlerimizin bilgiyi aktaran değil, bilgiye ulaşma yollarını sunan kişiler olmaları, velilerimizin ise her alanda evlatlarına verdiği desteklerle aslında 21. yüzyıl Türkiye’sini desteklediklerinin idrakinde olmaları gerekmektedir."

Çetin, "Görevlerimizin bilincinde olarak yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Toplumun eğitime katılımını artırmada, öğretimde farkındalık oluşturmada hepimize büyük sorumluluk düşmektedir. “Herkesin eğitim için yapabileceği bir şey vardır. " sözünden yola çıkarak, Veli, öğretmen ve okul yönetimi iş birliğini tam olarak sağlamak eğitim-öğretimde başarının en önemli hazırlayıcısıdır. Çevreyle iç içe, toplumla bütünleşmiş, değişim ve gelişime açık eğitim yuvaları olarak 2017-2018 eğitim-öğretim yılını hep birlikte başarıyla tamamlayacağımız noktasında sizlere olan inancım ve güvenimiz tamdır." ifadelerini kullandı.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ergün Baysal da yeni eğitim-öğretim sezonun eğitimci, öğrenci ve velilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

"Hepimiz bu sıralardan ve okullardan geçtik" diyen Baysal, "Okullarda başlayan eğitim süreci ve bilime olan merak umarım ki bir ömür boyunca devam eder. Bizden sonrakilere de bu merakı, hedeflerimizi de yükselterek devretme imkânı buluruz. Herkes kendi bilgi ve becerisine göre çeşitli meslek alanlarına yayıldı. Ama eğitim ve öğretime sadece bir mesleki yetenek kazanma noktasında bir beceri olarak değil hayatımızın tüm alanına sirayet eden faziletler, nitelikler ve güzellikler elde etme süreci olarak değerlendirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra öğrenciler İlköğretim Haftasını anlatan şiirler okudu. Ortaokul öğrencileri de okula yeni başlayan öğrencileri gül ve karanfil ile karşıladı. İlköğretim Haftası etkinlikleri, öğrencilerin gösterileri ve Sirk Gösterisiyle sona erdi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Vatandaş, gramla bile altın alamaz hale geldi

Altın fiyatlarının sürekli değişmesiyle iş yapamaz [...]

1 gün önce...

600 dönümlük alan kül oldu

Midyat ile Nusaybin arasında çıkan yangında yakla [...]

1 gün önce...

Boya yaparken akıma kapılarak yaralandı

Dargeçit ilçesinde boya yaparken elindeki demir ci [...]

1 gün önce...

Büyükşehirde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Gene [...]

1 gün önce...

Yeni Hasat Sezonu Ziyareti

Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılma [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar